Двустепенна скоростна кутия

За всичко, което може да се оправи с чук

Двустепенна скоростна кутия

Мнениеот prius06 » Пон Дек 24, 2018 6:05 pm

Нещо се омърлушихме напоследък и рекох да размътя водата малко...

Покрай празниците съм си взел малко отпуск и вероятно ще се човъркам със CNC-то... По този повод се зарових в един стар проект за елементартна двустепенна скоростна кутия. Всъщност аз вече бях писал за един от детайлите
Collar1.PNG

който служи за смяна на скоростите.

GearBox.PNG

Предполагам, че е ясно каква е идеята, но все пак да обясня: На долната ос има две сдвоени зъбни колела, които "лагеруват" с оста си, което ще рече че не са залепени. Единственото зъбно полело, което е залепено за тази ос, е това в средата и въртящтият момент се предава на другите с помощта на зеления ръкав, който вече обсъждахме. Горната ос е неподвижно свързана към зъбните колела.

Сега ми се въртят разни алтернативни идеи в главата, при които въпросният ръкав е центриран и неподвижно свързан (на практика едно) с централното зъбно колело или е разделен на две половинки и закрепен неподвижно (едно) със страничните зъбчатки... И двата варианта ще доведат до опростяване поради премахване на елементи. Основният недостартък е, че превключването на скоростите ще става с местене на цялата ос, което ще доведе до усложнявания при използването или ако трабва да се добавят още скорости...

Коментари, критики, алтернативи?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Назад към Автомобилна техника