Кой с какво олекна напоследък?

За хората, пътищата и автомобилите

Re: Кой с какво олекна напоследък?

Мнениеот kamen » Пон Ное 29, 2021 7:08 pm

2 стотинки и няколко часа мислене,чесане и гъзорене.
Миналата седмица вентилаторът на парното на Форда отказа окончателно.Още лято работеше само 3-та степен(максимума),но понякога захапваше и 2-рата.Почетох малко и това ме насочи къде да търся.Свалих кутията с бушони и релета,извадих всичко докато стигна до платките.Действах бавно и правих много снимки и клипове,защото досега не бях барал там.Усъмни ме една спойка,обаче тя взе,че свирна.Ъъъ?Пак взех да гледам.Ми навсякъде наред.Пак пробвам съмнителната-я,този път не свири.Оказа се много микроскопично.Даже с лупа не успях да видя.
Та запоих,свирна кръстосано,втора проверка и айде монтаж.Просто не можеш да объркаш...Ама няма никой.Гледане на снимки,клипове,...Пак нищо.Само лампите в купето и през запалката пуска вентилатора на радиатора.Сваляне на всичко и ново закачане...Ми мамицата му да...Гледам,че едно гнездо празно,ама няма букса.Тук,там-няма бе.Айде наново сваляне на всичко и ново закачане и хоп-нова букса артък.Туй пък отде изскочи?Бутнах я на мястото и и всичко тръгна.Половин час пробвах,само не успях да видя отоплител на задно стъкло по разбираеми причини.
Сега парното работи,макар че 1-ва степен я няма,ама и на това съм доволен.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Вто Яну 18, 2022 7:33 pm

Ударно харчене за ЧНГ!
Планово-Ескорта вчера влезе за ангренаж,масло,филтри,водна помпа.Плюс изненадващо пистов ремък.Май не чак толкова изненадващо,предвид,че хал хабер си нямам кога е слаган...Може и заводски да е.Та 530лв. "Охх,мамка му..."
Непланово-Турана блокира контактният ключ.Веднъж трудно,втори път трудно,добре,че блокажа се случи в къщи...Прибрах колата в гаража,изчаках майстора да дойде,за да разбера как се гаси принудително,откачих акумулатора...Днес 230лв.за ремонт на патрона и резервен ключ,че бях само с един.Май не чак толкова НЕпланово,защото се оказа,че VAG осигурява стабилен бизнес на ключарите с колите от този период.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

VIVACOM - наравно с измамниците

Мнениеот longgo » Нед Апр 03, 2022 4:20 pm

И така, на член от семейството в Бг се води телефон на сметка към VIVACOM. Към същата има заложен лимит от 60лв, към 2 гигабайта, и някъде към 1000мин неограничени обаждания.
Именно заради тези параметри бях попитал дали не може да намалим кредитиният лимит да е към 40-50лв, не можело че така бил вече договора..
Горе долу до момента нямах особени забележки до последната сметка която мина 90лв. :scratch: Не е проблем, ако знам за какво точно става дума..
Е, оказва се "думата" идва за съобщения с добавена стойност:

SMS услуги с добавена стойност Общо 55.00
---------------------------------------------------------------------------
Дата Час Номер Вид на обаждането Брой/Обем[kB] Сума
16.02.22 19:03:40 087167716 УДС зона 11 1 5.00
16.02.22 19:09:55 087167716 УДС зона 11 2 10.00
16.02.22 19:10:50 087167716 УДС зона 11 1 5.00
16.02.22 19:12:36 087167716 УДС зона 11 1 5.00
16.02.22 19:14:29 087167716 УДС зона 11 1 5.00
16.02.22 19:16:28 087167716 УДС зона 11 1 5.00
16.02.22 19:16:49 087167716 УДС зона 11 1 5.00
16.02.22 19:17:46 087167716 УДС зона 11 1 5.00
16.02.22 19:19:02 087167716 УДС зона 11 1 5.00
16.02.22 19:22:05 087167716 УДС зона 11 1 5.00

Разбира се, когато е попитано - отговора бил : "ами вие сте натиснали някъде или през някое приложение сте ги активирали, но трябва да си ги платите и после да обжалвате!" :punish:
На телефона лично аз съм правил настройките:
- изпращане на съобщения с добавена стойност > забранено
- инсталиран Viber и забранен достъп до контакти и SMS
- YouTube Vanced > аналог на тубата, но без реклами. Ползвам го от години и той няма нито препратки, нито активиране на "екстри"

Инсталирал съм програма за отдалечен достъп на компютъра, и през него с програма за "огледален образ" на телефона за мога да пипам когато е закачен на кабел към компютъра. От "разследването" не намерих никакви SMS-и получени или изпратени от или към този номер или кой да е друг освен един към брат ми и един към семейни приятели.

