Предпазни колани

За всичко, което може да се оправи с чук

Предпазни колани

Мнениеот prius06 » Чет Дек 19, 2019 1:19 am

Механизмите за предпазни колани са подобрявани много пъти и голяма част от подобренията са ... вероятно смислени, но има една конкретна глупост, за която дълги години дори не подозирах и която до ден днешен смятам за зле измислена, а понякога дори опасна. Става дума за следното...

Много от съвременните механизми за предпазни колани са така конструирани, че ако изтеглиш колана докрай, (което се случва понякога) механизмът започва само да прибира колана, без да пуска назад. Мисля, че идеята на тези механизми е този режим да се използва при монтиране на детско столче и подобни. Малката щерка за малко да се удуши с един такъв, като беше на към 3-4 години.

Всички колани ли са такива в днешно време? Има ли чалъм да се накара такъв колан да отпусне, без да се прибирна напълно?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Предпазни колани

Мнениеот Dragonfly » Чет Дек 19, 2019 7:00 pm

Според мен е проблем в конкретния колан - корозия, остаряване не механизма или недобра изработка. Всички колани имат инерционен механизъм, който е пасивен при бавно изтегляне, но блокира при рязко дръпване, т.е. при удар. Остава блокиран, докато има сила на опън, но след като тя изчезне, трябва да се отключи и да освободи колана.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Чет Дек 19, 2019 7:27 pm

Dragonfly написа:Според мен е проблем в конкретния колан - корозия, остаряване не механизма или недобра изработка. Всички колани имат инерционен механизъм, който е пасивен при бавно изтегляне, но блокира при рязко дръпване, т.е. при удар. Остава блокиран, докато има сила на опън, но след като тя изчезне, трябва да се отключи и да освободи колана.

Не става дума за дефект/корозия/износване. Случаят с дъщеря ми беше с Приуса на път за в къщи от дилъра. Колата беше на по-малко от десет мили. Същото поведение съм виждал на поне три други коли.

Ето едно видео:

http://www.youtube.com/watch?v=p6O_nuIsAG4

Ето и една статия по въпроса:
https://thecarseatlady.com/strangulation/
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пет Дек 20, 2019 10:33 pm

Че.. тогава изофикс за какво е...? :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Дек 21, 2019 1:27 pm

Едно питане. Има ли разлика в конструкцията и начина на действие на коланите в САЩ и Европа? Там във видеото ставаше дума за щракащ звук, като от тресчотка. Каквито колани съм имал, никога не се е чувало щракане.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Съб Дек 21, 2019 4:11 pm

Dragonfly написа:Едно питане. Има ли разлика в конструкцията и начина на действие на коланите в САЩ и Европа? Там във видеото ставаше дума за щракащ звук, като от тресчотка. Каквито колани съм имал, никога не се е чувало щракане.

Да ти кажа честно, аз такова щракане не съм чувал. Колкото до САЩ и Европа... и това не знам, но ти лесно можеш да го провериш - издърпай колана докрай (мисля че само задните седалки го имат това) и виж дали се включва такава простотия. Прибира само, колкото и да връщаш, нищо не може да се издърпа... Като боа удушвач... И това продължава докато не се прибере колана напълно, след което започва да функционира нормално. Няма да съм изненадан, ако е само за амерканския пазар тази глупост...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Съб Дек 21, 2019 4:13 pm

longgo написа:Че.. тогава изофикс за какво е...? :biggrin:

Да де, ама за тези джелеза се закачат едни куки, а отделно коланът се използва за стабилизиране...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот батваню » Нед Дек 22, 2019 3:33 pm

На хонди джаз и хр-в задните колани баш така се държат също. Ако при изтегляне го изтърва да прибере малко, после само на прибиране работи, с цъкане като тресчотка.
Аватар
батваню
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Пон Дек 23, 2019 6:12 am

То и при Примасито беше така средният,ако не внимаваш,ще чакаш.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Назад към Автомобилна техника