Switch to full style
Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри
Добави отговор

Re: Моята слабост и страст

Нед Май 19, 2019 1:09 am

Dragonfly написа:За управление на лазер, поставен на стандартна CNC рутер механика, най-често се ползва сигналът dir на мотора на вертикалната ос. За включване и изключване.

Благодаря за идейките! Струва ми се това което описваш като фокус с движение по Z май го ползват повече с 3D принтерите. Тоест лазер закачен на 3Д принтер.
Честно казано при управление с ШИМ спокойно си пишеш S0 М5 и няма излъчване.Или дори М5 си стига да "угаси". Това което например в последната версия на GRBL пича се е сетил, и мисля в МАЧ го няма, е това че когато намалее хода по дадена ос преди спиране или смяна на посока то и силата на лазера се намаля пропорционално за да не прегори. Разбира се, ако е активирано с параметър. Тогава и оборотите на шпиндела се считат като ниво на сигнал и биват коригирани пропорционално. Нещо което при нормален "шпиндел" не се случва.
Китайският софтуер който е правен за техните 2Д лазер установки и в последствие пригоден за такива 3Д рутерчета разчита само на позиция, точка, позиция точка. Цялата програма е S0M3 - M5-M3-M5.. и т.н. спрямо позициите.. Отново се ползва директно управлението към шпиндела.
Според моето "замерване" 1кХц е това което отдава GRBL като макс ШИМ-а. Нямам спомен какво бе през LPT-порта на Мач-а но май 25-30Кхц. От друга страна трябва да се преправи идеята по управление на драйвера за Z, или да се извади когато се ползва лазера ако ще се активира Z-DIR Сигнала. Но така дори и микрони да се подават все ще има безмислено упрваление по Z а на нея ос ще е и лазера та веднъж фокусиран..

Dragonfly написа: Така ще ти трябва само постоянен източник на захранване на 100% мощност, а модулацията ще я управлява/намалява.

Именно. И по-малките (около и малко под 1 ват) са точно така направени. И за това считам, че няма да има проблем. Но все пак да събера шасито и да го подкарам после ще доизкусуря лазера в подробности :drinks:

Re: Моята слабост и страст

Нед Май 19, 2019 9:42 am

При Мач-а 25 кХц е честотата (най-ниската), на която работи неговото ядро - драйвера за генериране на импулси за движение в реално време. От нея, в зависимост от микростъпките, зависи и максималната скорост на въртене на моторите, която може да се постигне.
ШИМ-а от друга страна, нямам идея до каква максимална честота може да се пуска. Аз съм го пускал максимално на 250 Хц. Но ще видя. Тъкмо експериментирам как да направя това управление на оборотите, защото не е линейно през интегрираща верига (нискочестотен филтър), а и не може да постигне максимума от 10 волта при захранващи 10 от инвертора.
Добави отговор