Също толкова интересени за мен остават фактите:
- как маркираните съобщения са изпратени с такава удивителна скорост във времето
- как при положение, че е неактивна опцията за платени съобщения все пак такива са.. пратени но няма никаква история за това в устройството
- как след като има ограничение сумата за разговори или услуги, отведнъж вечерта преди зануляване на сметката тоя лимит случайно не е активен..
- от уеб страница през Chrome или Xiaomi Browser няма как да се пуснат съобщения, а в Google Play няма активирано плащане чрез VIVACOM

До тук което намерих, това е номер регистриран от Ен Ти Ейч Медия България ЕООД , които са уж представители на някаква западна занимаваща се с реклама. От информацията която намирам:

Статус : Активен
ЕИК/ПИК : 201694405
Регистрация по ЗДДС : Да - BG201694405 от 2011-10-13 на основание чл. 100 ал. 1 от ЗДДС (Регистрация по избор)
Дата на регистрация : September 2, 2011 10:40
Наименование : Ен Ти Ейч Медия България
Оборот : 4,764,000 лв. оборот (110,000 лв. печалба) за 2019 г.
Служители : 1 служител към 2019 г.
Правна форма : Еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД)
Седалище адрес : БЪЛГАРИЯ, гр. София, р-н Средец, бул. Цар Освободител, 14, ет. 5
Управител: Звонко Лютич (свързан с 1 фирма)

Номера е регистриран във Виваком за услуги с добавена стойност.. Та нещо все ми е на ума, при положение че са свързани помежду си и ВИВАКОМ печели оборот от тоя номер какво отношение ще вземат..
До тук според намерено из нета доста има "късметлии", та имайте си едно на ум!
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Нед Апр 03, 2022 4:33 pm

Ами имаш възможност, обжалвай...
2 случая имам подобни - с предплатени карти на Vivacom - и 2 та пъти набирам жена си (БГ номер на Vivacom), първия път в Израел, за да си намери телефона - затворих преди 2-тото свободно, нейния телефон не звънна изобщо - 7 лв. с ДДС.
2-ри път - в Турция - по навик набирам Лесотовски й номер, затварям преди "свободно" = 20 лв.
Първия път ходих до офис на Vivacom - казаха ми, че ще ми покажат изходящото обаждане от Израел... Помолих да покажат входящото - ааа, не можело.
За това от Турция, дори не съм се замислял да ги конфронтирам.
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пон Апр 04, 2022 7:21 am

Няма как да "обжалваш" , защото реално в системата си "пише". А щом там пише,ние простосмъртните няма как да питаме : защо.
Нищо, че всеки с достъп до сървърите може да ми прехвърли разговори които никога не съм плавил.
Друг е въпроса как на първо място ,дори по презумция че е пратено съобщение с реклама и нещо от сорта: прати стоп на номер еди си кой за отказ, те са разбрали че това е незает номери номера е на сметка не предплатен !?!
Защо не се е задействало условието за лимит и как всъщност "случайно" наши данни изтичат към всевъзможни организации!?!
За ало измамници да не говорим. И на въпрос, как могат на ниво оператор да се ограничат такива съобщения: ами за съжаление не можело..!?!
Само пример ще дам: преди 10г когато минах на сметка тук навън, ми звъняха с реклами, с идеи за договори да продавам неща и т.н. После подадох две молби, една към оператора да не ми се дава телефона на трети страни, и една към фирма която дефакто е нещо като държаща указател с номерата на регистрираните. И всичко спря. Е трябва да знаеш ,че може но попиташ ли ти казват. У нас не може по презумция..
Интересно, дали на разни дебеловрати шефове на фирми им звънят ало измамници, или пък им пращат такива sms-чета..
Не,че не знам отговора.., но някак си ми втръсна от едни номера характерни за изминал строй..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Апр 05, 2022 3:36 pm

Има ли в България някаква агенция за защита на правата на потребителите?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Вто Апр 05, 2022 4:49 pm

prius06 написа:Има ли в България някаква агенция за защита на правата на потребителите?

Знам, че има, шефът ѝ се появява по телевизията от време на време...
С Гугъл ще я намериш.
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Апр 05, 2022 5:46 pm

Kibik написа:
prius06 написа:Има ли в България някаква агенция за защита на правата на потребителите?

Знам, че има, шефът ѝ се появява по телевизията от време на време...
С Гугъл ще я намериш.

