Домашни ТНТМ-та

Приказки за каквото си искате

Домашни ТНТМ-та

Мнениеот Dragonfly » Съб Сеп 21, 2019 6:17 pm

Когато преди време, при последното обновяване на банята, сложихме под душа подов сифон от алуминий, въобще не се замислих за въпросния метал и неговото взаимодествие с алкални разтвори. Да не говорим за концентрирана натриева основа от типа на "Тубофло". Докато един ден, проверявайки защо започна да връща миризма от канализацията, установих, че сифонът е сифонирал през канала.
Няма го! :shok:
Смяната с нов означава да поразя четири плочки, които много трудно отново ще се напаснат. Плюс голямата вероятност, че при махането ще отчекнат глазурата на съседните. А и две от тях за застъпени от вертикални.
Всичко това на моята глава, която започна интензивно да мисли как да избегне големия гърч. Повиках на помощ ТНТМ-то и благодарение на наличието на подходяща машина, изобретих и изработих от твърдо ПВЦ сифон от сегменти, които се сглобяват и залепват на място в шахтичката, останала от изчезналия сифон.
Получи се. Между тялото и цимента, както и около оточната тръба инжектирах полиуретанов уплътнител "Сика" .
Само жена ми недоволства, че се отичал по-бавно от преди, ама то кой ли съпруг е угодил на жена си, де ... :punish:

И да не забравя - не слагайте алуминиеви сифони, макар че месингови или пък чугунени се намират доста по-трудно.
Прикачени файлове
Syphon2.JPG
Syphon1.JPG
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Домашни ТНТМ-та

Мнениеот Dragonfly » Съб Сеп 21, 2019 6:40 pm

Преди няколко месеца задната чистачка на Ксантията, на път и по време на дъжд, блокира на половин ход и трябваше да слизам в дъжда да ѝ помогна да се върне, за да не се запали електромотора и повече не я включвах. Причината е класическа - клеясал и ръждясал вал от водата, която се просмуква покрай него. Свалих механизъма и, както може да се очаква, капакът на редуктора се оказа занитен за вечни времена от фирмата "Валео".
Изпилих разпльокатата част от нитовете и го отворих. Почистих, смазах и раздвижих вала. После закрепих капака, като ударих по останките от нитовете с център и като че ли се получи добре. От време на време я проверявах, миейки задното стъкло. Но онзи ден, в студ и дъжд, пак отказа. Този път направо изгоря бушона.
Пак сваляне, тестване на операционната маса - работи. Сложих я отново, пуснах за проба и ... изгоря бушона на първия ход още :shok: Пак я свалих и като меря веригата, дава ми късо, както е останал в това положение. На самата конзола има и реле с платка вътре, която е таймер за интервалите и удължен цикъл на работа след спиране на миещата помпа. При завършване на хода, това реле се изключва и в този момент дава на късо изводите на мотора за да го принуди да закове на място от обратната индукция. Явно нещо в плъзгащите контакти се смарангясва и релето дава на късо преди да е свършил хода и тези контакти да са в неутрално положение.
Тука силно ми помогна подсказка от Лонгго да проверя тези контакти и занитването на капака.
Оказа се, че занитването ми от предния път не е сполучливо и капакът леко зяпа от едната страна. Което е достатъчно редукторното колело с металния пръстен да се отдръпне и да настъпи прекъсване по време на работа с товар от триенето на перото.
Та днес свалих контура и центровете на отворите по капака, фрезовах останките от нитове до нулата, пробих отвори 3.2 мм и им нарязах резба М4.
Да чукам на дърво, работи си вече :)
Прикачени файлове
DSC_0076.JPG
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Сеп 22, 2019 5:52 pm

Браво! За проявата на импровизация. Въсщност, тук никога не съм виждал да поставят различни от здрави пластмасови сифони.. Точно поради тази причина.. А и се монтират по-лесно де.
Относно това изречение:

Dragonfly написа: .. полиуретанов уплътнител "Сика"

Сика мисля са скандинаски.. обаче я провери в речника какво е сика на фински :biggrin: :biggrin:

За чистачката, радвам се че се е получило. А и така да кажем чат пат лятото може да свалиш мотора, смажеш малко остичката, почистиш вътре и нещата да са 6. Не се износва лесно това чудо. Дори може да поставиш гумен О-пръстен или подходяща пластмаска под чистачката да закрие началото на тръбичката в която влиза остта. Така ще избегнеш лесното пълнене след това.
И обезателно залепи добре бялата пластмасова "кора' която покрива чистачката и половината врата на багажника за да не започне при силен дъжд да ти пълни багажника! :ok:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Сеп 22, 2019 6:27 pm

longgo написа:
Dragonfly написа: .. полиуретанов уплътнител "Сика"

Сика мисля са скандинаски.. обаче я провери в речника какво е сика на фински :biggrin: :biggrin:

Ми, предполагам ще има нещо общо с аналогично звучаща дума на турски език :biggrin:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Инвертор и вакуум помпа

Мнениеот Dragonfly » Сря Фев 12, 2020 2:32 pm

Май не съм споменавал тук, но в края на миналата година ми изгоря честотния инвертор на шпиндела. Причината бе отчупено парченце от метала на захранващия куплунг (ЦАМ), което от вибрациите полека е допълзяло до крачетата и дало на късо между две фази.
Принудително си купих нов инвертор, а от Китай поръчах нов куплунг (за всеки случай, макар стария да го почистих и го ползвам), транзистори IGBT и оптрони с вграден gate driver за управление на тези транзистори от крайното стъпало на високоволтовия изход. Това бяха нещата, които установих, че са изгорели. Плюс стопена силова пътечка на платката.
Идването на частите отне към 2 месеца сумарно, като последната - оптроните - пощаджията тук ги изръсил на улицата. Добре, че отзивчив човек ги намерил и звъннал на сина ми, който ги бе поръчал от негово име.
С две думи - успях да ремонтирам изгорелия инвертор, като междувременно открих и два защитни диода, превърнали се в цели проводници.
В същото време от няколко години време при мен събира прах една вакуум помпа Becker 1.1 KW, която ми бе подарена от Лев4о.
Не можех да я ползвам, защото е с трифазен мотор за 380 волта. Повечето такива мотори обаче ги правят да работят в схема "звезда" при 380-400 волта, а ако се прекомутират в схема "триъгълник" - работят на 220-240 волта трифазно напрежение. Та превключих мотора на "триъгълник" и го закачих за отремонтирания инвертор. И сега имам и работеща вакуум помпа, с чиято помощ мога да фиксирам плоски материали, докато се обработват на рутера. При това мога да регулирам и оборотите в определени граници, защото моторът не е предвиден за работа в голям диапазон на честотите на захранващото напрежение.
Снимка на куплунга, където на стената се вижда мястото на отчупване на парченцето.
DSC_0118.JPG

и вакуум помпата, която тепърва ще почистя и монтирам на колелца.
VacuumPump.JPG
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот ESPACE » Чет Фев 13, 2020 9:32 am

Ако Becker-а не е ревизиран скоро, смени му лагерите, защото ако се разбие предния на турбината заради малките допуски закача и чупи лопатките. И всичко става на салата. А заради нормалния шум при работа понякога е трудно да го хванеш, че е тръгнал. Или поне регулярно проверявай дали се върти леко мотора.
ESPACE
Зяпач
Зяпач

Мнениеот Dragonfly » Чет Фев 13, 2020 10:53 am

Моторът се върти изключително леко. Като го спра, остава да се върти по инерция дълго време и ако турбината закача стената, би трябвало да се чуе. Тези две големи тела на входа и на изхода предполагам, че са шумозаглушители. Така както е с отворени тръби шуми не повече от прахосмукачка. Но ще трябва да измисля фин филтър, който да обира евентуални фини частици, засмукани по време на работа. Може би някакъв автомобилен въздушен филтър с цилиндрична форма. Това поне ми се върти като идея в момента.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот ESPACE » Чет Фев 13, 2020 12:13 pm

Филтъра е задължителен, макар че точно автомобилен може да дойде малко фин. Но и ти няма да ползваш компресора по 24 часа както е в индустрията, така че ще стане. Може и някой циклон да измислиш, ако ще се засмукват и по-едри частици.
ESPACE
Зяпач
Зяпач

Назад към На лафче