Автомобил за маман

За хората, пътищата и автомобилите

Автомобил за маман

Мнениеот Пачо » Съб Юли 11, 2020 5:18 pm

Добър ден Лади и Москвичи.

Взех един Hyundai i30CW 2009. Добре е засега, но не караме много, дали има 2000км за година. За него ще се отчета в темата за разходите.

Сега търся автомобил за майка ми. Основната задача в момента е да сведа проблема до списък модели. Не познавам голяма част от автопарка в България, тоест, не познавам характера им. Знам само някои немски, затова съм на мнение колата трябва да не е немска. Чувам дето не бивало и да е френска. Майка ми няма никакви претенции.

Моите изисквания са следните:
1. да е с 4/5 врати
2. да е около размера на голф, може малко нагоре/надолу, но ми е тревожно да е дребно чак като смарт
3. да не е много ниско, ще се ползва в "резервата" (северозападна България)
4. да не е хипер екзотика за да може да се ремонтира в резервата.
5. да е бензинова, без газови чалъми за предпочитане
6. казах да не е немска/чешка, но ако знаете нещо дето се е отклонило от трошливата и скъпа германска традиция, давайте. Италианските също ме тревожат, но ако смятате че става давайте го в списъка.
7. да не надвишава много 6000 лева и да не е над 15 години.

Засега в списъка съм сложил няколко модела:
- Kia Ceed
- Hyundai i20/i30 (2008-2010)
- Suzuki Swift (2006-2008)
- Ford Fiesta (2006-2009)
- Toyota Corolla/Yaris (2005-2008)
- Mitsubishi Colt (2007-2010)

Казвайте кое да изхвърля и какво да добавя в тоя списък.

=======================
2020-07-18
Мисля да сведох нещата до следното
- sandero 2008-2012
- i20 2009-2014
- Fiesta 2008-2012
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Автомобил за маман

Мнениеот Kibik » Съб Юли 11, 2020 7:31 pm

Сложи някоя японска още- Хонда Сивик, май имаше и Тойота Айго...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Нед Юли 12, 2020 2:35 pm

Civic-a го отхвърлих, Jazz и HR-V ми се сториха по-подходящи като конструкция. Мисля да оставя само Jazz в листата на Хонда, HR-V го подозирам в екзотичност.
Ъпдейт на списъка (май не мога да си редактирам първия постинг или не знам как :-))

- Kia Ceed
- Hyundai i20/i30 (2008-2010)
- Suzuki Swift (2006-2008)
- Ford Fiesta (2006-2009)
- Toyota Corolla/Yaris (2005-2008)
- Mitsubishi Colt (2007-2010)
- Honda Jazz (2005+)
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Пон Юли 13, 2020 5:38 pm

Лично аз клоня по-скоро към Фиестата,макар че и Яриса е донякъде ми харесва.Иначе всички модели с сравнително добре познати в България,така че може би не би имало проблеми с обслужването.Може би.
Може би съм пристрастен,но като цяло бих препоръчал двигател от старото поколение.Тоест-нещо около 1,6 бензин до 1,9 дизел(ако има) с до 100 коня.Модерните даунсайзинг двигатели с турбо и 100 коня от литър обем не ми вдъхват доверие(подкрепено и от майсторско мнение),особено тези от първото поколение.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пон Юли 13, 2020 8:28 pm

Нямам идея какво имаш против малките ситроени .. ама твоя си работа. Например С3 е доста приемливо като параметри автомобилче, също като пежо 208
1,4-1,6 мотор(ама не VTI който е на BWM).. от там насетне не е нещо лошо.
Рено клио поне в годините които си посочил са си напълно еднакви като немските каски само, че са по-комфортни вътре. Познат караше няколко години клио 1.5 dci което при 80км/ч пррави 3.6--3,8/100 (beat that..) Останалите си ги догодил що годе. Киата на теория трябва да е доста приятен компромис от към цена качество. Хондата също.
Каквото и да си пишат например гранде пунто си страда от малуомните тоци като голф, ауди, рено.. и т.н. Но също си е приятна малка кола и ако пък е Т-джет си е дори пушка. Но ме съмнява да купуваш "спортна".. Вози приятно, пред блока може да я оправиш...
И не е чак толкова проблема в моделите в които гледаш - огромно значение има от къде и през колко автокъщи ще е минала колата. Скоро пак имаше статия за шкода някаква TFSI мотор само на 128-130 000км доста зализана, която ентусиасти издирили и се оказала че е била такси в Швеция и поне в шведската обява на мнооого над 130 000км..
За италианките(не жените) се носят легенди как италианеца не сменя масло, не сменя това онова.. карат до откат. Е да, ама приятел работил години там на ботуша, каза колко пъти покрай големите градове около моргите е виждал български тировее и бусове. Като вземат повече наведнъж ще им дадат някоя малка и гуми безплатно.. После се пудри, посира се с добавки и .. ама те колите от там на какво си..
Успех и късмет в избора!

