Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот longgo » Съб Окт 26, 2019 3:56 pm

Нямам перли и змии :boast: :biggrin: :biggrin:

Всъщност.. към xamp сървъра вероятно все още седи и пърл модула, а питон имам 3.6 качен на windows-a и 2.6 - 3,6 на линукса. Вероятно на PHP или JS мога без проблем да си направя код който да подкарам през XAMP и да ми обръща нещата, и с повечко четене и чрез VBScript ще става.. Въпросът бе да си направя пост процесор който да ми генерира нещата на 99% без да пипам.
Това си го оправих на останали програмки които ползвам, просто ми бе интересно за тази.

Благодаря много все пак! :drinks: А и във форума на кам бам гледам хората с "магии" и скриптове си дооправят кода...
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Съб Окт 26, 2019 4:18 pm

longgo написа:Благодаря много все пак! :drinks: А и във форума на кам бам гледам хората с "магии" и скриптове си дооправят кода...

:drinks:
Като стана дума за пост-процесори, щеше ми се да похваля разработчиците на FreeCAD. Много свестни пичове са и работят бързо. Преди време, писах тук за една оптимизация на генерирания код, която бяха написал на Perl, същата я бях изпратил на FreeCAD форума. В рамките на няколко седмици беше внедрена (пренаписана на Perl). След още няколко седмици беше подобрена, а в момента е част от официалния продукт.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Окт 26, 2019 7:28 pm

Аз не съм му тествал възможностите на FreeCAD в тази насока. Трябва да погледна.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Post processor 2

Мнениеот longgo » Съб Окт 26, 2019 11:15 pm

prius06 написа:Като стана дума за пост-процесори, щеше ми се да похваля разработчиците на FreeCAD. Много свестни пичове са и работят бързо.

Че кое му е за хвалене чак толкова.. Ти си свършил половината работа. Те само са интегрирали. Значи... според мен похвалите са и за двете страни.. :ok:

Ся.. глей к`o стаа тука баце :boast: :rofl:

Запецнах като магаре на мост и стигнах до следното:

set1.jpg

Горните половини са стандартните както бяха преди генерирани долните след малко човъркане. Човъркането се изразява с следните неща:
Промених в "основните" функции безопастното разстояние да бъде от 3 на 5мм

set3.jpg

Разбира се, на всеки инструмент може да се коригира отделно, но в повечето случаи за мен е добре да е по-голямо разстоянието и да не го мисля толкова.
След това в заглавните настройки за бързо позициониране давам стойност малко по-малка от тази на безопастното разстояние (Fast plunge height)

set2.jpg

След тази намеса нещата си дойдоха на място и на инструментите цъфна допълнително позициониране по Z. Ако обаче безопасното изтегляне и това позициониране са с еднаква стойност отново се игнорира и изчезва.
Последното което трябваше да пипна бе $clearance променливата. Ето и снимка на разликите:

set5.jpg

Или от цялата работа единствено трябва да махна Z5. oт първия ред с координатната система и.. voila :thank2:
E, има и малко други "дреболии" за добавяне ако искам почти изцяло да ми генерира кода но това не е проблем да го мина и през редактиране.
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Окт 27, 2019 10:34 am

Аз чак сега се светнах защо имената на макросите в ПП са ми познати :biggrin:
И че работиш с КамБам. Във форума има цял раздел за постпроцесори и има хора, дето много ги разбират. Питай там.
Имай предвид, че XML файлът не ти дава всички опции. Ако отвориш таба със системните файлове - горе при слоевете и си избереш от там ПП, долу ще ти се покажат доста повече неща. Като експериментирам, обикновено копирам оригиналния ПП с ново име и там бърникам. После трябва да запишеш промените и обновиш системата. Аз така си направих ПП за правене на резби, като генерирам код за пробиване (canned cycle), но предефинирах функциите с G81-83 да викат макрос за Мач3 с М код.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Окт 27, 2019 11:32 am

Dragonfly написа:Имай предвид, че XML файлът не ти дава всички опции. Ако отвориш таба със системните файлове - горе при слоевете и си избереш от там ПП, долу ще ти се покажат доста повече неща

Ъ.. че нали точно през там ровя. Не съм отворил XML-a в друг редактор а през самата програма. След това записвам, презареждам пост процесора и пробвам.. Мен ми трябва основно за печатните платчици да става лесно и за някои дребни глезотии. Просто исках да си понаглася малко пост процесор за служебните машини ако трябва нбещо да пипна с тоя продукт.
Иначе за дребни гравираниия и простотийки на ветрик софта работи добре. Има и една щуротия наречена Арткам но с нея малко съм си играл поради липса на подходяща машина и време. А не мога да пусна служебната да ми бръмчи 5-6 часа за мои си неща.. :biggrin: :punish:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Окт 27, 2019 12:34 pm

