Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот Dragonfly » Съб Мар 14, 2020 3:20 pm

450 nm го дават китайците, доколкото може да им се вярва.
Поръчах едни очила от Германия на прилична цена. Докато дойдат, съм залепил червено прозрачно фолио на едни предпазни прозрачни очила. Мътничко е, но пък гаси силно излъчването. Аз засега тествам само управлението и отчитането на изхода за температура, а лазерът е насочен надалеч и без фокус със сила колкото да свети постоянно. При долната граница на PWM започва да примигва. Което ме подсеща да пращам по серийната връзка процента на коефициента на запълване и да видя какъв е долният праг на стабилност.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Мар 14, 2020 4:07 pm

Колкото и странно да звучи, мисля че някои от по-модерните драйвери коригират PWM-а към коректора на тока не на напрежението.. Но може и да бъркам.
Ако коригираш по напрежение мисля до към 25% може да слезеш но пак зависи от драйвера и лазера..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Мар 14, 2020 10:18 pm

Всъщност свети и на 1%, примигването бе от това, че готовият код, който взех за пример, прави непрекъснато замерване на потенциометъра и веднага обновява регистъра на брояча. А аналоговото четене хич не е стабилно и постоянно варира в малки граници в зависимост от текущото състояние на атмегата. За по-добро мерене (което пък не ми е чак толкова необходимо) трябва да се вкарва в режим на спане преди цикъла на измерване за намаляване на шума. Аз просто вкарах сравнение на аналоговото измерване на потенциометъра с предишното измерване и ако разликата е под зададен праг, не пипа PWM регистрите. Тъй като АЦП-то връща 12 битов резултат, а ШИМ се управлява само с 8 бита, при конвертирането винаги има някаква грешка.
Сега свети съвсем слабо при 1% коефициент на запълване. Пак е с някакво закръгление, но не се случва да се редуват нулеви с ненулеви стойности (от което и трепкаше). А когато наистина е нула, гасне окончателно.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Май 12, 2020 9:59 pm

Не знам какво бях писал последно, но си поръчах нова CNC рамка за OpenBuilds Workbee 1010 (метър на метър), която още чакам. Но пък си купих и 3D Printer-че Creality Ender 3X, което вече пристигна и кефи много.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Сря Май 13, 2020 4:13 pm

Защо не вземете с Лонгго да отворите отделна тема за 3D принтери, че тука е трудно да се следи. :)
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Май 13, 2020 5:54 pm

Аз тема ще отворя, но засега нямам много за писане. защото чакам да ми пристигне филамента (мат'ряла). Много са бавни доставките напоследък - доколкото знам много хора си поръчва неща от първа необходимост (храни лекарства) и останалите доставки закъсняват (а Безос прави пачка).
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Май 27, 2020 3:08 pm

Пристигна ми рамката за Workbee. Сърбят ме ръцете да я сглобя, въпреки че имам доста неща за вършене тази седмица...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Май 27, 2020 6:42 pm

Опитвам се да си избера подходящо захранване за степърите

Product Specifications

Shaft Size: 1/4"
Torque: 175 oz*in
Step Angle: 1.8
Peak Current is 2.8A/phase
4 Wire Bi-Polar
12-48VDC (Recommended)
RoHS Compliant

Стандартното захранване, което се продава от OpenBuilds е 24V 15А. Но аз се колебая дали 36V 10A няма да е по-добро. (Мислех си и за 48V, но драйверите ми (TB6600) са до 40V)

Какво мислите по въпроса?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Май 30, 2020 12:14 am

