3Д Принтери

Приказки за каквото си искате

Re: 3Д Принтери

Мнениеот prius06 » Сря Май 20, 2020 4:40 pm

Опитах магическата смес и като че имаше някакъв ефект, но не мога да кажа че нещата се промениха драматично. Опитвах се да разпечатам една фигурка на бебе Йода. В оригиналната кофигурация (на грапавата страна на плочата без лепило) стигнах до към 20% в момента, в който реших да дръпна шалтера, заради видимо отлепване на основата. Поради опасения от повреждане на плочата, третирах с лепило обратната (гладката) страна и опитах отново - стигнах до към 25% и пак спрях. ABS-ът просто много се измята и работата с него се оказа по-трудна, отколкото предполагах. За малки нещица става.

За щастие, вчера най-накрая пристигна и една от поръчаните макари с PLA. Махнах ABS-а, вдянах PLA... Отне ми известно време докато започне да излиза нормална струйка, но в крайна сметка го подкарах. Допълнителен проблем беше нивелирането на плочата, защото както плочата, така и PLA макарата са черни и много трудно се виждаше, но в крайна сметка се справих и с това. Пуснах бебето Йода още веднъж и ето я ситуацията след 8 часа и половина (очаква се да свърши след около час):
Yoda_unfinished.jpg
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Чет Май 21, 2020 12:32 pm

Интересна (за мен) тема се оформя. Следя я с интерес. Но нямам с какво да се включа засега, само вися като куче пред касапница. :)
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Чет Май 21, 2020 3:18 pm

Интересно... сигурен съм, че написах още едно съобщение със завършената фигурка. Сигурно съм забравил да натисна бутона "Изпрати" :punish:

В крайна сметка след около девет часа принтирането приключи и започна слеващата фаза - отлепване от плочата. Ръгах с една шпакла, бримът се отлепи, но основната фигурка не помръдна. В крайна сметка го метнах в камерата на хладилника и пет минути по-късно Йода почти сам се плъзна по основата - на практика без никакво усилие.

Последната фаза беше да отстраня съпортите, което по принцип трябваше да е фасулска работа - да, ама не. В този случай съпортът беше като кожух от всички странии трябваше първо да го разчупя на по-мали парчета преди дори да с опитам да го махна. Лека полека го разкарах. Най-трудно беше да разкарам съпорта на дясната ръка (тази дето виси надолу) защото имаше цяла ръкав - от основата чак до истинския ръкав. Изавдих го, но счупих два пръста, които след това трябваше внимателно да извадя от съпорта и да ги залепя със супер глу.

Ето го крайният резултат:
Yoda.jpg
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Чет Май 21, 2020 4:06 pm

:drinks: Браво, много добре се е получило!
Предния принтер който имах не бе нищо особено и бе доста кофти направен както и софта им не бе цвете. Но нещо много интересно на практика - доста сполучливи подръжащи генерира които се махат лесно. Аз правя едни опити със скоростта на принтиране на подръжката (supports) . При нормална скорост от 50мм/s която за сега уж работи, тях пускам на 60-70. Идеята е да капне слой но да не го набие много. Също така, има опцията (тестова) за по-прецизни подържащи които да се стесняват тук там за да има малка контактна повърхност но нещо не съм имал модел да го опитам.
Другата опция е да се оставя странично повече място между подържащата и стената (има го в настройките) и примерно 0.2мм или един слой между подържащата и тавана. Също зависи до какъв ъгъл искаш да минеш без подържащи. За PLA може да се добавят два вентилатора и "мостове" да може да се генерират без провисване до над 15мм..

Сега за масата : гледам повърхността и е нещо подобно като на моята. За това смятам че хубаво почистване с обезмаслител и след това минаване на два паса с оня номер с лепилото няма да имаш проблеми след това. Иначе, гледах един пич направил в пулверизатор смеска със спирт и малко вода и леко напръсква детайла когато леглото е стигнало 30-тина градуса след като е готов.
Пластмасата се свива и като изпука лекичко се отделя сама.. :scratch:

Въпрос: това на 0,15мм слой ли е или 0.2?
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Чет Май 21, 2020 5:06 pm

longgo написа:...Въпрос: това на 0,15мм слой ли е или 0.2?
0.2

Съпортите по принцип падат лесно, проблемът беше, че имаше нещо като кожух около цялата фигурка - околовръст. Просто нямаше начин да се махне, без да се натроши на по-малки парченца. Колкото до продължението на ръкава, където счупих пръстите, там дори не знаех какво има под кожуха - работех "на сляпо". Ако някой ден реша да принтирам тази фигурка отново, мисля, че знам какво да правя...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Май 22, 2020 6:00 pm

Аз пък бая се зачудих какви са тези диреци на снимката по време на процеса, сега се светнах :)
Тук до мен в съседство работи един млад скулптор. Тия дни направи от моделин (нещо като пластилин) една фигура с протегната напред ръка. Но явно е ползвал недостатъчно дебел тел за арматурата, защото на другата сутрин ръката сочеше надолу. :) Та сега има външна подпорка.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пет Май 22, 2020 8:58 pm