С коя версия на КБ си?
Аз за платки му давам fast plunge height 0.5 мм. А за stock surface - 1.5 или 2 мм. Заготовката е залепена с двойнолепящо на основа и нямам неща, които да ги закачи инструмента. Преди това обаче прекарвам кода през едни продукт, наречен G-code Ripper, който ми генерира матрица, със зададена от мен стъпка, за опипване на равнината. Мача опипва и генерира файл, от който Рипъра прави леки корекции в дълбочините според масива от точки. По такъв начин гравирането става много равно и на минимална дълбочина.
Рипъра е отворен код, на Питон, но си го сваляш комплект с библиотеките на Питона и .exe файл за Уиндоус. Компилиран е до изпълнима програма демек. Не може да интерпретира G-8x групата кодове само, пробиването. Иначе визуализира много добре кода.
Опипването го правя със самия инструмент, а на заготовката някъде в ъгълче запоявам жичка да вържа входа на Probe. Полученият текстов файл с масива от точки може да се ползва за няколко операции, ако не сваляш заготовката. Т.е. може да направиш много фино оконтуряване на пътечките, а после с по-широк инструмент да почистиш фолиото наоколо. Това авторът го сложи по мое предложение :biggrin:
Само трябва да си избереш една точка за първоначална нула извън полето на гравиране. За да може да нулираш следващите инструменти.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пон Окт 28, 2019 11:13 am

0.9.4 - иначе, още не съм сигурен дали си заслужава "фрезоването" на самите пътечки. Няколко пъти вече ползвам метода с тонера. На специална хартия за лесно отделяне си печатам схемата, и с ютията я "изглаждам" върху платката.След това "баня" и с ацетон махане на тонера. Доста добре става. Имам и фолиото и прозрачните листи за UV трансфер та по-дребните неща могат да станат. Отделно, няколко пъти си поръчвам през един китайски сайт платки и става на изключително добра цена готови - с текста, покриващият слой и т.н. Хубави, професионални и не се занимавам с нищо. Идеята ми бе на машинката да пробия отворите, изрежа профила (какъвто трябва) и след това с трансфера. Или евентуално ако не са близки пътечките дори да ги изрежа. Проблема с фрезоването е че понякога листа мед не е добре покрил самата плосткост и при фрезоване надига тук там..
При добро микро менгеменце или защипване странично на платката върху някакво МДФ парченце няма нужда от изравняване. (от лични наблюдения).
А това с опипването е доста добра идея. Аз имам предвид като подкарам нещата да опитам как ще е гравиране върху гладък катинар :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Окт 28, 2019 2:53 pm

За опит съм гравирал върху компютърна мишка и стана :)
Да се поръчат фабрични си струва поне за над няколко бройки. Когато разработвам нещо, най-бързият начин е да ги гравирам. Даже и двустранно.
Иначе мога да си ги правя по абсолютно точен фотометод, като предварително я разпробия и дам после заедно с фотошаблон да ми я ецват наблизо в Техническия. Но всичко това отнема повече време, отколкото ако я гравирам и налепя за проба.
Колкото до надигането, зависи много от инструмента, дълбочината, оборотите и посоката на рязане. Колкото по-плитко фрезоваш, толкова по-добре. Аз задавам 0.07 мм дълбочина и само веднъж досега не можа да обере медта в един участък само веднъж, явно опипването не беше точно.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Лев4о » Пон Окт 28, 2019 3:24 pm

Лонгго и Драгона, моля за извинение, че ще ви оспамя разговора за платките, ама ме върнахте поне 40 години назад ... Върху една дъска бях наковал габарчета на които главите бяха от калайдисана ламарина и това ми беше тестовата платка за всякакви схеми. То тогава и елементите бяха с подобни размери, та даже и по-големи!
Вие сте на светлинни години напред!
:good: :good: :good:
Аватар
Лев4о
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Окт 28, 2019 3:30 pm

:biggrin:
Аз пък съм ползвал едни кабъри за подвързия - под главата имаха две листенца, които се промушваха през перфорирани отвори на хартията и се закривяваха отзад. Та върху парче гетинакс с дупки се накачваха такива. Връзка можеше да се прави освен на главите и на разтворените листенца отзад. Даже предварително ги запоявахме едно за друго и се получаваше макетна платка с писти :)
Дето се вика, къде бяхме, къде стигнахме :drinks:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Пон Окт 28, 2019 7:12 pm

Лев4о написа:Върху една дъска бях наковал габарчета на които главите бяха от калайдисана ламарина и това ми беше тестовата платка за всякакви схеми. То тогава и елементите бяха с подобни размери, та даже и по-големи!

Такъв метод не съм ползвал,но пробните платки за "рошав монтаж" правехме като в/у фолиран текстолит правехме много площадки (около 4x4мм шахматно с изстъргване на канали м/у тях със специални ножчета... За маса и захранване две дълги писти горе и долу...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Окт 29, 2019 11:10 pm

Kakви габърчета.. и кламери.. е тъй се прави :biggrin: :

youtu.be/_xv2w2AFxl8

Тези юнаци имат хитра идея..

Ето и още едно видео:

youtu.be/e0NM1jJbjrM

Dragonfly написа:Но всичко това отнема повече време, отколкото ако я гравирам и налепя за проба..

Аз за това ползвам тестови "дъски" който са с 2.54мм отворчета да си наредиш компонентите или от китайските прототип платки. Още по-лесно.
Вероятно защото още не съм подкарал играчката :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Чет Яну 02, 2020 6:12 pm

Покрай празниците ми се отвори малко свободно време и понеже имах разни планки от различни дървении запалих резачката и ...

Първо от четвърт инч клен изрязах това:
puzzle_maple.JPG

След това изрязах това от орех:
puzzle_walnut.JPG

...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Чет Яну 02, 2020 6:14 pm

Следващата играчка беше от махагон: