Датчик външна температура Авенсис, 2000г, 7A-FE

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Датчик външна температура Авенсис, 2000г, 7A-FE

Мнениеот Kibik » Вто Юли 14, 2020 7:30 pm

Колата е онази от темата за високите обороти на пр. ход. Омръзна ми да се занимавам с оборотите, няма оправяне, така ще я ръси попа за сега- при палене сега пак стига 1800об и после пада със загряването, добре, че е бързо, очевидно така е при Lean burn двигателите заради бедната смес...
Зимата забелязах, че показанието за външна температура не е много адекватно. Не съм забелязал от кога, но седмица преди това, свалях таблото, за да сменя крушка на същия дисплей на който е и температурата, но не вярвам да е от това, куплунзите на таблото са два и изглеждат надеждни.
Сега гледам температурата се променя рядко.Като махна датчика, вътре показва тирета, което значи, че датчика не е прекъснат (показва около 2.5Ком на мултиметъра при 27гр показание). Като го понагрях с пръсти, променя съпротивлението, вдигна на 30гр, значи реагира.
Пак свалях/мерих датчика, наред си е. Сложих вместо него потенциометър, замръзналото показание не се променя...
Свалих таблото, разкачих куплузите, закачих ги отново, демек ресет на електрониката на таблото и тръгна, с потенциометъра мога да го закарам до +50, после дава тирета (извън обхват). Надолу го свалях до -5, работи си. Закачих датчика, показва си...но до следващия ден...пак същото. Замръзва на едно показание примерно 25гр (в гаража) и не се променя, по едно време като покарах из жегата, скочи на 27 и замръзна там...
Като се върнах закачих потенциометъра, мръдна нагоре, надолу и замръзна на -11 и вече не реагира, закачих датчика, стои си същото.
В същото време реагира на отворена верига и късо, и в двата случая дава тирета..., но очевидно не чете промяната в датчика или поне го прави мн. рядко.
Като гледам схемата, проводниците на датчика влизат направо в таблото/километража, но нататък схемата за дисплея е доста блокова... Дори да го отворя, не знам какво да го правя, защото не знам алгоритъма, принципа...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Датчик външна температура Авенсис, 2000г, 7A-FE

Мнениеот longgo » Вто Юли 14, 2020 8:13 pm

Много е вероятно да е ADC върху 5 волта със предварително зададени шаблонни числа а не да изчислява разликата в съпротивлението по формула. Ако е в таблото, напълно е възможно да е към същият процесор който ти управлява например километрите (изминати), някакви лампи ако има или диоди за подсветка (ако е по-модерна с ШИМ) и т.н. При моята и тези които съм имал преди, датчика бе на чипа за часовника. Тоест, в собствен модул е часовника и замерването на тоя датчик.
Понякога, термистора не е директно замерван а той е второто съпротивление в делител на напрежение. Та ако толкова ти е мерак да съсипеш колата :biggrin: , погледни около мястото където влиза куплунга в платката и там по пътечката дали няма съпротивление към маса или към 5 волта. След което виж да няма лоша спойка или да е дало то фира нещо..
Тя.. да не би колата да има някъде нещо нередо с тока, и от там да смарангясва показанията на датчиците и за това да държи високи обороти.. Не, че не си го проверил де.. просто ми хрумна..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Датчик външна температура Авенсис, 2000г, 7A-FE

Мнениеот Kibik » Вто Юли 14, 2020 9:27 pm

longgo написа:Тя.. да не би колата да има някъде нещо нередо с тока, и от там да смарангясва показанията на датчиците и за това да държи високи обороти.. Не, че не си го проверил де.. просто ми хрумна..

Ами не знам ..., какво да е нередното с тоците?
Дисплеите са два, единият за общ/дневен пробег, другият за часовника и тази температура.
Часовника се вижда постоянно, а температурата при контакт.
Иначе май винаги термистора е в делител , захранен със стабилно 5 или 3 волта и електрониката чете пада в/у термистора. Не съм се сетил да измеря напрежението на куплунга, но какво като знам колко волта е...
Схемите са на PDF файл, но не знам как да извадя само страницата Combination Meter, за това направих принт скриин и пействах в Paint и съхраних...
Прикачени файлове
Combination Meter.png
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Назад към Автомобилна електроника