Аз заради проблемите на longgo питах... :)
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Сря Апр 06, 2022 5:54 pm

Да! Има такава агенция, и поне което попрочетох из БГ форумите хора са се оплаквали от това но явно няма да има особен ефект защото трябва да е първо колективен иск, и второ няма как поне на теория да "докажеш", че не си направил тези "съобщения". Има начини, с ходене, досаждане,писане на гневни писма и т.н. да си върнеш дадена сума ако е над 100лв и т.н., но няма никакъв смисъл в общи линии и за това вероятно такъв род бизнес процуфтява доста умело. :superstition:
Иначе, има друга опция - забранява се с команда (мисля код към оператора беше или направо в телефона) целия изходящ SMS трафик, но това не е особено ефевктивно решение в моя случай по ред причини. :pilot: Между другото, и хора които са към други оператори са попадали в тоя капан. Също,самият оператор на определени интервали пуска по нещо от сорта: виж твоя хорскоп сега.., или прати стоп за да не си абониран.. Е па защо веднъж не пратиха: ако искаш да се абонираш прати "старт" на еди си кой номер.. :unknw:
Написах това в темата,първо ако някой от вас няма идея за тия номера да си знаете и второ.. нали е за оплакване :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Апр 06, 2022 8:44 pm

Питах, защото при нас има една организация BBB (Better Business Bureau). При тях всеки може да отиде и да провери дали има оплаквания срещу дадена фирма. Когато има оплаквания рейтинга пада и фирмите (ако им пука за рейтинги) се опитват да разрешат проблемите, които са посочени. Няма гаранции, но доколкото знам оплакванията, които се подават, имат ефект.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Сря Апр 06, 2022 8:56 pm

prius06 написа: При тях всеки може да отиде и да провери дали има оплаквания срещу дадена фирма.

Както в eBay за продавача има положителен, неутрален и негативен фиидбег... :) Виждат се и оплакванията, преди продавача можеше да отговори на критиката, сега май не може...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Лев4о » Чет Апр 07, 2022 12:56 am

Преди няколко години си пазех един номер (сим карта) без да е поставена в апарат. Плащах някаква малка такса. И в един момент преди Коледа получавам СМС от банката, че имам сметка на този номер за сума от порядъка на 140 лева. Не реагиах веднага по ред причини и забравих. Следващия месец получих сметка за 170 лева. Отидох в офис на Виваком да питам какво става. След много мотане и препращане ми казаха, че на тази карта имам стационарен телефон и високата сметка е от него. Отказах плащането. Мотането продължи дълго и дойде трета сметка за над 170 лева. Писах жалби до където се сетих, в т.ч. и до КЗК. Без резултат.
По това време фирмата в която работех имаше 90 мобилни номера, около 50 стационарни, интернет, наети линии и т.н. към Виваком. И тези тъпанари се опитаха да закачат двете отказани от мен сметки на личния ми номер към фактурата на фирмата, понеже фирмените телефони бяха на мое име. Веднага подадох заявление всички фирмени телефони,интернет и т.н. да се прехвърлят към друг мобилен оператор. Другият оператор и той напира прехвърлянето да стане бързо. От страна на Виваком пак бавене, но като видяха на къде отиват нещата започна ухажване и търсене на среща с мен. Идваха някакви високопоставени началници, с подаръци, извинения, върнаха ми парите, но не съвсем. Не може да върнат парите, а трябва да ги приспаднат от бъдещи сметки. Тогава имах и кабелна телевизия към тях. Закрих номера, прекратих договора за кабелната телевизия. Все още ми дължат пари, но при тях нямам нищо от което да ги приспаднат.
Така е в нашата Татковина. Няма закони, няма институции, обикновеният човек винаги е прекаран.
Аватар
Лев4о
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Май 11, 2022 3:46 pm

Гарнитурата на капака на клапаните на Сонатата протече - марш при местния майстор. Човекът смени две гарнитури, и една тръбичка за горивото, Междувременно като извадил въздушния филтър се оказало, че някаква животинка (най-вероятно мишка) е лагерувала там и складирала едно кило храна за кучета, съответно смяна на въздушен филтър. В крайна сметка половид ден работа, части, данъци, такси и пр. на обща сума 380 гроша и 50 пари...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Nikolashka » Пет Май 13, 2022 2:34 pm

Вдигайте капаци отвреме на време. Когато зимуват в кутията на въздушния филтър не е голяма беля.когато складират зимнина, също. Страшното е като светне танлото кат коледна елха и вземе да работи на два цилиндъра или да не пали. Като вземат да точат зъби по кабели, пластик тръби и т.н. Виждал съм изядено кьоше на акумулатор.

Този клиент дойде за Check Engine Light. И да е бил вдигнал капака, нищо е нямало да види. Ябълките бяха складирани на жестоко място. Та чак ние не видяхме всичко. На другият ден пак, от друга хралупа извадихме още около половината на тези от снимката.
Прикачени файлове
475C323E-53B0-4072-9D98-DCC43C8FDDB9.jpeg
Аватар
Nikolashka
екип

Мнениеот longgo » Съб Май 14, 2022 1:06 pm

:megashock:
A то добре, че ябълки складирали.. Я да видим като ги научат да складират амуниции... :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Обща дискусия