Търси се Богиня! (Citroen DS) :)

За хората, пътищата и автомобилите

Търси се Богиня! (Citroen DS) :)

Мнениеот TheSaint » Чет Авг 16, 2018 12:28 pm

Хора, настана време... започвам да търся Citroen DS (ID)!

Изображение

От много години ми е на сърце, но чак сега се чувставам "порастнал" достатъчно за да си го позволя... Та нека издирването започне сега (дореде не е станало и прекалено късно, че годинките си вървят...)!

Ще моля за всякакви съвети и идеи отъде да започна, къде да гледам, какво си заслужава предвид реалността в БГ (Октомври ще станат 14 години откакто се прибирам в БГ само за ваканция, та със сигурност съм загубл връзка с действителността), все още си мисля, че в БГ можеш да пребоядисаш и претапицираш на по-добри цени от Германия например..., но кажете Вие...

За сега се свързах с най-големия Ситроен фен в България (който аз познавам), много готин човек! Това е реставрацията която е правил 7 години:
https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,4091.0.html

А това са думите които е писал за модела, които са велики:

Тръпката с Дс-а е друга, автентична. Сх е съвременен автомобил. Въпреки че се ражда през 1975-а, притежава всички съвременности, освен еърбег. Дс е автомобил от друга епоха, времената на неговия живот са изпълнени с финес и носталгия, животът е бил изпълнен с дух на джентълменско поведение, съчетано с реформаторско настроение. Дс се появява през 1955-а и още с появата си става легенда. Досега не е подобрен рекордът му за брой продажби на премиера. И това не е случайно. След Войната Европа е жадна за новости, идеята за късане с миналото е жива и дава тон за много революционни промени - не само инженерни, но и духовни. Не случайно дизайнерът Фламинио Бертони е скулптор.
Кола като Ситроен Дс е вдъхновение за хората, които са я притежавали в нейната си епоха, но е символ за вдъхновение и в днешно време. Затова съм убеден, че има коренна разлика с моделите след нея. Духът,митологията и ореолът около нея я правят различна. Естествено не бива да се подценява и чисто инженерната и стойност. Напротив - гениалността и революционността на многобройните иновации допълват тази визия на елегантна загадъчност и поетика на машината, част от символиката на една епоха.

Аз немога да го формулирам това посмъртно, мога да кажа само, че ми се разтупва сърцето само като зърна DS! :heart:

Та към момента ровя в Google (гледам Европа) и се опитвам да се ориентирам - да разбера за себе си откъде искам да започна и какво искам...
Знам, че ретро се купува с максимлната сума която някой може да си позволи... но... и това е психологически момент... какво човек е готов да даде сега и дали няма да съжелява, че не е дал 2-3 К евро повече след 1-2 години...

Чуденката към момента е, дали да се вземе кола с добро състояние вече боядисна и ремонтирана, или да се вземе добра база (за боя и тапицерия), но в движение - със здрави ламарини и механика и да се направи по мой вкус (боя и интериор) - към това клоня повече.
А, ако хресам нещо лъскаво и скъпо, как да разбера дали под лъскавата фасада дали е направена добре?

От каквото виждам е нета за сега се плаша - много пари се искат, а някои даже от снимките изглеждат зле направени...
Бюджета е заложен на 12К евра да кажем, като ако ще е само добра база - 7К да кажем.
Досега съм мечтал за топ версия - DS23 Pallas, ама като им гледам цените... Та ме налегнаха и там 1 чуденки...

Та това е за сега приятели - дано стане работата и оживее таз мечта.
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Търси се Богиня! (Citroen DS) :)

Мнениеот longgo » Чет Авг 16, 2018 4:58 pm

Странно, не предполагах че има и друг освен мен и Драгона със "зелено" в кръвта.. :biggrin:
Не е само hydrometalique запалянко на тази тема, и ако се поинтересуваш в ситроен клуба има и други, съответно могат и съвети да ти дадат.
Аз също съм.. е не чак обсебен (лъжа), но наистина меркалия за топлите без дъждовни дни на нещо такова. Въпроса е какъв ще ти е късмета и от къде ще търсиш.
Има кочини за много пари, има и сполучливи попадения. нито имам познанията кое и от къде, нито закупен че да давам акъл но според мен е да почакаш мъничко и да огледаш добре повече обяви. В Холандия и Германия има добри образци. Всъщност, може да намериш такъв с обикновен плюш и да го претапицираш с кожа. Така ще намериш по-читав по-евтино.

За мен DS23 последните ревизии на мотора са най-ставащи. Ако искаш да си истински фен то гледаш за DS21 кабрио ама си е цифра :boast: :biggrin:

Все пак, успех от мен! :drinks: дано сбъднеш мечтата си..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Чет Авг 16, 2018 6:48 pm

longgo написа:Странно, не предполагах че има и друг освен мен и Драгона със "зелено" в кръвта.. :biggrin:

Aaa, дори не съм се крил много усилено...

