Силикони

Приказки за каквото си искате

Силикони

Мнениеот Kibik » Нед Дек 30, 2018 6:11 pm

Напоследък направих два гафа с използването на силикони, та да питам.
Лятото (в БГ) сменях маджуна на външни прозорци със бял силкион за прозорци. Всичко беше ОК, но веднъж тъкмо бях изгладил силикона и след половин час заваля дъжд. Очаквах, че няма проблем, но уви- на другият ден, не само, че не беше се втвърдил, но и беше станал на каша и потекъл...
В багажника на Хондата (седан) влиза вода и не открих от къде, но заподозрях задното стъкло. Купих черен силикон за улуци, смятайки, че би трябва да издържа на всякакви условия. Запълних фугата м/у стъклото и купето, изглеждаше прилично. Времето беше облачно, около 6-7гр. Ставаше бавно, защото слагах на накрайника сплескана тръбичка, за да вкарвам по-навътре. Почти замръкнах, въздухът очевидно е бил доста влажен (90%), та накрая стъклата взеха да се запотяват. През нощта мисля, че не е валяло, но вероятно от конденза, на другият ден силикона беше каша, потекъл и не втвърден...
Не очаквах, че пресен силикон е водо-разтворим, поне никъде в правилата за използване не е споменавано. Всякакви други лепила, ако не са на водна основа нищо им няма от вода, дори да не са изсъхнали...
Та аз цяла зима тук в Англия няма да намеря съвсем сухо и по-топло време, влажността е висока, та трябва да чакам ветровито...
Чудя се дали и с обикновеният прозрачен силикон за обща употреба би станало същото? Знаете ли нещо по въпроса?
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Силикони

Мнениеот kamen » Съб Яну 05, 2019 4:40 pm

Аз не съм забелязал някакви проблеми със санитарен силикон досега...За прозорци става,само трябва да внимаваш да не се вижда много-много по стъклото(по-добре залепи предварително хартиено тиксо за да "отсече"),но за колата не знам дали става.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Съб Яну 05, 2019 5:42 pm

kamen написа:Аз не съм забелязал някакви проблеми със санитарен силикон досега...За прозорци става,само трябва да внимаваш да не се вижда много-много по стъклото(по-добре залепи предварително хартиено тиксо за да "отсече"),но за колата не знам дали става.

Въпросът не е кое за какво става, а това, че двата споменати вида които използвах по предназначение, докато са пресни (невтвърдени) се разтварят във вода и при мокрене, вместо да се втвърдяват, омекват, размиват се и потичат. Във всички инструкции се казва, че втвърдяването става за минимум 24 часа, но не се споменава,че преди това е водо разтвопримо...
То е ясно, че нормално си съхне на сухо, но не е споменато, че абсолютно не трябва да се мокри. Изхождах от предположението, че при намокряне ще спре/забави втвърдяването, но не разтваряне... Когато натопиш използвана четка с която си боядисвал (не латекс) във вода, тя не изсъхва, но не се отмива и на другият ден може да продължиш...
Та аз за това питах, дали със всички силикони е така или на никой не се е случвало.
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Съб Яну 05, 2019 9:37 pm

Ми.честно казано,досега не бях чувал за водоразтворим силикон,но пък и нямам претенции да съм спец по темата. :scratch:Предимно съм ползвал санитарен.Последно беше за уплътняване на сифона на мивката и на отточната тръба на тоалетната,като на мивката изчаках около 15-тина минути и тогава пробвах дали съм уплътнил добре.Другото ползване беше през лятото,когато сложих метален навес отстрани на гаража и ползвах препоръчания от продавачката силикон за уплътняване между бетона и ламарината...Наистина,сега за пръв път чувам силикон да се кашне от вода.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Съб Яну 05, 2019 11:10 pm

kamen написа:Наистина,сега за пръв път чувам силикон да се кашне от вода.

И аз не предполагах, струва ми се, че и пресен е някак си мазен и не допусках, но споменавам, да се знае, или пък някой когато работи със силикон да опита настрани този ефект...
Сега се сещам, че и двата пъти беше цветен, първият за прозорци- бял, вторият за улуци- черен. Да не би прозрачният да няма този ефект, имам предвид, само оцветителя да се разтваря, трябва да пробвам с образователна цел...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Нед Яну 06, 2019 3:47 pm

Бе този за прозорци иди-дойди,ама силикон за улуци да не издържа на вода ми изглежда доста странно.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Яну 06, 2019 6:44 pm

Понеже май всичко, което се шприцва от туба, бива наричано "силикон", да се има предвид, че има такъв кит за прозорци, който е акрилен кит, а не силикон. Акрилният е водоразтворим. Силиконът обикновено се втърдява от реакция на оцетна киселина и затова мирише на оцет при полагането.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Нед Яну 06, 2019 7:02 pm

Dragonfly написа:Понеже май всичко, което се шприцва от туба, бива наричано "силикон", да се има предвид, че има такъв кит за прозорци, който е акрилен кит, а не силикон. Акрилният е водоразтворим. Силиконът обикновено се втърдява от реакция на оцетна киселина и затова мирише на оцет при полагането.

Май ти си прав, силиконите (поне прозрачният) мирише на оцет, а тези които използвах не миришат, очевидно не са силикони и стават устойчиви след като втвърдят.
Сега се сещам, че този за прозорци беше "нещо си...акрилен". този за улуци не знам, но вероятно е на подобна основа.
Това вече обяснява нещата, за това и питах, че не ми се връзваше...,но според мен трябва да пише тези подробности отзад на тубата, не, че съм чел ситният шрифт, ама при случай ще прочета...
Това на колата след като се поотми, сега беше изсъхнало и отгоре сложих прозрачния (оцетения) и повече няма да се занимавам, така ще го ръси попа и да не е устойчив на външни влияния...

P.S. А кой от тези "шприцове е масло/бензино устойчив (след като втвърди) , освен тези в тубички, които са специално за "gasket" ?
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Яну 06, 2019 9:56 pm

Не бих могъл да ти кажа, нямам наблюдения, освен за тубичките. Но на опаковката би трябвало задължително да присъства думата "силикон" и пояснение, че е маслоустойчив.
Строителите ползват като лепило (лепят и каменни облицовки дори) и като кит полиуретанови такива. Но те обикновено се продават на едни големи "салами" от алуминиево фолио и се шприцват с друг вид шприцове - по-големи и с тръба, в която като в цев се слага "заряда". Фолиото постепенно се набръчква от буталото, докато то изкарва сместа през наконечник от другия край. Действително лепи и държи много здраво и е устойчив на атмосферни влияния.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Пон Яну 07, 2019 12:55 am

Благодаря за отговорите, сега вече нещата до голяма степен са ясни...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Назад към На лафче