Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот longgo » Чет Фев 06, 2020 11:15 am

prius06 написа:1) Електроника: - Ардуино Мега-2560

Абсолютно никакъв смисъл няма да ползваш нея:
- има много пинове, но GRBL фирмуера е оптимизиран за УНО и няма да ползваш изобщо всички изходи и входове
- чипа е запоен и в случай на късо или ако замине от претоварване умираш прав.
- размера е голям

(p.s - просто размисли на глас) :tease:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Чет Фев 06, 2020 11:43 am

longgo написа:

- има много пинове, но GRBL фирмуера е оптимизиран за УНО и няма да ползваш изобщо всички изходи и входове
- размера е голям

Подкрепям. Аз човъркам кода на GRBL, портнат за 2560. Практически са предвидени 5 оси, но Мегата 328 няма толкова крака. А и начинът на работа на входовете за Home и крайните изключватели е написан от човек, който е работил върху теоретичен модел на машина. На практика всички Хоум и Лимит могат да се вържат всеки през един вход и нулирането да става последователно, започвайки от Z. Това даже го модифицирах и пробвах.
Има портове за 32 битов ARM процесор STMxxxx и си струва да се обърне внимание на тях, защото бързодействието е много по-голямо от това на Мега. Платките с него по пинове повтарят платчицата на Ардуино Нано.
Ето линк към руски форум с тема по въпроса
http://robomechs.com/grbl-1-1-smt32f103c8t6/
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Чет Фев 06, 2020 9:07 pm

longgo написа:

- размера е голям

Такова имам в момента. Буквално нямам какво да го правя :biggrin:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пет Фев 07, 2020 7:37 pm

Dragonfly написа:Практически са предвидени 5 оси, но Мегата 328 няма толкова крака. А и начинът на работа на входовете за Home и крайните изключватели е написан от човек, който е работил върху теоретичен модел на машина. На практика всички Хоум и Лимит могат да се вържат всеки през един вход и нулирането да става последователно, започвайки от Z.

Мен ме съмнява, че с обработване на инструкциите (ISO кодовете) и в това време пращане на стъпки няма да може да окряка за 5 оси.. Или ако може ще слезе надолу от сегашните 30КХц или колкоот е там..
А дали е работил по машина преди тоя измислил кода за входовете не знам. Истинските машини имат PLC а тия по-новите като тези на които в момента работя имат още по идиотски начин наречен индустриален CANBUS
И не всички ходят първо по Z. Работил съм на доста които като ги угасиш си помнят позицията и само в редки случаи трябва да прекараш през опорни точки. Други, едновременно тръгват по всичките оси, някои първо по Z после по останалите.. Други пък ти натискаш бутон за движение по дадена ос и тя тръва към опорна точка.. :pardon:
В случая не знам дали няма как да се направи програмка която да чете кода (програмния код с инструкции за посоки и подаване) а тя да подава към ардуиното само брой стъпки и посоки като получава обратната връзка.
Така , ще може и посложни неща да се правят. Например, при тия хоби щуротиите ми липсва идеята за променливи и математика. Да, мач-а има как да пиешеш разни скриптове ама е безумно с тоя VB или Java ли беше..
Например:

#1 = 100
X-[#2020+#1+[#45*cos#110] ... и т.н..

В GRBL тоя ползва като промеливи: #1.. 2... които добавят в ЕПРОМ-а параметри... Явно ще да е фен на Фанук / ХААС :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Фев 08, 2020 9:55 pm

А, не. С доларчета се маркират :)
В случая говорим не за големите машини, а за Ардуино с ограничен брой пинове. Затова за мен използването на три отделни входа за трите оси е абсолютно разточителство. С ARM клона на Ардуино нещата са значително по-добри откъм скорост, даже и с добавяне на управление на четвърта ос. Ако не си, прочети в руския сайт, дето му дадох линк.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Фев 09, 2020 7:35 pm