Статуя статуя... ама и тя се умаря явно.. Писнало и е да сочи... :biggrin: Има един гел-лепило за тия артистите. Познат художник-скулптор ми показа такова. Сгъваш от тел рамка. Овиваш малко платно или дори специална хартия по телената мрежичка и след това мажеш. Направо става кораво като епоксидна смола..
Аз нямам още пряко наблюдение как работят новите 3Д принтери които са с течност не с пластмаса. И принтират доста по-бързо.
Както един пич се шегуваше за 3Д принтера, има гъби които растат по-бързо :lol:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пет Май 22, 2020 11:32 pm

Продължавам с експериментите аз. Поръчах си PLA с "плънка" от карбонови нишки. Много било здраво, но износвало дюзите повече. Моят принтер дойде с пет допълнителни дюзи, засега имам. И друг един материал си поръчах TPU, който бил подобен на гума... Уча се бе, сега ми се е паднало
:whistle3:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Май 23, 2020 7:49 pm

Мисля повече прилича на силикон.. не на гума ама вярно е гъвкав. Гледал съм само на видеа как го печатат.. И нямам идея като е мек и гъвкав колко бързо трябва да се печата..
Вероятно бавно ще е по-добре. А за тия нишките.. колкото и да износва една дюза е под долар.. И 10 да купиш не е болка..
С интерес ще следя за резултатите! :drinks:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

New Hot END design

Мнениеот longgo » Пон Май 25, 2020 10:59 am

нова идейка за подобряване на вентиалцията.. 50мм по-тих аксиален странично и 60мм не толкова тих аксиален. Идеята е да има по-голям поток при 100% за да може да "запълва" въздушна част. Или казано иначе примерно да втвърдява пластмасата при преходи между 2 точки без подръжка. Иначе, да си бръмка леко на 50% колкото леко да охлажда PLA материала при нормален печат
Ето и прототипа , за който рисувах и останалата част от екструдера и монтажа му че да го напасна ужким по-добре. Разбира се един болт ми се оказа на пътя но след премахването му се събра на място

new_fan_idea_0.jpg
new_fan_idea_3.JPG
new_fan_idea_2.jpg
new_fan_idea_1.jpg

И в готов вид:

new_fan_idea_4.jpg
new_fan_idea_5.jpg

Детайла бе разпечатан разцепен на две и после залепен. Подготвих няколко уширения по които да се нанесе лепило за да стегне по-добре. Така леко елиминирах разни подържащи и евентуално трудното им отделяне после особено във "фунията" :biggrin:
Прикачени файлове
new_fan_idea_6.jpg
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пон Май 25, 2020 3:33 pm

Интересно изглежда. Сега остава да се види какъв е ефекта
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Май 26, 2020 9:22 am

Ето две неща доста полезни и интересни:

- безплатна програмка от Аутодеск

youtu.be/OXFKVmMwXCQ

И бързият ми тест с нея..

cura_settings_2.JPG

- подобряване подържащите в Cura чрез плъгин:

youtu.be/N6w2KX-BUUk

И по видеото бърз тест след инсталиране на плъгина: (който между другото е правен от нашенец :drinks: :ok: )

cura_settings_3.JPG

И една полезна настройчица на същия софтуер:

cura_settings_1.JPG
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Май 27, 2020 3:05 pm

MeshMixer-ът изглежда много обещаващо. Инсталирах го, макар и да не съм го ползвал засега.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Май 30, 2020 12:14 am

Така.. Разпечатах една работа и я оставих да преседи през ноща да изстине. Доспа ми се и не ми се занимаваше. Сутринта дръпнах детайла.. не мърда. Нормално дават до 30°С като слезе и да може да го махнеш.. Дръпнах втори път и го отлепих.. И с него се отлепи едно парче от тоя специалния материал на масата..
Заради теста с лепилото ли.. Спирта ли.. или просто така е станало не знам но и други са постигнали моя късмет че има дори и задминали го с отлепено бая парче.
В общи линии с някои неща явно трябва да е внимателно дърпане и боравене. И понеже имах проблемите с отлепянето и леко изкривена маса съпорта обеща по гаранция да прати нова. Ако не пратят ще трябва да взема, но все пак явно не са толкова чак здрави..И със сигурност ще трябва да с пробва номера с лепилото за хартия. Което играело като като граничен слой и спомагало за по-лесно безпроблемно отлепяне. Но това ще е опит за следващия печат, Та ако ще осакатя още тая маса.. каквото дойде пък да знам за другата..

Относно вентилатора : опитах печат на базовите два реда пуснат на 10%, след това на 50%. Добър поток , добра якост на свързване на PLA-то и най-вече доста тихо...Буквално.
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пет Юни 19, 2020 6:53 pm

Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към На лафче