Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот Dragonfly » Вто Юни 09, 2020 7:14 pm

С тези 6600 силно се съмнявам в добър резултат. Тези чипове не са правени за управление на стъпкови мотори в CNC приложения. На всичко отгоре им слагат и някакви супер бавни оптрони на входовете и започват да замазват импулсите, идващи от управлението. Онези ситни драйверчето, дето ги ползва Лонгго, с чипчетата на Алегро, са далеч по-годни в това отношение. Само дето токът им е до 2 ампера и охлаждането не съвсем като хората.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Сря Юни 10, 2020 10:53 am

https://www.aliexpress.com/item/3302565 ... web201603_

В пъти по-добри.. Но писах за тях. Интересно, защо на моята платка (моя дизайн) не искат да работят.. Но на тестова дъска без оптрони и директно към ардуиното без проблем.

Eто нещо полезно: https://www.pololu.com/category/120/ste ... or-drivers

Тия са така или иначе в щатите..Но пък вече имаш.. драйверите.
Ето и радиоаторчета за малките(ако ще се ползват) : https://www.aliexpress.com/item/3294673 ... web201603_
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Юни 10, 2020 2:32 pm

Аз на малкото CNC имам DRV8825 ама и двигателчетата са по-малки. Абе като я пусна щв видим как ще се държи. Засега няма какво да го мисля
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Чет Юни 11, 2020 1:17 pm

Въпрос към Лонгго: Взех си едно такова с 4988 да го пробвам, но никъде не открих таблица с напреженията на делителя за тока какво напрежение на какъв максимален ток отговаря. Смятам да въртя едно моторче, което е до 500 мА ток на намотка. Имаш ли някаква сламка?
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Чет Юни 11, 2020 11:38 pm

Сещаш ли се за Братовчеда Лари: "Естествено не ставай смешен.." :biggrin: Що сламка, е ти цялото шише: https://www.pololu.com/product/1182 -> виж страницата до долу!

Мисля най-простото бе 0,4 * тока който искаш и ти дава референтното напрежение на тримера. Но това в зависимост резисторите на платката.. Но до сега и китайските ментета и истинските.. не е имало проблем нагласени така.. Или едната намотка през мултиметъра и въртиш.. :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Юни 12, 2020 9:53 am

Разгледах го. Меренето на ток, както и там се посочва, е твърде относително, включително и от качеството на измервателния уред. Защото там работи чопър схема - ограничител на тока с честота някъде двайсетина килохерца. Най-сигурно е измерването на референтното напрежение и пресмятане. Могло е обаче в схемата да добавят един ценер с кондензаторче при делителя и да елиминират зависимостта от практическата стойност на напрежението за захранване на логиката (3 - 5 волта).
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Юни 16, 2020 9:08 pm

Машинката започва да се оформя...

Workbee.jpg
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Сря Юни 17, 2020 3:30 pm

Eх че е готино.. и.. голямо :shok: Това.. врати за шкафчета ли ще стърже?
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Юни 17, 2020 4:12 pm

longgo написа:Eх че е готино.. и.. голямо :shok: Това.. врати за шкафчета ли ще стърже?

Абе ти да не се криеш накъде в къщата ми? :)

Майтапа настрана, но по едно време наистина поправях една вратичка на кухненско шкафче и много ми се щеше да мога да ползвам CNC-то, ама дребно, не става

Сега с тоз дзвер, би трябвало да мога и с такива магарии да се занимавам. :)
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Чет Юни 18, 2020 8:08 pm

Чакайте и аз да се отчета. При мен, както знаете, нещата са в перманентен пълзящ ъпгрейд :biggrin:
Старият портал се насади на нова основа.
Следващата стъпка - нов портал с призматични релси.
Но преди това ще има нов станок от железни профили. Сега временно е на старата маса, но си тежи и не мърда. Масата обаче се полюшва леко.
Прикачени файлове
DSC_0182.JPG
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Чет Юни 18, 2020 9:18 pm

Бавно ама славно :biggrin: Принципно, тия призматичните тангенти със съчмите са най-удачни за по-сериозна машина но ако са по-големи или от добър производител.
Помня, беше преди вече сигурно 15-16г, когато бях в българската фирма и дойде един техник да подменя на една голяма машина мерителните линийки и някакви неща по У остта. А това си бе сериозна машина. Обаче като откачи винта и с лекота местеше напред назад остта само заради тия тангенти..
Не пишеше какъв размер ще са? 15-20-25мм Но като дойде време ще се похвалиш.. :drinks:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Юни 19, 2020 10:35 am

На Z в момента са 20 мм и са оставени по-дълги за повече вертикален ход при новата версия. Смятам и напречните да са 20 мм.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пет Юни 19, 2020 8:33 pm

Браво, но има само един "проблем" за който вероятно си го знаеш... Задължително трябва да са монтирани за нещо право и здраво. Тези цилиндричните които са на алуминиева шина (които ползва до сега) може да са висящи или макс на 3 точки и да работи здраво. Тези не.
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Юни 19, 2020 9:35 pm

Знам. Като монтирах последния вариант на Z-шейната, ползвах старата плоча, на която бяха кръгли с опора преди това. Не беше челосвана, а те понякога са доста криви още от производството. 2 десети разлика в равнината заклинваха на мъртво танкетите. Наложи се да подлагам пластинки. Подвижната плоча със шпиндела от заготовка с дебелина 15 мм я стъргах двустранно общо до 13.8, докато се изравни. А е само 190х200 мм.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Авг 05, 2020 5:33 pm

Този уикенд завърших окабеляването и тествах машината за първи път. Всичко проработи според очакванията. Първите "екстри" преди да започна нормална експлоатация бяха стоп бутон и Z-проба (която не се вижда на снимката). Засега не съм правил нищо смислено, но се надявам следващия уикенд да се похваля и с това.
Прикачени файлове
new_cnc_finished.jpg
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Автомобилна електроника