Кой с какво олекна напоследък?

За хората, пътищата и автомобилите

Re: Кой с какво олекна напоследък?

Мнениеот Лев4о » Вто Яну 12, 2021 8:03 am

longgo написа:Тези с електрическите ръчни се саморегулират. Тоест, те всички (от барабанни до модерни) се саморегулират, но онези им задаваш от компа че ще сменяш, колата завърта мторите на максимално отворено и сменяш. После и казваш че си сменил накладки, тя натиска леко няколко пъти да си хване текущата позиция на накладките и от там се оправя сама. Ако не го направиш така и после мотора опита да иде дето поми че е бил..се олеква яко от към кеш. За останалите с буталцата всички се навиват като ще сменяш. На тези с челюстите се навива джиджавката между двете челюсти, слагаш новите, слагаш барабана и навиваш през отвора на барабата тая мини тресчьотка докато на 2ро щтракване на ръчната се усеща леко да прихваща колелото..и т.н. :pardon:

Много ясно си го обяснил!
:good:
Аватар
Лев4о
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Яну 12, 2021 5:20 pm

Аз пък се сдобих с едно малко стругче
Lathe.jpg

Има си проблемите, но като цяло съм доволен от покупката. В началото още, докато се занимавах с почистване и тестове, установих, че вторите челюсти, които ми бяха изпратени не са от един комплект. По принцип челюстите имат сериен номер и позиционен номер (1, 2, 3). Последният съответства на позицията на главата. Оказа се че моите са номеририани 1, 2 и 1 (няма номер 3) и както и да ги инсталирам не мога да ги събера в средата. Отне ми около месец докато убедя продавача, че това, което са ми изпратили, не върши работа, но накрая се справих. Междувременно си купих и глкава с 4 челюсти, които могат да се обръщат и се контролират индивидуално (на снимката).

Вторият ми ъпгрейд е quick change tool post, не знам как му се вика на български, това е нещото, което държи режещия инструмент. Голямото предимство на новия е възможността за настройка на режещия инструмент по височина. Един от държачите е на снимката долу до стария пост, където се вижда врътката за настройка по височина и гайката за законтряне над нея. Това спестява много време, защото на стария пост, доколкото знам, единственият начин за такава анастройка са шимове, не знам дали има такава дума на български, но имам предивид тънки метални подложки, които се поставят под ножа.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Вто Яну 12, 2021 7:28 pm

Е за това стругче вече ти завиждам.
Да си го ползваш със здраве и да си връткаш детайлчета, каквито ти трябват.
Много от моите проекти и замисли зациклят, когато опра до нуждата нещо да се изработи на струг. Не големи детайли, но няма кой.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Яну 12, 2021 7:55 pm

Eха! Сега му слагаш две стъпкови моторчета с едно ардуино и гербер фърмуер и правиш чудеса.. :biggrin:
Много е симпатично а и по-важното е, че има място къде да го държиш.. Патронниците, които не са с червяк (събиращи се в центъра едновременно) дали с 3,4,6 челюсти винаги имат номер и е кофти че са ти пратили грешен сет. Тези с подложните пластини им няма нищо (квадрата с двата ножа) , защото като нагласиш една подходяща подложка и ножовете са ти еднакви като квадратна опашка пак се гласи лесно и също така имаш примерно 4 най-ползвани инструмента в едно.
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Вто Яну 12, 2021 8:23 pm

IMG_20190305_122637.jpg
От соц време имах в Плевн малко руско стругче и преди 2-3г го размених с доплащане за по-голямо българско Hoby7 с универсал 125мм
Купих от ибей алуминиев кръстат супорт, който монтирах вертикално за дребни фрезови работи. Купих и цифров дисплей 250мм, които монтирах на надлъжното движение. Когато припадне стар цифров шублер с десети, ще сложа и на напречния супорт. На задното седло сложих линийка от рулетка, което е с достатъчна точност за пробиване...
Миналата година направих първата си резба и то вътрешна и то лява и то цолова...Тази година направих и една външна метрична.
Е, дърто е, ама ми върши работа. Пазара е заринат с китайски, които имат плавно регулиране на оборотите и цифров дисплей..., ама нейсе
Прикачени файлове
IMG_20190305_122709.jpg
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Яну 12, 2021 10:41 pm

Kibik написа:Пазара е заринат с китайски, които имат плавно регулиране на оборотите и цифров дисплей..., ама нейсе

Моето е точно такова, но това за оборотите не мисля, че е голямо предимство, защото е за сметка на мощността, правят го, защото таке е по-евтино... Всъщнпост това е един от основните недостатъци на моето, много от тези имат поне бързи и бавни скорости, моето е само с електронно регулиране, което не ми харесва, ама колкото-толкова... За сметка на това обаче, зъбчатките за power feed-а са метални (повечето са пластмасови)...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Вто Яну 12, 2021 11:09 pm

prius06 написа:Моето е точно такова, но това за оборотите не мисля, че е голямо предимство, защото е за сметка на мощността, правят го, защото таке е по-евтино... Всъщнпост това е един от основните недостатъци на моето, много от тези имат поне бързи и бавни скорости, моето е само с електронно регулиране, което не ми харесва, ама колкото-толкова... За сметка на това обаче, зъбчатките за power feed-а са метални (повечето са пластмасови)...

При мен е с клиновиден ремък, 3 скорости. Зчбчатките са метални, но 1-2 са гетинаксови. Там съм правил доработки- самохода обикновено не ползвам и съм наклонил лирата с колелетата да не се движи вала, че вдига шум понякога.
Както казах, първата ми резба в живота беше лява и вътрешна, а нямам реверс на задвижващия супорта винт (самохода), има само на универсала. За това сложих още едно сменяемо зъбно колело на лирата, за да обърна движението...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Яну 13, 2021 1:18 am

longgo написа:Eха! Сега му слагаш две стъпкови моторчета с едно ардуино и гербер фърмуер и правиш чудеса.. :biggrin:

Имам една муха в главата си, но мисля да направя класическо CNC с две стандартни оси и глава за струг вместо трета ос. Там ще е и най-мощният двигател. Мисля да си спестя механичния power feed, защото се усложнява, синхронизирането за неща като навиване на резба например, би трябвало да е възможно и електронно, пък да видим :fokus:

longgo написа:Много е симпатично а и по-важното е, че има място къде да го държиш.. Патронниците, които не са с червяк (събиращи се в центъра едновременно) дали с 3,4,6 челюсти винаги имат номер и е кофти че са ти пратили грешен сет. Тези с подложните пластини им няма нищо (квадрата с двата ножа) , защото като нагласиш една подходяща подложка и ножовете са ти еднакви като квадратна опашка пак се гласи лесно и също така имаш примерно 4 най-ползвани инструмента в едно.
Както казах, успях да ги убедя и сега имам два пълни комплекта челюсти за авто-центриращата глава: едни за вътрешно и едни за външно хващане; независимите челюсти на другата глава могат да си сменят посоката. За подложките, знам че става, навремето всички така са работили, това е просто по-удобно.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Сря Яну 13, 2021 8:08 pm

Kibik написа: го размених с доплащане за по-голямо българско Hoby7 с универсал 125мм...

:drinks: - и не си сбъркал предполагам. Нашите механични не бяха лоши никак, а 125мм хич не е малко. От тези китайските направляващи има мисля и за две оси едновременно. Вижда се от снимките си взел вече една
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Сря Яну 13, 2021 9:21 pm

Mach3 може да прави резби само с един електрически сигнал/импулс на оборот от шпиндела. Синхронизира движението по него и може да повтаря даже. От индуктивен, оптичен или датчик със сензор на Хол.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Сря Яну 13, 2021 9:56 pm

longgo написа:
Kibik написа: го размених с доплащане за по-голямо българско Hoby7 с универсал 125мм...

:drinks: - и не си сбъркал предполагам. Нашите механични не бяха лоши никак, а 125мм хич не е малко. От тези китайските направляващи има мисля и за две оси едновременно. Вижда се от снимките си взел вече една

Не съм сбъркал, както казах е българско, но не разбрах това за двете оси...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пет Яну 15, 2021 7:23 pm

Сори.. така яко ми се спеше, че нещо не го бях писал като свят. Имах предвид мерителни линийки под направляващи. На едната снимка се вижда малко екранче с цифри което ме навежда на мисълта че е за една ос само. Има в Алиекспрес (и не само) с две и с повече и малко екранче на което може да делиш текущата стойност, да я занулиш и т.н. Доста полезно.
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Пет Яну 15, 2021 8:24 pm

longgo написа:Сори.. така яко ми се спеше, че нещо не го бях писал като свят. Имах предвид мерителни линийки под направляващи. На едната снимка се вижда малко екранче с цифри което ме навежда на мисълта че е за една ос само. Има в Алиекспрес (и не само) с две и с повече и малко екранче на което може да делиш текущата стойност, да я занулиш и т.н. Доста полезно.

Това за едната ос съм взел от ебей, Знам, че има за три оси, но за сега това ми стига за любителски цели...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Предишна

Назад към Обща дискусия