Eдни неделни ТНТМ-та

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Eдни неделни ТНТМ-та

Мнениеот longgo » Пон Фев 11, 2019 7:08 pm

Бях си купил преди време един китайски клонинг на Ваг Тахо 3.01 който проработи един път и после не тръгна. Та в общи линии не ми свърши работа тогава.
След това намерих из разни руски сайтове малко трикче(програмка) което връща серийния номер на кабела с такъв актуален за софта.. и програмата тръгна. Но.. уви. Така и не прочете таблото на един фолсваген. Само даваше, че няма 12 волта сигнал и че К-линията е на късо ...
Айде пак четене , тоя път на по английски сайтове и се оказа че Атмел чипа който явно е там не за нещо друго а да си ...говори със софта. Тоест да каже че кабела е "наШто момче.."
Деева. та пръснах жицата:
cable1.jpg

cable2.jpg

cable3.jpg

И с отварянето едното от USB кабелчетата (мисля зеления) се откъсна.. Ъх.,. :superstition: Та разпоих атмела, презапоих кабелчето и вкарах в серийния чип софта който дойде с "пакета".
После успях с програматора да "затрия" Атмела и да вкарам приходящия софтуер .. За да няма хън мън, рязнах една патечка отзад на платката.Нямам идея защо K-line(pin7) бе свързана с (pin 3) Който е служебен, или само на определени коли може да го има и то като друг порт за комуникация но е рядкост.. Приключил, събрал И.. тест. :download:
Успешно прочетох пин кода на едно табло в Ауди TT N8... :victory: защото някой от собствениците загубил кода а трябваше да обучавам нов ключ за него.. Което стана добре, тъй като иначе сваляй табло и епромчето на програматор.. Или план БЪ, по вин.. от представителството на VW изискваме кода..
Та ако някой удари на камък със същата жица (версия 2.6) мога да дам стъпка по стъпка как.. :drinks:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Лев4о » Вто Фев 12, 2019 8:01 am

Кефя се на ентусиазЪма ти!!!
:drinks:
Аватар
Лев4о
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пон Фев 18, 2019 12:13 pm

O! Благодаря...

А по повод на хинтусиазмът, ето идейка която не открива топлата вода, но за метка на това мисля да е тотално отворена (сорс код, файлове, инфо) на сайта ми.
Става дума за това, че на същия приятел с аудито колата се самозаключва. Опитах из менютата на VCDS но уви там няма такива опции да спра това, както и не ми излиза от раз място където мога да забраня да се заключват вратите след 15км/ч. Та идеята бе, ако по случайност стане нещо и пак се заключи с ключа вътре, този модул да е вързан паралелно на бутоните в купето за отключване и заключване та с телефона да става хватката. Ако разбира се не забрави и телефона вътре :rofl:

youtu.be/9NL-JFZq7sc
не мога да кажа че това е свръх надежно, вероятно добра идея щеше да е и да се прави CRC проверка на подадения пин и т.н... но първо тук не е чак такава мафия по крадене на коли както в други части на Европа, а и примерно ако си пусне човек телефона, и сканира за Блутут устройства .. колко голям е вероятнноста да предположи това за какво е?
Също така, модулчето има пин (HC-06) който съм сменил да е различен от 0000, 1234..
Както, и това че позволяа само едно устройство да бъде закачено в даден момент..
А както се казва - правено ли е от човек, човек може да го "хакне" :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пон Фев 18, 2019 4:24 pm

longgo написа:А по повод на хинтусиазмът, ето идейка която не открива топлата вода
...
не мога да кажа че това е свръх надежно, вероятно добра идея щеше да е и да се прави CRC проверка на подадения пин и т.н... ...

Супер!

Аз имах някакви такива идеи, но в момента нямам много време за тях.

Целта ми беше да направя надеждна ключалка за гараж и ... каквото се сетиш, която работи през телефон.

Доколкото си спомням протоколът беше базиран на предварителн оуговорон "ключ" и работеше по следния начин

Телефон: Здрасти!
Ключалка: Ето ти едно случайно число (Challenge)
Телефон: Изчислява разни работи на базата на предварително договорения ключ и случайното число и изпраща резултата на ключалката
Ключалка: Прави същото изчисление и сравнява резултата с този от телефона

За сметки обикновено се ползва нещо от сорта на HMAC-SHA-1
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Фев 19, 2019 12:51 am

