Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот prius06 » Пон Авг 17, 2020 2:13 am

prius06 написа:
youtu.be/EIqeu_i7WkM
Настройките са очевидно за малката (много по-слаба и бавна машинка).
На тази машина според мен мога да спокойно да увелича скоростта поне двойно и да удвоя дулбочината на стъпките (от 0.5 на 1мм), което ще доведе до 4 пъти по-бързи изпълнение, но засега целта беше да се провери как работи машината.

След около час стъргане двигателите са леко затоплени, драйверите нямат признаци на греене.

В края стъргането на първата страна на кубчето

Turners_1.jpg

Още 5 страни :)
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Авг 17, 2020 9:37 am

С тази скорост само генерираш топлина и може да подпалиш дървото. В дърво, скороста би трябвало да е в пъти по-голяма. Мощност на шпиндела има, обороти също. Някъде към 1500 мм/мин поне я виждам. Дълбочина на пас 3-4 мм.
Също и ускоренията, които Лонгго беше дал като пример, са твърде малки. Може да ускорява с къде 200 мм/сек2. Че и повече.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пон Авг 17, 2020 4:41 pm

Увеличих скоростта на рутера от 4 на 5 (макс. 6 = 30000 RPM)
Ускорих линейното движение до 600мм/мин (от 200)
Промених дълбочината на пасовете на 1.5мм (от 0.5)

По-голямата програмка, която отнемаше към 50 мин, сега се изпълнява за 5-6 мин. Скоростите, които препоръча Драгона би трябвало да са постижими, ще опитам следващия път.

По време на работата се опитах да направя още едно видео, но в последствие се оказа, че съм направил само снимка и съм седял 1-2 мин неподвижно с телефона в ръце като тиквеник.

Крайният продукт изглежда така:
Turners_2.jpg
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Авг 17, 2020 8:49 pm

Какъв всъщност е шпинделът? Понеже на видеото се вижда голяма гайка, като за цанга тип ER, реших, че е трифазен мотор с честотен инвертор.
За дърво има специални карбидни фрезери с обратна (downcut) спирала и особено заточване на челните режещи ръбове - не са на едно ниво. При работа не дърпа материала нагоре, а го притиска към масата, като заточването пък дава чист срез на дървото при потапяне.

P.S. Сега видях на снимката от предна страница, че е оберфреза. Не е нужно да я гониш на макс обороти. Интервалът 18-24000 е добър.
При 600 мм/мин подаване, 24 000 оборота и двузъб фрезер получаваш 600 / 2*24000 = 0.0125 мм дебелина на стружката (натоварване на зъб), което за дърво е доста малко. Повече трие, отколкото реже. Стружките са тези, които отнасят топлината от мястото на рязане. Спокойно можеш да го докараш до 0.05 мм на зъб.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пон Авг 17, 2020 9:27 pm

Dragonfly написа:Какъв всъщност е шпинделът? Понеже на видеото се вижда голяма гайка, като за цанга тип ER, реших, че е трифазен мотор с честотен инвертор.
За дърво има специални карбидни фрезери с обратна (downcut) спирала и особено заточване на челните режещи ръбове - не са на едно ниво. При работа не дърпа материала нагоре, а го притиска към масата, като заточването пък дава чист срез на дървото при потапяне.

P.S. Сега видях на снимката от предна страница, че е оберфреза. Не е нужно да я гониш на макс обороти. Интервалът 18-24000 е добър.
При 600 мм/мин подаване, 24 000 оборота и двузъб фрезер получаваш 600 / 2*24000 = 0.0125 мм дебелина на стружката (натоварване на зъб), което за дърво е доста малко. Повече трие, отколкото реже. Стружките са тези, които отнасят топлината от мястото на рязане. Спокойно можеш да го докараш до 0.05 мм на зъб.

