Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот Dragonfly » Сря Авг 05, 2020 10:09 pm

Много изчистена конструкция се е получила. Чакам да видя и практически примери за работата. :good:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Сря Авг 05, 2020 10:21 pm

Това са най-дребните неща, които съм правил в серия. Месинг 8х4х3 мм. Два отвора с М2 резба и един напречен М1.6.
BrassParts.jpg

Първоначалната заготовка, залепена за равна основа. 96 отвора М2 за 30 минути с орбитално фрезована резба.
96xM2.jpg
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Нед Авг 09, 2020 3:52 pm

prius06 написа:Аз на малкото CNC имам DRV8825 ама и двигателчетата са по-малки. Абе като я пусна щв видим как ще се държи. Засега няма какво да го мисля

Тези драйвери TB6600 наистина се оказаха проблематични. Единият просто си се изключва в даден момент и машината остава с един двигател на оста Y.
Какво е меннието ви за тези DM556?
Имате ли други препоръки за драйвери, които поддържат 4-5А
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Авг 09, 2020 6:18 pm

Ако това в техническите данни е вярно (примерно може да се вярва на китайците) изглежда добре. Особено частта с микростъпките.
Това също изглежда обещаващо,особено посоченото че до 3000мин-1 може да го завърти и да разбие доста синусоидите.
Колкото кривата е плавна (не назъбена) мотора няма да трепти и звънти. А това какъв е драйвера много зависи от архитектурата на чиповете по него пък в PDF файла няма описание особено.. Ако искаш погледни в CNCarena или както там бе тоя машинния форум дали няма мнение за тях.
Има едни Геко драйвери. (https://www.geckodrive.com/) Знам, че те са доста надежни и кадърни устройства но цената им не е много дружелюбна.
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Нед Авг 09, 2020 6:48 pm

longgo написа:Ако това в техническите данни е вярно (примерно може да се вярва на китайците) изглежда добре. Особено частта с микростъпките...
Поръчах 4 бройки. Очаквам г в края на седмицата, ще докладвам резултата...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Авг 10, 2020 9:41 pm

DM556 съм пробвал. В сравнение с ТВ6600 просто няма място за сравнение. Имай предвид, че невинаги максималният ток означава и максимално добра работа. Тук се намесват фактори като захранващо напрежение и време за нарастване на тока при дадена индуктивност на намотките на мотора. Например настройка за 4.2А при 24 волта, понякога дава по-лош резултат като представяне, отколкото 3.2А.
Със сигурност са на дискретни МОСФЕТ крайни стъпала, а ако не се лъжа, управлението е реализирано на FPGA чип, при който за разлика от микропроцесор процесите се изпълняват паралелно.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Авг 11, 2020 12:34 am

Dragonfly написа:DM556 съм пробвал. В сравнение с ТВ6600 просто няма място за сравнение. Имай предвид, че невинаги максималният ток означава и максимално добра работа. Тук се намесват фактори като захранващо напрежение и време за нарастване на тока при дадена индуктивност на намотките на мотора. Например настройка за 4.2А при 24 волта, понякога дава по-лош резултат като представяне, отколкото 3.2А.
Със сигурност са на дискретни МОСФЕТ крайни стъпала, а ако не се лъжа, управлението е реализирано на FPGA чип, при който за разлика от микропроцесор процесите се изпълняват паралелно.

Ти на колко би ограничил тока за такива двигатели:
NEMA 23
Shaft Size: 1/4"
Step Angle: 1.8
Holding Turque: 1.26N.m
Rated voltage: 3.36V
Rated current: 2.8A

Ако не греша, последното е 2.8А на фаза.
Яъзможните стойности са 1.4, 2.1, 2.7, 3.2, 3.8, 4.3, 4.9, 5.6
Захранването ми е 36V
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Вто Авг 11, 2020 11:48 am

Виж в този линк
http://linuxcnc.org/docs/html/integrator/steppers.html
Обяснени са някои основни параметри на стъпковите мотори и има полезни формули.

При всички случаи зададеният ток от драйвера не трябва да надвишава максималния за мотора. Захранващото напрежение, което ползваш, е малко над 10 пъти по-голямо от номиналното за мотора - то е напрежението, при което намотката се насища и достига максималния ток. Използването на по-високи напрежения с динамично ограничаване на тока от драйвера цели да намали времето за насищане и получаване на максимална сила на магнитното поле. Понякога обаче това време става твърде кратко спрямо работната честота на ограничителя и влошава работата му.
Много зависи и от чисто механичното качество на изработка на мотора. Едни и същи мотори по показатели, но едните куча марка китайски, а другите например Sanyo Denki, имат различно представяне в реални работни условия.
Някои драйвери от този вид имат режим на автоматично определяне на оптималния ток посредством превключване на едно от ключетата (за функцията намален ток при покой), но никога не съм го пробвал дали и как работи тази функция.
В нашите любителски условия другият метод е проба-грешка. Търси се режим, при който се постигат най-високи обороти преди да заклини при най-плавна работа без да издава безразборни "хъркащи" звуци.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Авг 11, 2020 4:24 pm

Dragonfly написа:Виж в този линк
http://linuxcnc.org/docs/html/integrator/steppers.html
Обяснени са някои основни параметри на стъпковите мотори и има полезни формули.
Интересна информация, благодаря
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пет Авг 14, 2020 4:25 am

Драйверите пристигнаха. Вързах ги с много малка разлика в настройките. Старите бяха на 2.8А, новите са на 2.7А. Стъпките, както и преди, са осминки (1600 стъпки на оборот). Пуснах машината. Първи впечатления:
1) Работи по-тихо
2) Мисля, че греят по малко
3) Най-важното е, че поне засега не се самоизклкючват, което за мен беше основният проблем.