Aбе то имаше друг куцуз(не виден на видеото). В бързината не съм сейвнал едан идейка и в резултат.. когато избереш да смениш пина за командите (натискайки ключа) , автоматично се приема новия без въпроси.. Почти като в windows :biggrin:
Каква е постановката(оправено) Пускаш си приложението и се сдвояваш с HC-06 модула. Там е първия пин, но веднъж сдвоено телефона ти го помни. Е да, другите наоколо не го знаят защото съм го сменил с различен от 0000 или 1234 (подходящи за MP3 колонки) , но сдвоен вече няма пречка. След това пишеш пин който сам си заложил за оторизация. Например 5555, и като натиснеш отключи/заключи атмела сравнява с епрома си и ако е верен изпълнява, ако не.. връща отговор - грешен пин и ти светва екрана. Ако искаш да смениш този код , пишеш текущ - запетая - нов. Например: 5555,1234 и пускаш. Има в приложението проверка на формата(все пак телефона има повече акъл от това атмелче). След това праща, и ключа премигва ако е възприет.

Това с хаша е добра идея, но не знам дали ще стане с толкова малко рам на чипа такива дълги масиви да се прекарват.. :scratch:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Фев 19, 2019 2:35 am

longgo написа:Това с хаша е добра идея, но не знам дали ще стане с толкова малко рам на чипа такива дълги масиви да се прекарват.. :scratch:

Не знам, колко памет е нужна. Линкът, който пратих, е за Ардуино. По принцип цялата идея е да има защита от подслушване и повтаряне на предишния обмен на данни. В краен случай не е и необходимо да се правят супер-непробиваеми хешове. Важното е да направиш живота на хакерите достатъчно сложен, за да не се занимават с теб.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Фев 22, 2019 11:03 pm

И аз се забавлявам с дребна електроника. Това са платчици за интелигентни адресируеми модулчета с Атмега48. На фотографията добре се вижда, че имам известни луфтове в линейните лагери на рутера :)
Прикачени файлове
ModulePCB.jpg
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пон Фев 25, 2019 8:33 pm

уха... че и малки пътечки за tqfp32 даже си успял да докараш.. Това с какъв инструмент е правено 0.2мм 30 градуса?
Аз трябва да направя платчица за тая идейка от видеото..но се чудя дали да не е с тонер през хартия за трансфер и през банята с химикала.. или както ти с фрезоване. Ама там ще трябва да я взема на работа да я пусна на машината..
Туй за ония цветомузики ли е?
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Вто Фев 26, 2019 8:24 pm

Да, за светлинния проект. 16 такива вече си "говорят" с едно Raspberry. Ама станах шаш. Фърмуера за модулите го пиша на "С", а управляващата програма е на Питон. Последният ми е почти непознат и падна голямо ровене, четене и чесане по кратуната :)
Просто трябва да направя един действащ прототип, за да изчистя нещата хардуерно и софтуерно. Иначе, ще ги пусна на платкаджийница, защото ще трябва да направя поне 2 пълни комплекта - 32 модула.

Вчера правих платчица с петно за VSSOP8 - то чипчето е колко муха с осем крака :biggrin: . Не ме питай как го запоих после. Voltage level translator на TI. Щото големият проблем е, че малинката има незащитени пинове на 3.3 в, а другата страна работи на 5. Това е втората платка, на първата явно не бях схванал добре дейташита и съм късметлия, че не изгорих нещо по малинката. А грешката бе, че имах галванична връзка към 5 в. от нея и 5 в. от моята система. И тъй като моят регулатор дава 4.99 - 5.02 волта, а расбъришкия - 5.1, имаше едни неправилни токове.
Намерих и техническо описание на подобен транслатор с дискретни маломощни MOSFET и май ще направя и такъв. Прекалено дребно става вече всичко за ръчна работа.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Вто Фев 26, 2019 8:59 pm

А инструментът е китайски карбиден гравьор на 30 градуса и практически завършва на нула. Пробвал съм различни, но този работи много добре. При потапяне на 0.08 мм дава ширина ~0.156 мм.
Прикачени файлове
engraver.jpg
engraver.jpg (14.74 KiB) Прегледано 420 пъти
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Сря Фев 27, 2019 7:20 pm

Аз си купих от 24 битовите диодни драйвери и работят доста добре. Та ме гложди пак да събера едно табло за колата.. с управляема подсветка.
За Расбърито има готови shift level платки с нагласени на тях мини мосфети мисля или с някакви други джаджи. :scratch: Другия вариант е да ползваш оптрони. Не помня колко скорост поемат но например Sharp P817 е четирикраков, и мисля има нужната скорост. Тогава си решаваш проблема но ще иска по един резистор на управляващият пин за да го "угаси" бързо.
На мен не ми остава време за Питона а е интересен език... Че той и писано на QT средата май все повече популярност набират.. :pardon:

Може ли линк към инструмента. Моите са като срязан конус. Но поне са твърдосплавни.И са 3.145 или какъвто е там американския стандарт под 4мм
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Сря Фев 27, 2019 7:51 pm

Конвертор на нива за дигитални входове и изходи става лесно. И аз лично предпочитам оптронното развързване.
Проблемът тук е, че трябва да управлявам много модули по една шина. Възможностите са CAN, RS485/422 и I2C. Първите два са диференциални двупроводни линии, хендшейка трябва да се осъществи във фърмуера, както и управлението на посоката на данните. Това за RS485, за CAN не съм много наясно дали е пълен дуплекс, но ми се чини, че по две жици няма как да стане.
I2C от друга страна е създаден за вътрешна, не много бърза комуникация между хардуер. Хендшейка, т.е. потвърждаването на получените битове е вграден в хардуера (генерира девети бит). Има и готови библиотеки ( и за другите има). Затова се спрях на него. Няма нужда да влагам и библиотека за UART от гледна точка на 4К програмна памет, както и по-сложни конвертори от серийна асихронна към диференциална линия. Но и той не е лесен за електрическо съгласуване, защото и двете линии са всъщност отворени дрейнове с повдигащи резистори. Вероятно има готови, гледах някакви на Adafruit. Но освен че са безобразно скъпи, за каквото представляват, ще трябва да ги чакам и да се занимавам с получаване и т.н. Исках да не съм обвързан от външен далечен доставчик.
В крайна сметка комуникацията заработи.
Питонът е толкова обширен, че човек може да си го учи цял живот :) И доста абстрактен, начинът на манипулиране и интерпретиране на данните е изумителен за мен. Аз съм само леко стъпил с единия крак на прага :)

Инструментите ги купувам от софийска фирма вносител. Единствената, която поддържа наличност на склад. От там си пазарувам и линейни компоненти.
http://www.exoror.com/index.htm
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Чет Фев 28, 2019 7:47 pm

Първо: ардуино вариациите не са много за бърза комуникация насам натам. Не че няма проекти ама.. все пак.
Ето ти например малка платка: https://www.youtube.com/watch?v=K-jYSysmw9w - тоя чип е страхотен и има вграден USB сериан порт в него. Вероятно може да го пуснеш да си приказва с подобни без проблем.
CAN в модерните коли беше до към 500кбс а в по-новите ревизии и над 1мбс. И ако това не е скорост здраве му кажи. Ти все пак ламби ще оправляваш. Е зависи с колко кадъра в секунда де..
Относно същата CAN шина, тя е по два кабела симетрична. Но и тя както и i2c си е така - пускаш командата по трасето и който си я познае изпълнява..
Aз си купих едно такова: http://wiki.seeedstudio.com/CAN-BUS_Shield_V1.2/ за да опитам нещо по-колите но не мога да го подкарам аз или нещо е куца кан шината на колата с която пробвам. Но мисълта ми е че,
IC - MCP2515 ти е готовия помощник за кан реализация ако трябва. Но всички тия библиотеки за трансфер гълтат доста от паметта на контролерчето.
Виж, има и това: http://micropython.org/ , след като напредваш с питона..

Линкове..
https://en.wikipedia.org/wiki/DMX512#DMX512-A
http://dmxusb.com/what-is-dmx/
https://www.ebay.com/itm/222441505656
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Чет Фев 28, 2019 8:16 pm

Съвсем ме объркахте...Направо нищо вече не разбирам. :pardon:
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Чет Фев 28, 2019 10:36 pm

Ардуиното, даже и най-мощното, не става за началник :) Защото макар и да не е непостижимо, не може да чете истинска файлова система, както е купено и голо. Трябват му шилдове, милдове, софтуер, някакъв разумно достатъчен дисплей и т.н.
Избрах Расбъри, защото работи с реална ОС, може да чете и копира файлове от флашка. Драгият ми клиент, като си направи програмата, която е таблица, обширен тайм-лайн с команди към 16 или 24 канала на даден момент от времевата линия, трябва да може сам да си я копира и да тества. А не да ми виси на главата. Той е художник, трябва да му го направя максимално просто за него. При себе си ще има един комплект, вързан към монитор, клавиатура и мишка. С Open Office може да си пише таблиците и да ги експортира в текстов делимитиран формат, който моята питонска програма чете и интерпретира.
Това е идеята. Като го завърша, само да му правя комплекти хардуер и да му ги продавам. Евентуално. :)
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Автомобилна електроника