Колко е индукцията на моторите или съпротивлението им? (като видя тия американските мерки се сещам за един комик : What is that? Ounces. Well here said LBS..?! Look like lot of bullshit to me..)
Дават ти пиково 2.8А или според мен моторите нормално ще са на 1.8-2А/фаза. Ако са с повече момент и по-висока инерция, както и повече индуктивност тогава със сигурност ще трябва да си в ниския диапазон. Например имам два вида малки степери: НЕМА 17. Едните са с рейтинг на моторите 3.2-9 волта и някакви 1-1,5 ома, и ниска индуктивност , среден въртящ момент за размера им. Таван им бе 1.7А/фаза. Тях съм ги въртял на 35 волта ограничени на 1А/фаза и 1/8 стъпки. Другите са срейтинг 12 волта, свалени от ксерокс. Някъде 4-8 ома съпротивление и 1.9А/фаза по каталог. Тях над 20 волта е неудобно да ги въртя но 12-20 волта на 1,2А бе идеално.
Аз лично бих заложил на по-ниската стойност. Но кажи все пак захранването от тия тенекиените с потенциометъра ли е или от тия затворените като за лаптоп? Вторите няма пипане(лесно) а ако е от тия тенекиените с вентилатор, на тях има тример до болтовете за свързване на проводниците. От там може да го пипнеш. Тоест намалиш 24 волтовото до към 18 или дори 16 и увеличиш до 28 или пък да е от 18-20 до към 30 волта.. де да знам.. Моето е с маркирано 20 волта и с потенциометъра може да е от 16 до 30..
Апропо, става и да видиш употребявано от компютър ATX.. Те имат готов 5 волта изход и 12 волта със сериозен ампераж че са до 300-600 вата..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Съб Май 30, 2020 12:43 am

Аз всъщност вече поръчах 36 волтово захранване. Има потенциометър, който би трябвало да позволява корекции до към 10%. Не съм имал много време да се занимавам с машинката, единствено ролки сглобявах от пластмасова черупка, две лагерчета и шайба по средата ... 48 бройки са, изтъркаха ми се пръстите :)
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Съб Май 30, 2020 1:11 am

Ето ги данните на степъра от уеб сайта на китайците:
Step Angle:1.8°
Rated current:2.8A DC
Rated Voltage: 3.36V
Winding dc resistance(25℃):1.2Ω±10%
Winding inductance:2.3mH±20%
Holding torque:≥1.26N.m
Shaft diamater: 6.35mm or 1/4
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Май 30, 2020 12:12 pm

Да, значи тоя е с ниското съпротивление и под 12 волта рейтинг.. Принципно и на 30 волта при 1.7-1,9А/ фаза и 1/8 стъпки би трябвало да пее.. или до 700-800 оборота ще може да го врътнеш без проблем. Ако избереш 1/16 тогава вероятно ще трябва да качиш до 2А на фаза и до 600-700 оборота макс. След това вече няма да може или ще губи стъпки или просто ще чуваш как звънти но не мръдва.. Така, че захранването мисля ще ти свърши работа.
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Съб Май 30, 2020 6:42 pm

longgo написа:Да, значи тоя е с ниското съпротивление и под 12 волта рейтинг.. Принципно и на 30 волта при 1.7-1,9А/ фаза и 1/8 стъпки би трябвало да пее.. или до 700-800 оборота ще може да го врътнеш без проблем. Ако избереш 1/16 тогава вероятно ще трябва да качиш до 2А на фаза и до 600-700 оборота макс. След това вече няма да може или ще губи стъпки или просто ще чуваш как звънти но не мръдва.. Така, че захранването мисля ще ти свърши работа.
Ако ти купуваш захранване за тези двигатели, какво би предпочел 24 или 36 волта?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Май 30, 2020 10:10 pm

24V - за да става и за 12 волтовите мотори и релано ще може да го засилиш и до 28-30 волта от тримера ако трябва.
Но не купувам аз. При тия мотори и двете захранвания ще ти свършат работа.

Вече зависи до какво ниво ще свалиш за електрониката.. Има някои платки нагласени (управляващи) директно за 24 волта..
Принципно при 12 волтови малко по-тежки мотори с по-голямо съпротивление, като ги завъртиш на 15-16 волта са идеално и съответно драйверите няма да има нужда да ги торможиш като например от 30 волта. Но пък имаш сериозни драйвери така, че..и с двете захранвания си супер. Съответно зависи и какво друго освен моторите ще захранваш с него.
Дано и Драгона изкаже мнение..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Нед Май 31, 2020 5:23 am

Само за маторите е това захранване. Управлението ще е с Ардуино, което се захранва през USB, а шпиндъла - дано съм научил тази дума правилно :) е Makita RT0701C, която се ръга директно в контакта. Драйверите са TB 6600. Почти всико съм събрал и ме сърбят ръцете страшно, но този уикенд много хубаво време се заформи и ще трябва да си посадя доматите, пък и след тази карантина, не ми се седи в къщи много...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Автомобилна електроника