Toва го четох преди (за ARM-a) което бе логично предвид че и по-бързи процесори има. А и тези STI чипове имат вграден на хардуерно ниво USB стак и не ти трябва друга платка да си приказват с компа..
И за мен остава загадка защо не са последователно всички лимити на един пин като реално се активират / деактивират от една единствена променлива. Има няколко други (които аз съм видял) продукти които са софтуер и към него платка за такива хоби машини но си е пак цифра. Все си мисля, че нещо като МАЧ-а като идея което да обръща инструкциите в стъпки и посока с буфер е най-добро а контролера да изпълнява само физическата част..
И въпреки това, браво на пича че направи това с ардуиното а и е опън сорс..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Фев 10, 2020 6:10 pm

Транслатори за Mach3 има бол - както по USB, така и по Ethernet. Последните се предпочитат заради далеч по-високата шумоустойчивост. Реализирани са на FPGA чипове и са много бързи. До колкото съм информиран, те вървят с драйвери, които инсталират виртуални паралелни портове с повече входни и изходни пинове и Mach3 щастливо ги приема за работа. От там драйверът прехваща данните, сериализира ги и ги праща по мрежовия интерфейс към транслатора. Там ги трупа във входящ буфер а чипът ги десериализира отново в паралелни битови изходи към драйверите на машината. Четенето на входовете става по обратния път. По такъв начин се използва само интерпретатора на G-код и планьора за синхронно движение на Mach3, като се преодолява малкия брой входове и изходи на паралелния порт, какъвто пък по-новите компютри въобще нямат. В щатите много популярен е Smoothstepper по Ethernet, но не е евтин, а китайците го клонираха в разни варианти.
Ардуиното няма това бързодействие да обменя и обработва данни от комуникационен поток. То и USB връзката е реално асинхронна серийна с всички недостатъци и ограничена скорост.

Всъщност, от каквото съм му тествал с 4 оси и настройки като на реалния ми рутер, се справя много добре със синхронното управление на 3 равнинни и една ротационна. Някои специфични неща, които ги няма вградени, като например пробиване в canned cycle, някои хора са си доработили сендърите и при среща на код от групата на G80 спира подаването на текст от основната програма и прави пробивните операции, като праща само елементарни кодове (интерпретирането става в сендъра). После продължава по текста.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

GRBL & co

Мнениеот longgo » Съб Фев 15, 2020 9:49 pm

Dragonfly написа:Всъщност, от каквото съм му тествал с 4 оси и настройки като на реалния ми рутер, се справя много добре със синхронното управление на 3 равнинни и една ротационна.

Toва на GRBL качен върху ардуино? Или преправен фирмуер качен върху STI чип?
Аз поне колкото сендъри съм видял нито един няма за повече от 3 оси. Пробивни. разстъргващи и всякакви цикли могат да се направят на подпрограми и да се викат ако сендъра подържа. Но и това много(да не кажа хич) не ми е попадало. Има един bCNC сендер който е писан на питон и би трябвало да върви еднакво от windows до МАК. Там има доста екстрички но пак мисля е писан за 3 оси.
Мен друго ме "тормози". :biggrin: Пробвах новия 2 вата "Лазър" и работи не лошо.Намерих една безплатна програмка за управление на лазери, и разбира се като всяка подготвена за лазери под GRBL си движи и моята играчка. Обаче, след като oс Z не мърда (няма за какво) но мотора и седи с активиран (ENABLE) пин и драйвера грее.
РАзбира се, мога да махна буксата на мотора но е малко тъпо. Мина ми през акъла, че можеше да се прекара захранването до тая ос да е през реле и примерно като се пусне "охлаждане" да сработва и да изключва тока.. ама късно.. Та мисълта ми бе, че можеше да се оставят крайните изключватели на един пин.. и да се ползват другите за друго.. като например да си нагласиш даден мотор и той да се активира/деактивира чрез променлива.. А така всичките ENABLE пинове са закачени на D8...