Рапорт даден!
:thank2:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Авг 15, 2020 8:32 pm

:good:
Дай сега малко екшън на живо :biggrin:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Авг 15, 2020 11:32 pm

prius06 написа:3) Най-важното е, че поне засега не се самоизклкючват, което за мен беше основният проблем.

Aко драйверите се изключват, вероятно им сработва по една или друга причина термозащитата :scratch:

Aз бих опитал така:
- 36 волта (въпреки че съм сигурен от тримера на захранването може да идеш и на 24 и на 40 волта)
- 1.4А
- 1/8 делител
$0=15 Step pulse, microseconds
$1=25 Step idle delay, milliseconds

$120=25.000 X Acceleration, mm/sec^2
$121=25.000 Y Acceleration, mm/sec^2
$122=15.000 Z Acceleration, mm/sec^2

Максимални обороти на моторите до 800. Ако това работи добре, следващ опит 1200 макс обороти, 40 волта и 2.1А ограничение. Примерно с едно вентилаторче над драйверите
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Нед Авг 16, 2020 5:11 am

longgo написа:
prius06 написа:3) Най-важното е, че поне засега не се самоизклкючват, което за мен беше основният проблем.
Aко драйверите се изключват, вероятно им сработва по една или друга причина термозащитата :scratch:

Aз бих опитал така:
- 36 волта (въпреки че съм сигурен от тримера на захранването може да идеш и на 24 и на 40 волта)
- 1.4А
- 1/8 делител
$0=15 Step pulse, microseconds
$1=25 Step idle delay, milliseconds

$120=25.000 X Acceleration, mm/sec^2
$121=25.000 Y Acceleration, mm/sec^2
$122=15.000 Z Acceleration, mm/sec^2

Максимални обороти на моторите до 800. Ако това работи добре, следващ опит 1200 макс обороти, 40 волта и 2.1А ограничение. Примерно с едно вентилаторче над драйверите
Новите засега не се самоизключват. Това което ме изненадва е ампеража, който препоръчваш - не е и много ниско 1.4А? В момента съм на 2.7 и както споменах, работат тихо и спокойно, а и не греят. Старите си се нагряваха, вероятно си прав за термо-защитата.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Авг 16, 2020 6:26 pm

E това е разликата в хубавите и тези не чак толкова про драйвери. Като например на TSM и Алегро..
Не съм чак разбирач, но моята логика е следната:
- имаш определени милихенри индуктивност на мотора(трябва да я имаш и в данните за самите мотори). Или дори това да го пропуснем, като премериш с мултицет може да видиш колко ома съпротивление на намотка имаш. Това не може да се промени. Тока ти е равен на напрежението върху съпротривлението(закон на Ом) Или пример: I= 5v(мотор)/5ома(намотки) > 1А
Обаче, ако пуснеш 40 волта > I = 40 / 5 > 8A .. Maлко множко.. :biggrin: , за това драйвера ти регулира тока до границата която си задал
- колко бързо ще се върти мотора ти определя напрежението, колко сила ще има и колко бързо ще се развърти от тока. Колкото по-нисък е рейтинга на мотора (3-5 волта) толкова вяече при 30 волта ще се върти бързо но за да има адекватна тяга трябва да му вдигнеш тока. Проблема е, че при ниска индукция и много напрежение и повечко ток и повече разбити стъпки мотора повече ще бъзди или пропуска стъпки или дори претръпва. Явно драйверите които си взел са хубави така, че няма да работи зле и с малко повече ток.. :pardon:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Авг 16, 2020 8:37 pm

Тъй като токът се ограничава импулсно от схема тип chopper, то реалният ток е по-нисък. В таблиците това е максималният пиков ток. На някой драйвери на кутийките в таблиците има допълнителна колона, посочваща усреднения ток при съответния зададен пиков. Примерно 4.2А пик, но 3.8 усреднен. Пиковият ток се регулира от чопър схемата независимо. Самите микростъпки се получават, като на компараторите постоянно се задават стойности, съответстващи на псевдо синусоида. Колкото повече стъпки, толкова повече се доближава до синусоидата. Но зависи много от качествата на самия мотор, както и от алгоритмите за гасене на обратната индукция при възходящия клон и при низходящия клон на синусоидата.
Повечето драйвери с FPGA чипове имат доста интелигентни алгоритми, защото голямото бързодействие и паралелна работа на компараторите позволяват обработка в реално време.
Чиповете на Тошиба от серията TB6xxx не са правени за управление на ЦНЦ машини, а за разни офис техники, където няма такава динамика. Липсва им тази гъвкавост, плюс това там те се командват от микроконтролер, който може динамично да им сменя стъпки, токове и затихващи функции.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Автомобилна електроника