Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот prius06 » Чет Апр 04, 2019 3:23 am

Dragonfly написа:Би трябвало да свърши работа. Като хванеш веднъж координатите на ъгъла на неподвижната част, само трябва да го въртиш.

Това ми беше идеята, ще опитам...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Чет Апр 04, 2019 11:42 pm

Не знам колко ход има машинката и височината на кубчето и дали става идеята но ето това:

https://www.ebay.com/itm/302818559209
или
https://www.ebay.com/itm/163464555905

слагаш в едната страна на масата и ъгъла на неподвижната челюст ти е нулата.
М/у другото е шпиндел на "български". Защо ли си мисля, че идва от немски ама карай.. :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пет Апр 05, 2019 2:20 am

longgo написа:Не знам колко ход има машинката и височината на кубчето и дали става идеята но ето това:

https://www.ebay.com/itm/302818559209
или
https://www.ebay.com/itm/163464555905

слагаш в едната страна на масата и ъгъла на неподвижната челюст ти е нулата.
М/у другото е шпиндел на "български". Защо ли си мисля, че идва от немски ама карай.. :biggrin:

Могат да свършат работа и тези, но преди време си бях купил едно никсо-профилно менгеме за другата фреза и се наложи да го върна, защото имаше недопустимо големи луфтове. В последствие купих едно, което беше малко по-скъпо но много по-качествено... та откровено казано в момента не ми се правят експерименти, а и се надявам тези профили да свършат работа в конкретния случай. Като ги направя ще докладвам...
Колкото до Шпиндъла - на английски е Spindle (спиндъл) на немски е Spindel (шпиндъл), та очевидно е откъде е заимстван "българският"... :)
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Апр 05, 2019 10:14 am

То на български си е "вретено" :)
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Нед Апр 14, 2019 5:15 pm

Миналата седмица се мотках в един магазин и намерих дървена стяга, която реших да "подобря" малко за горните цели и ето какво се получи:

Clamps.JPG
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Апр 14, 2019 5:42 pm

Ако на неподвижната челюст добавиш една пластина под прав ъгъл, ще имаш и опорна линия за нулиране на координатите по дългата ос на машната. Не е нужно да е много дълга, но на нея да опира съседната страна на кубчето. Така на снимката, отляво ми се вижда подходящо място.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Нед Апр 14, 2019 5:52 pm

Dragonfly написа:Ако на неподвижната челюст добавиш една пластина под прав ъгъл, ще имаш и опорна линия за нулиране на координатите по дългата ос на машната. Не е нужно да е много дълга, но на нея да опира съседната страна на кубчето. Така на снимката, отляво ми се вижда подходящо място.

Имам някакви такива идеи... засега мисля да използвам това:

Clamps2.JPG
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Апр 16, 2019 11:19 am

Ето едни снимчици.. от архивите:

11112008(003).jpg

6.5 метра по Х, 4.5 по У .. парчето е към 1.8 тона.. И бе от малките..

А това е 30мм свредълце.. дето влизаше на 230мм и едно разширяващо 54мм влизащо на 150мм
20190211_121109.jpg

20190227_132147.jpg

Колко страх им брахме не е истина.. Никаква възможност за правилно закрепване, и разбира се закупени неправилните инструменти... ама каквото имаме с това да правим.
Типични глупости.. когато обясняваш нещо на няой който хем не те слуша хем няма и желание..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Вто Апр 16, 2019 11:44 am

Тоз бакър за матрица ли се готви?
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Сря Апр 17, 2019 11:10 am

Държач за ... електрод.. 28кг.. Представям си електрода.. и тока..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Май 12, 2019 1:38 am

Предната седмица ми дойде.. лазера :biggrin: Или идеята ми е към машинката която глася да имам и джадайски истории.
За това има още време, че изоставам от към време и шасито. Но реших да видя какво е дошло и да опитам на "сухо" дето се казва.
Дърво, хартия и кожа изглежда ще се справя къде да резне къде да гравира. Обявени са 3.5 вата но това е въобще далече от истината. Някъде из BangGood (моя е през ибей, но от същата серия така или иначе) някой от купувачите бе поуснал снимка на измерена сила на такъв лазер и там показва 1.8вата реална мощ. Само не разбрах дали е замерено фкусиран или сила на самият диод.. :scratch:
Аз като закачих уреда, показа консумация от 1.1-1.2А. Та може да е нейде там..