За кабриото не съм дорасъл ептен! :)

Да, за Белгия да гледам ме посъветва и пича който цитирах по-горе...
Гледането продължава, за сега съм повече объркан отколкото преди да почна да гледам усилено..., дано я позная като я видя...
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Авг 18, 2018 2:10 pm

Мога само да ти завиждам благородно за намерението.
Имам тук познат автомонтьор, по-възрастен от мен, който е имал такава (купил я е навремето от футболиста Иван Колев) и я познава основно. От него знам, че отдолу е плосък и всички тръбопроводи минават вътре по пода, което означава, че корозията няма да е такава, като при следващите модели. Освен това, по неговите думи, може да се разглоби цялата, защото е на сглобки. Включително и стъклата.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Съб Авг 18, 2018 7:06 pm

Ееех,хубава цел!Стискам ти палци. :good:
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Пет Авг 24, 2018 9:55 am

Благодаря Ви за добрите пожелания!

Да си споделя:

Вече 2 седмици ровя нета, сънувам DS-и и съм повече объркан отколкото преди да започна...

Но на кратко дилемата е дали да набивам много пари или страшно много пари. :)

От каквото виждам обявано - искат майка си и баща си за някои автомобили които са дори в покъртително състояние, без да са нещо специално!

Аз се бях прицелил доста нависоко - последна генреция '74-'75 DS23 Pallas, но от каквото видях - такива дето приличат що годе на човек започват от 15-17К евра, ужасно състояние им искат 7-8К. После се зачетох колко ядове могат да се берат с инжеционна, или (и това е много яка екстра която имат тези коли) хидромат полуавтоматика...

Тааа, не се чувствам порастнал финансово да се излупвам с 15К само за начало - наситина незнам дали не правя грешка, защото цените ще продължват да растат и каквото скъпо и ценно сега ще става по-скъпо и ценно занапред..., но 15К за база и финиш над 20К, вече ми се види безумие...

После загледах DS21 Pallas - там малко по-добре, но пак сходна картинка като по-горе - смело се отива към 20К евро...

Май ще кандисвам на по-базовия модели DSpecial след '70 (мисля че няма серво на волана, нямат хром и по-добро шумоизолация като на Pallas модела, карбуратор, 4 чисто ръчни скорости (нямат полуавтоамат)), някои пак им искат луди пари, но по-могат да се намерят и на по-разумните 5-7К в прилично състояние.

В крайна сметка и те ме кефят много - имат си хидравликата и въртящите предни фарове, по-лесно ще се реставрират и по-лесно ще се поддържат и не мисля, че ако дам 3 пъти повече пари, ще получа 3 пъти и кефа, а и няма да е нещо което ще се кара всеки ден... незнам... объркан съм... :help:
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пет Авг 24, 2018 3:01 pm

https://www.autoscout24.bg/objava/citro ... ?cldtidx=2
https://www.autoscout24.bg/objava/citro ... cldtidx=10
https://www.autoscout24.bg/objava/citro ... cldtidx=15
https://www.autoscout24.bg/objava/citro ... ?cldtidx=2
https://www.autoscout24.bg/objava/citro ... ?cldtidx=9

Няма как да вземеш нещо за без пари и да е 99% перфект. Или взимаш, и пълниш по-малко, или.. чакаш и гледаш. Вероятно, има сайтове посветени на такава колекторска работа и там попадат образци които си заслужават но пък не стигат до сайтове като мобиле или аутоскаут..
Търси внимателно, със сигурност и твоята те чака някъде там..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Пет Авг 24, 2018 3:52 pm

Е те тия вече ги и сънувам...

А тук, освен тия, има още 507 броя:
http://www.theparking.eu/used-cars/citroen-ds-france.html#!/used-cars/DS.html%3Fid_marque%3D34

Известно ми е, че няма как да е без пари и парфе.

Чуденката е дали по-скъпо/сложно (плаша се), или не толкова скъпо/сложно, но не и толкова ценно - в очите на разбирачите/колекционерите, а аз ще си я обичам... и клоня към 2-рото в момента.
Но пък ме гложе, дали няма да съжелявам за избора си след 10 години например..., особено когато и евтиното и скъпото ще струва същото да се кърпи/боядиса и претапицира... (единствено механиките/електрониките може да са по-проблемни при по-скъпото)

Но си прав, не съм я срещнал още моята богиня иначе нямаше да се чудя и питам, а да съм се фЪрлил, само... дано не излезе доминатреса! ;).
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Нед Авг 26, 2018 9:44 am

Ами каквото и да вземеш би трябвало да предвидиш още толкова за ремонта и поддръжката в близките две-три години...Ако имаш късмет.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Нед Авг 26, 2018 5:55 pm

kamen написа:Ами каквото и да вземеш би трябвало да предвидиш още толкова за ремонта и поддръжката в близките две-три години...Ако имаш късмет.

Подозирам визираш до 15К и е така...
Щото има няколко бонбона дето им искат от 35К нагоре, дето изглеждат барнати и кукли отвсякъде, но 35К баси, не съм порастнал никак дотам! :bb: :)
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Назад към Обща дискусия