А и докато помня : дизела в суифта е PSA ако помня правилно.. :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Вто Юли 14, 2020 5:57 am

И от мен един глас за Клио.
То тук си е наистина тръпка с километража-докато търсех миналото лято,в една автокъща се нагледах на 12-13 годишни на по 128-135 000 километра.Ни една не беше на повече.
Така че,за бюджетарка май по-добре да я вземеш регистрирана,поне да не плащаш първоначални такси.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот батваню » Сря Юли 15, 2020 11:30 pm

Жаската при мен засега е по-скоро отлична, като изключим, че е ниска и има 8 скъпи бобини.
Аватар
батваню
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Лев4о » Чет Юли 16, 2020 6:55 am

Няколко пъти четох изискванията и ограниченията - много труден избор се очертава. Аз предлагам варианта Дачия - някаква. Много са разпространени, части бол, поддръжката ще евтина и възможна дори и в дивия северозапад.
Аватар
Лев4о
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Zois » Чет Юли 16, 2020 11:02 am

Още един глас за Renault Clio III, от периода 2006 - 2014, с бензинов 1.4 16V двигател.
Dacia Sandero или Sandero Stepway (Рено под прикритие), също е много, много добър вариант.
Zois
6-ти разряд
6-ти разряд

Мнениеот Пачо » Съб Юли 18, 2020 11:45 am

kamen написа:Лично аз клоня по-скоро към Фиестата,макар че и Яриса е донякъде ми харесва.Иначе всички модели с сравнително добре познати в България,така че може би не би имало проблеми с обслужването.Може би.
Може би съм пристрастен,но като цяло бих препоръчал двигател от старото поколение.Тоест-нещо около 1,6 бензин до 1,9 дизел(ако има) с до 100 коня.Модерните даунсайзинг двигатели с турбо и 100 коня от литър обем не ми вдъхват доверие(подкрепено и от майсторско мнение),особено тези от първото поколение.

И аз съм консерватор относно двигателите. Карах една фиеста 2005, въпреки че нищо не хлопаше, волан, скорости и съединител бяха много гъбести, меки, не усещам обратна връзка. Може би да погледна Фокуса.

Карах и фиеста от по-нови те, Тея дето ги е рисувал седмокласник след като гледал мувито за трансформерите. Много добро поведение, усещането почти японско ако не гледаш интериора.
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Съб Юли 18, 2020 11:58 am

longgo написа:Нямам идея какво имаш против малките ситроени .. ама твоя си работа. Например С3 е доста приемливо като параметри автомобилче, също като пежо 208
1,4-1,6 мотор(ама не VTI който е на BWM).. от там насетне не е нещо лошо.

Ха, че аз всъщност много го бях харесал за мен си това С3, но пусто като му не познавам характера, четох по британските сайтове оплаквания за проблеми каквито трябва да са изчезнали преди 30-40 години в автомобилостроенето. И те така се отказах, а много ми харесва на гледанье.

longgo написа: огромно значение има от къде и през колко автокъщи ще е минала колата. Скоро пак имаше статия за шкода някаква TFSI мотор само на 128-130 000км доста зализана, която ентусиасти издирили и се оказала че е била такси в Швеция и поне в шведската обява на мнооого над 130 000км..
За италианките(не жените) се носят легенди как италианеца не сменя масло, не сменя това онова.. карат до откат. Е да, ама приятел работил години там на ботуша, каза колко пъти покрай големите градове около моргите е виждал български тировее и бусове. Като вземат повече наведнъж ще им дадат някоя малка и гуми безплатно.. После се пудри, посира се с добавки и .. ама те колите от там на какво си..

Това е гаранция, аз хюндая италиански внос го взех и си му личи. :biggrin:
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Съб Юли 18, 2020 12:05 pm

kamen написа:И от мен един глас за Клио.
То тук си е наистина тръпка с километража-докато търсех миналото лято,в една автокъща се нагледах на 12-13 годишни на по 128-135 000 километра.Ни една не беше на повече.
Така че,за бюджетарка май по-добре да я вземеш регистрирана,поне да не плащаш първоначални такси.

Те не са много тия такси, дори не помня колко платих за хюнди. Тези дето ги внасят от Швейцария са с някакви по-груби допълнителни разходи, от ЕС не е много. Отказах се от регистрираните и карани у нас след 10-тина огледа на 10-15 годишни коли. Такава кола да е щогоде свястна трябва да е по-приятелска/роднинска линия.
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Съб Юли 18, 2020 12:23 pm

батваню написа:Жаската при мен засега е по-скоро отлична, като изключим, че е ниска и има 8 скъпи бобини.

Тъкмо тоя чувал бобини ме смути и мен като взех да се образовам какво означават еврпейските абревиатури (i-DSI). Не съм я изключил напълно засега, но ми се клати.
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Съб Юли 18, 2020 12:28 pm

Лев4о написа:Няколко пъти четох изискванията и ограниченията - много труден избор се очертава. Аз предлагам варианта Дачия - някаква. Много са разпространени, части бол, поддръжката ще евтина и възможна дори и в дивия северозапад.

Това си е удар, абсолютно извън радара ми беше тая марка :)
Напълно логично, дори толкова логично че съвсем естествено главата ми го беше изключила като вариант. :biggrin:

Отивам да гледам дачиите.
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Съб Юли 18, 2020 12:29 pm

Zois написа:Още един глас за Renault Clio III, от периода 2006 - 2014, с бензинов 1.4 16V двигател.
Dacia Sandero или Sandero Stepway (Рено под прикритие), също е много, много добър вариант.

И лонгго намекна за клиото, да взема пък да ги погледна :drinks:
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Следваща

Назад към Обща дискусия