Шпинделът е Makita RT0701C
Фрезерът, който ползвам всъщност е прав (нито натиска нито дърпа) и има един зъб (flute) (CMT 81108)
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Авг 18, 2020 10:32 am

От цялата работа е важно дървото коеро работиш какво е! Ако е чам, балса, липа.. едно. Ако е бук, дъб или еле пък желязното австралийско дърво.. съвсем друго.
Принципно Vc=500-800 е поносима скорост на рязане за повечето инструменти. За 10-12мм инструмент му дават 0,1-0,16мм на зъб. А и честно казано двуспирална фреза 12мм в алумин я пердаша с 9000-9500мин-1 при 0.08-0,1мм/зъб и работи добре. Външно по контур 2xD , Ac=0.5-1mm (но с яко охлаждане!)
И двата фактора скорост на рязане и подаване на зъб са в общи линии едната страна на медала. Много зависи на каква дълбочина ще го забодеш "Ap" и странично колко пъти радиуса.."Ас"
Например 10 000мин-1 и 0.08мм/зъб при 5мм на преход дълбчина и 1мм по радиус не са същото като 15мм дълбочина и 5мм по радиус!
Ако обрамчваш странично(кант) тогава дори 0.2мм/зъб при 10-16мм инструмент и Vc=600-800 не вярвам да ги усети. Ако вкопаваш челно и развърташ да ти направи джоб > тогава до 2мм на преход при 0.1мм ще работи добре.
Важните ти ключови фактори са:
- колко силен е шпиндела
- какво работиш (материал)
- колко добре, в какво е стегнат материала
- геометрия на инструмента

И нещо МНОГО ВАЖНО! > имай предвид че инструмента развъртян толкова бързо ако стчупи пластинка или пък откърти парче от дървото и го запокити е като куршум! Пази очите с очила и то сериозни! (но това едва ли има нужда да ти го казвам :biggrin:

Dragonfly написа:Може да ускорява с къде 200 мм/сек2. Че и повече.

Аз забравих в началото какво бе писъл дали е с винтове или ремъци..системата му, но може да пробва. Аз не виждам лично смисъл от рязко ускорение и забавяне което води до "камшично" движение ако например линейната му скорост е ниска. :unknw:
Да кажем че му е 4мм/стъпка винта > 4000мм/мин линейна > 4000/4мм > 1000об/мин на винта > или ако е 1/8 делителя > 1600стъпки в минута. Логична скорост на винта е около 800-1000oб/мин ако са вързани моторите направо на винта.. Което евентуално би донесло почти работна 3000мм/мин скорост (добра) на рязане ако ще е повече дърво..
При 200мм/сек > 200мм * 60 > 1200мм/мин > 1200/4000 > 30% от максималната скорост. За мен някъде 10-15% е по-логично но зависи и моторите как се представят.. :scratch:

Да предположим 6000мм/мин бърз ход > 6000 / 4мм-винт > 1500об/мин > 1/16 делител за стъпки - 16*200 > 3200 стъпки/оборот > 4 800 000 стъпки /мин за да запази тази скосорт.. :pardon:
Опит две : 6000 мм/мин > 6000 / 8мм-винт > 750об/мин > 1/8 делител за стъпки - 8*200 > 1600 стъпки/оборот > 1 200 000 стъпки /мин за да запази тази скосорт..
Уверен съм, че дори да има висока скорост на генериране на стъпките все пак самите мотори ще имат ограничение коеот ще спъне :drinks:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Авг 18, 2020 4:15 pm

longgo написа:От цялата работа е важно дървото коеро работиш какво е! Ако е чам, балса, липа.. едно. Ако е бук, дъб или еле пък желязното австралийско дърво.. съвсем друго. ... :drinks:
Благодаря за съветите. Голяма част от тези неща аз ги научавам къде от четене (учене в тубата) къде от опит, който засега е оскъден, но такива постове са много полезни.

Бих добавил, че конкретно при дървото един от проблемите е степента на слепеност на влакната (не знам дали има термин за това). Има дървесини, които са почти като ПДЧ - влакната почти не оказват влияние на обработката - тези видове дърво са обикновено и по-твърди. В другия край на спектъра са дървета, които е почти невъзможно да се обработват прецизно, защото се цепят по влакната - много остър инструмент и високи скорости на шпиндъла помагат до някаква степен, но нищо не може да замени качественото дърво (то затова и струва повече). Това кубче, ако не се лъжа беше дъб, което за мен е дърво със сравнително добри качества в това отношение, други дървета, с които съм постигал добри резултати са махагон, орех, клен, към тези които не харесвам бих класифицирал топола и чам, макар че там има и други фактори, като влажност на дървесината, чепове и пр.

Благодаря още веднъж!
:thank2:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Предишна

Назад към Автомобилна електроника