Oтносно тия платките за USB към МАЧ, не мисля че са точно виртуални портове. Рових се някъде да видя как може да се напише собствен плъгин но нещо нямам време за глупости а и е над нивото ми на програмиране.. Но реално, при правилен плъгин не се минава през ненужна гимнастика с виртуални портове.
Има една доп.опция която е относително достъпна - закача се ардуино и се променя BRAIN-a или конфигурацията като се добавят още неща закачени към машината. Например пускане чрез команда на доп. помпа, или какъвто искаш хардуер.. Тоест може да се разширят възможностите доста. Но уви, не може да се полкзва за получаване на данни за движение...
Някъде по-напред пуснах снимка на една червена платка. Тя е именно такава на USB и има собствен плъгин. Базирана е на STI чип който има хардуерен USB порт и е за управление на 4 оси. Като цяло не лоша но е нагласена да работи повече с готови степер драйвери базирани на тошиба чиповете с повече електроника в тях..

А на мен ми попадна това: https://shop.watterott.com/SilentStepSt ... -Driver-V2
Изключително хитро драйверче с много възможности. Например интелигентно управление на тока като при увеличение на товара пропорционално повишава тока.
Може да се ползва следенето нивото на тока и да се ползва едновременно като краен изключвател. Малко кофти е, че ако е към GRBL-a трябва допълнително ардуино, което при пускане на машината да конфигурира всеки път драйвера. Но след това нужния пин на драйвера се закача към входа за ограничителни ключове на гербера и като се притисне в края на хода и се активира като стоп. Отделно, спрямо Алегро чиповете A4988 и особено китайските клонинги.. давал перфектна синусоида (управление) на мотора.
Пича, чието видео гледах показа как с тоя драйвер - лазера (тези направени от няколко алуминиеви профила) е буквално тих. С оригиналните китайски драйвери бъздеше много ясно..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Фев 15, 2020 10:26 pm

Ха! Моят синковец (по-големия) видял и си поръчал лазерно модулче. Ма и той на знае какво иска да прави с него :)
Ето такова
http://wiki.nejetool.com/doku.php?id=la ... le_308020w
Сега е при мен и ще ти досаждам с въпроси :biggrin:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

REVISION 2

Мнениеот longgo » Нед Фев 16, 2020 1:43 pm

относно лазера: първо, ако и да не харесваш GRBL :biggrin: (нали си фен на МАЧ-а) това е твоята програма : http://lasergrbl.com/

youtu.be/acf9O3wXki8
Доста добре работи. Тествах вчера. При фирмуер 1.1 на гербера се подържа корекция в силата на лазера при забавяне на моторите и така няма да прогори в местата където забавя. Пуска се режим лазер : $32=1 и ако искаш може да ползваш с М4 (това подобрява начина на работа) но за някои неща установих че е достатъчно да работи само с промяна на S-стойностите. Шпиндела така или иначе се управлява 0-100% така че S0-S1000 си е добра конфигурация. РАзбира се, лазр модула трябва да ти е TTL/PWM Съвместим. Ако няма възможност за корекция силата му, има друга програмка (хакната дори) която ти генерира по снимката изходен G-код който ползва промяна в скоростта на движение за да компенсира силата на лазера.. Но такива лазери не са много удачни.
Повечето модули са захранвани с 12Волта и поне 3-4А трябва да е захранването.. О! И нещо много важно: ЗАДЪЛЖИТЕЛНО очила за лазер покриващи неговия диапазон..
Около реални 1.8-2,5 вата (не китайска пропаганда) става за малко хартия, балса, и гравиране(надписване) по дървения и пластмаса.. Ако ще е метал и по-сериозно рязане тогава от 5-8 вата нагоре но там цените са ... кофти. От снимките в линка ти са само лазери без драйвера им.. :pardon:

Ей ма и мен с окончателната версия на моето дребосъче. Оказа се при замеренос часовник 0,02-0,04мм на ос луфт във винта при обръщане на посоките. Въпреки, че гайките са с едно езиче което държи контра и би трябвало да няма луфт.. реално ако се понатегне малко овече луфта нараства. :punish: По ролки и оси няма луфт.. Ама то това така или иначе е пълна играчка... :biggrin:

cnc_1_design.JPG
cnc_1_real.jpg
cnc_2_design.JPG
cnc_2_real.jpg
cnc_3_real.jpg
cnc_3_design.JPG
cnc_4_design.JPG

cnc_4_real.jpg
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор