Impact Driver

За хората, пътищата и автомобилите

Impact Driver

Мнениеот prius06 » Чет Юли 11, 2019 4:28 pm

Преди няколко дни си купих Impact Driver Bosch GDX18V-1600B12 и се загледах в разни ревюта. Честно казано, останах малко шашнат от това че голяма част от потребителите се опитват да използват тази машинка за смяна на гуми, което на мен лично дори не би ми минало през ума. В общи линии позитивните ревюта са в духа "Купих си тази машина за да семянам гуми и работи чудесно" а негативните "Тази машина е пълен боклук - една гума не може да смени". Аз си мислех, че този тип машини са в съвсем друга категория.
:scratch:

Какъв е вашият опит с подобни машини, разумно ли е да се ползват за смяна на гуми и пр. големи запекли болтове?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Impact Driver

Мнениеот Kibik » Чет Юли 11, 2019 9:53 pm

За гуми ползвам такъв с кабел от запалката на колата, но той е на инерционен принцип. (има и батерийни 18 волтови, но са скъпи). Моторчето развърта един маховик на който има две челюсти държани свити с пружинки. Като набере скорост, от центробежните сили те се разтварят и зацепват с удар в зъбите на фланец свързан с изходящият вал. Той спира, челюстите се свиват, пак развърта и процесът се повтаря докато развие... Изходящият вал на тези завършва с 1/2" квадрат за "камъни" от гедоре.
В твоят случай пише, че е 2 в 1 и има 1/2 накрайник и това червеното зад него прилича на маховик, но ми се струва малко за да развие джанта, ама кой знае, пробвай. Нормално на тези специално за джанти маховика е вътре и е доста масивен.
Принципно обикновен импакт драйвер не е с маховик, а при натиск зацепват/приплъзват вътре някакви зъби, нещо като ударна дрелка, та твоят може да е комбинация от двете.
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Чет Юли 11, 2019 10:52 pm

Гледах едно видео за системата, която Bosch ползват:
https://www.youtube.com/watch?v=x2JRhT4tvaM

Мисълта ми беше, че според мен тази машинка не е предназначена за големи натоварвания. Аз лично ще я ползвам за винтове за дърво, или малки метални болтове. Ако ще сменям гуми, със сигурност първо ще ги разхлабя с ключа за гуми преди да ги подкарам с машината.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Пет Юли 12, 2019 5:42 pm

Във видеото той е обяснил нещата, но вместо толкова приказки можеше да демонстрира приложенията на всяка машинка, какво може, какво не може. Винта, който дозави с дрелката, не би го направил в твърдо дърво и от начало, а импакта го може.
А ако ще разхлабваш първо джантите, то после и с обикновена дрелка ще доразвиеш, не е необходимо да е импакт...
Нищо не пречи да опиташ на джанти, няма да се повреди.
Все пак има разлика м/у Impact Driver и Wrench, аз обясних каквото знам...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пон Юли 15, 2019 3:54 pm

Този уикенд беше бойното кръщене на машинката. Използвах я два пъти: смяна на канала на вана и инсталация на брава.
За канала използвах ей този Tub Drain Wrench. В началото се опитвах да развия на ръка - нищо, после вкарах едно тънко длето в дупката за да имам по-голямо рамо - огънах длетото, взех един закален център и се опитах да го блъскам с чук - пак нищо. В крайна сметка забелязах, че в края на този ключ има квадратна дупка, която се оказа точно половин инч. Вкарах машината и след няколко претраквания, започна поддава - с две думи представянето беше блестящо.
При смяната на бравата, обаче, скъсах болт и се наложи да завия друг малко под ъгъл - стана пак, ама явно трябва да си имам обеца на ухото, че подобни сакатлъци стават доста бързо с тази машина.
:acute:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Сря Юли 17, 2019 2:54 pm

Какво разбираш под "малко" слаб, и "става ли за..."
Аз от толкова писано по линка който си дал не намерих няколко важни информации: има ли предавки, има ли режими и какви са му възможностите в Нютон метри.. От там насетне си правиш извод за какво ще се ползва. Например, лидълските на Парк сайд има с 20 волта батерия които са към 2800 оборота но иначе около 120Нм максимална сила..

Бош синята серия би трябвало да са професионални. Тоест изпипани и надеждни. Отново от видяното това е едва с 2А батерия. Да, за винтове (не много сериозни) за дърво, метал.. вероятно би се справило добре.

На моята кола по каталог дават 95Нм на болт на колело. Следователно дори лидълските би трябвало да стават.. Но това е спорна тема.
Моят е на милуоки (писах в друга тема) от сериозната 18 волта серия, защото степените са: 135Нм, 600Нм, 950Нм, и 1350Нм. Последния е як бой по чутурата.. И така обаче, един ден аз правя на един шнорхел ЕГР-а на турана а той сменя гуми защото купил някакви по-нови джанти.
И тоя моя пищов на 1300Нм трещи и хлопа и със зор развива болтовете..Оня пуяк понеже имат трактори и фадроми в службата с техния пистолет попритегнал.. Да не се охлабят болтовете..
Наистина не разбирам що за тъпан трябва да е един шофьор но явно има тепърва да видя неща в живота..

Ta с няколко думи ако е към 300Нм и с една 4А батерия или 2х2.. не е никък лоша играчка.. А при 2500-600 оборота, това същото ще е добро дори като бормашинка..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Юли 17, 2019 3:26 pm

longgo написа:...Ta с няколко думи ако е към 300Нм и с една 4А батерия или 2х2.. не е никък лоша играчка.. А при 2500-600 оборота, това същото ще е добро дори като бормашинка..

На кутията пише 1600 in-lbs, което по моите смети е към 180 Нм, батерията е 2Ah 18V, развива 2800 оборота и прави 0 до 3600 удара в минута.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пет Юли 19, 2019 4:32 pm

Струва ми се това е в доста ниската категория за гайковертче. За джанти според мен поне 300Нм двускоростно ще си иска. Иначе, за видии, разни гайчици тук там, не много сериозни неща по дърводелските части ще е екстра!
Принципно, като кажат : видия за дърво, какво толкова.. виж едни 25мм едри как ги боцат в някой пън или сериозна греда. Там от 800 нагоре се искат..
Че тъй де, стигаме до момента: за каквото ще го ползваш, върши ли ти работа :drinks:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пет Юли 19, 2019 7:18 pm

longgo написа:Струва ми се това е в доста ниската категория за гайковертче. За джанти според мен поне 300Нм двускоростно ще си иска. Иначе, за видии, разни гайчици тук там, не много сериозни неща по дърводелските части ще е екстра!
Принципно, като кажат : видия за дърво, какво толкова.. виж едни 25мм едри как ги боцат в някой пън или сериозна греда. Там от 800 нагоре се искат..
Че тъй де, стигаме до момента: за каквото ще го ползваш, върши ли ти работа :drinks:

Точно това ми беше мисълта. Това, за което ти говориш 300, 800, 1000+ Нм е съвсем друг клас машини.
Масовите са като моята:
Bosch IDH182-02 1650 in-lbs (186Nm)
DEWALT DCF887B - 2000 in-lbs (226Nm)
Makita XDT131 - 1500 in-lbs (169.5Nm)
Milwaukee 2656-20 M18 - 1500 in-lbs (169.5Nm)

Аз по принцип нямах намерение да го ползвам за смяна на гуми, най-честата употреба ще е със съгурност винтове за дърво. Каналът на ваната си беше много приятен бонус - определено нямах с какво друго да го развия.
:drinks:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Пет Юли 19, 2019 7:48 pm

prius06 написа:Точно това ми беше мисълта. Това, за което ти говориш 300, 800, 1000+ Нм е съвсем друг клас машини.
Масовите са като моята:
Bosch IDH182-02 1650 in-lbs (186Nm)
DEWALT DCF887B - 2000 in-lbs (226Nm)
Makita XDT131 - 1500 in-lbs (169.5Nm)
Milwaukee 2656-20 M18 - 1500 in-lbs (169.5Nm)

Аз по принцип нямах намерение да го ползвам за смяна на гуми, най-честата употреба ще е със съгурност винтове за дърво. Каналът на ваната си беше много приятен бонус - определено нямах с какво друго да го развия.
:drinks:

Не само торка, друг вид/принцип са за джанти, в предния си пост опитах да обясня... Тези за които говориш (изх. шпиндел е 1/2" Hex или по-малко) са Driver, другите са Wrench (1/2" Square), на различен принцип работят и вторите са 2 пъти по-скъпи. Тези, които имат и двата "изхода" са компромис...
За джантите трябва да изглежда като това:
https://www.arc-components.com/0-467-30 ... rench.html
Имам Макита, подобна на тази която показваш и съм я пробвал за джанти, но не помня резултата (сигурно не е ме впечатлил), но с 10см винтове за дърво се справя.
За джанти както бях казал, използвам 12V-ов от заплаката или акумулатора, нещо като този:
https://www.centurytool.net/12v_Impact_ ... n55601.htm
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пет Юли 19, 2019 9:52 pm

Kibik написа:...Не само торка, друг вид/принцип са за джанти, в предния си пост опитах да обясня... Тези за които говориш (изх. шпиндел е 1/2" Hex или по-малко) са Driver, другите са Wrench ...

Малко се омешаха нещата. Проблемът мисля се корени в това, че някои модели на Bosch (вкл това, което съм си взел) имат както 1/4 инч шестограм за отвертки (driver), така и 1/2 инч квадрат за "Гедоре" (wrench).

Това е по принцип driver, но има и половин инч квадрат, който може да се използва директно (без преходник). Определено не е в същия клас като профи машините но е използваемо...

Изображение
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Съб Юли 20, 2019 11:51 am

prius06 написа:Малко се омешаха нещата. Проблемът мисля се корени в това, че някои модели на Bosch (вкл това, което съм си взел) имат както 1/4 инч шестограм за отвертки (driver), така и 1/2 инч квадрат за "Гедоре" (wrench).

Това е по принцип driver, но има и половин инч квадрат, който може да се използва директно (без преходник). Определено не е в същия клас като профи машините но е използваемо...

Не е водещ критерий дали има квадрат или не, а принципът на работа...Според мен твоето е 2 в 1, компромис за възможностите на квадрата.
Принципът на Wrench е маховик, който се развърта до определена скорост и тогава зацепва с удар маховика за квадрата, после пак, докато развие. Драйверите чукат постоянно на ситно и правят микро удари постоянно...
Опитай го на една джанта и кажи резултата.
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Юли 20, 2019 7:29 pm

prius06 написа:
Kibik написа:Това е по принцип driver, но има и половин инч квадрат, който може да се използва директно (без преходник). Определено не е в същия клас като профи машините но е използваемо...

Никакъв компромис не е.. Това за тази дърводелската работа че и по колите тук там до 14-16мм болт ще си е напълно бонбон работата.. Имам във службата бош на 12 волта много по-скромен та той е с патронник и като го отключиш отдолу е такъв женски шестостен. Това си е добре за повечето неща защото няма да трябва тоя преходник към квадрат а директно монтираш. Поне за мен си е екстра.. :ok:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Назад към Обща дискусия