Eто такова чудо изглежда:
laser.jpg

Платката има бутон който "активира" намален режим (около 10%) явяващ се идея за фокусиране и избор на позиция(нулева точка). След това ако пак се натисне гаси и чака команда от TTL входа. Очаквах, че тоя TTL ще е управление аналог на PWM но чрез 5 волта от контролера. Нищо подобно. Само 0-OFF / 5v-ON. Kато максимума е 20кХц. И самата платка, ако и да има регулатор по ток, има нещо като транзистор от обратната ѝ страна(не съм развивал да гледам какво е точно, вероятно някой регулатор) и за това е тоя огромен радиатор. Так и не вдявам защо от 12 волта свалят на 4.5-5 волта, като вероятно и от 6-9V пак ще става ако се държи да е над 5 волта.. :scratch:
Така реализирано лазера трябва да прави "точка до точка" за да гравира или изреже нещо но няма контрол над силата(нюанси). Имаше някъде софруерче което ти подготвя NC кода и те пита - ще коригираш полу тон чрез лазера или чрез забавяне/засилване със скоростта на подаване, или ще е просто рязане/гравиране.
Мен малко ми се чини, че няма да е лошо да имам все пак управление чрез PWM така или иначе то се подържа и от GRBL 1.1 и Маch3.
Ta, няколко дни оглеждах за разни схеми на ток регулатори с идеята дали мога да попроменя захранването. Лично аз имам подобни на този:

dc3.JPG

Базиран на LM2596 за напрежение и някакъв малък чип за тока като уж до 3А трябва да подържа с радиатор. Имам поръчани и няколко такива:

dc_dc_1.jpg

Те са до 5А. Бях поръчал заради едни ЛЕД диоди ама май ще нароча един за нещо като управление.. Според мен няма да е нещо по-лошо от това съчинение с големия радиатор. Така ще мога да управлявам чрез PWM на входящата маса..
Опитах няколко диодчета от DVD които са лазерчета на 4.3V и 0.4А и тях си ги кара само дето опитах без да управлявам импулсно. Което ме навежда на мисълта, че не би трябвало да има проблем идеята ми.. Или бъркам нещо?
Има и един интересен чип ST L200 който дават, че може да е регулатор по напрежение и ток едновременно. И е евтина схемата е с няколко елемента само, но не знам дали нея ще мъча да си играя да правя или направо ще си ползвам такъв готов..

А говорейки за регулатори, от скоро ползвам няколо такива:
dc_1.jpg

със срязана пътечка от тримера и твърдо запоено мостче на 5 волта. За сега нямам дългосрочни наблюдения , но при размер почти колкото 7805 TO-220 , закачени доста неща по тестовата дъска и захранване от 12волта "не мръдна". :drinks:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Вто Май 14, 2019 9:22 am

Импулсните регулатори от типа на LM2576 имат един проблем, че индуктивността се подбира според напрежението (по-точно диапазон), но от нула до максимално напрежение му се влошават изходните характеристики с дадена индуктивност. Но практически не искат радиатор. Аз ги ползвам постоянно.
За светодиодите и в частност лазера по-важен е токът и неговия контрол. Има много примери за свръзване на линеен стабилизатор от типа 78хх като регулатор на ток. L200 е линеен, но с повече крачета и функции. Там обаче ще има нужда от радиатор за разсейване на топлината. На управляващото краче се подава изменящ се потенциал и съответно така става регулирането в автоматичен режим - било от ШИМ, било от потенциометър.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Май 18, 2019 2:21 pm

LM2576 - ще е в диапазона 20 волта смъква до 12. Горе долу такъв е примера на тяхната схема и също така повечето операт в подходящ диапазон, но ако трябва ще си събера аз платката и идеята.
Именно че на Л200 възможностите са и да може да регулира тока и за това ми се видя интересно решение..но до сега не намерих някой правил реално схема да управлява точно лазер
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Май 18, 2019 3:03 pm

За управление на лазер, поставен на стандартна CNC рутер механика, най-често се ползва сигналът dir на мотора на вертикалната ос. За включване и изключване. Когато е в посока да вдига инструмента, изключва лазера, в обратна посока го включва. Дефинира се от функцията на съответния пин за посока и е в две логически състояния. За мощността в същото време се използва ШИМ изход за управление на оборотите на шпиндела.
По такъв начин се прави обикновен G-код, като за фрезоване, само височините на инструмента са в минимални граници, колкото да сменя състоянието на dir сигнала.
Все си мисля, че лазерът може да се управлява директно по ШИМ, стига да има достатъчно висока честота - времето за светване определя мощността, падаща върху точка от материала по време на движение. Така ще ти трябва само постоянен източник на захранване на 100% мощност, а модулацията ще я управлява/намалява.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Май 18, 2019 3:09 pm

Преди много време си бях купил един кит за самостоятелно сглобяване от Алиекспрес - цифров осцилоскоп, за 12 долара, ако не се лъжа. Честотната му лента е мижава, но за автомобили и разни други ежедневни приложения може да е полезен. Запоих го, пуснах го, обаче - гола платка с дисплей. Почнах да му мисля кутия. Първо направих от 3 мм бонд с огъване, но голям проблем се оказа да направя удължители за плъзгащите превключватели. Само се мандахерцат, защото са твърде дълги и не местят самия ключ.
Направих един псевдо 3D проект с променлив профил, така че самите ключета да стърчат отвън. Но се оказа, че разполагам само с парче тикова дъска с нужната дебелина. Дърво, не дърво, издялках му кутия :)
Прикачени файлове
DSO03.JPG
DSO02.JPG
DSO01.JPG
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Автомобилна електроника