Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот prius06 » Сря Окт 24, 2018 3:48 pm

Мен пък една друга муха ми е влязла в главата... Мисля да си цифровизирам мини-фрезата.

Нещо такова:
http://www.youtube.com/watch?v=Lu8VAfHwjGI

Но в момента работя по разни други простотийки, пък и ми е още зелено в кратуната... като поузрее малко, пак ще пиша...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Чет Окт 25, 2018 9:18 pm

Още един експеримент (този път на моторджийска тема).
За съжаление кленът (бялото дърво) се нащърби при гравирането, най-добре се вижда горе вдясно и долу вляво.

Harley_001.JPG

Това от своя страна доведе до дефекти в крайния продукт, които са най-видими горе вляво и долу вдясно.

Harley_002.JPG

Смятате ли, че може да се подобри граврането (напр с по-никса скорост по X и Y) или просто да ползвам друго дърво. Черното дърво (орех) няма такива проблеми.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Окт 26, 2018 9:36 pm

Дървесината иска остри като бръснач инструменти. И високи обороти, но без да се пали от триенето :)

Аз пък използвам наличието на онзи 500 мм шублер при мен и калибровам стъпката на винта, която не е съвсем точно 4 мм.
AxisCalibration.jpg
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Ное 18, 2018 10:44 pm

Като си няма човек струг, а му трябва ...
Понеже с новия шпиндел цялата машина е вече галванично свързана, трябва ми сонда за допир с електрически контакт за намиране на габаритите на заготовката / детайла. При това изолационната втулка трябва да е максимално съосна с металното стъбло. Набих стъблото плътно в грубо изрязаната втулка и го хванах на шпиндела. Втулката стана изключително точна :)

youtu.be/XjRKGLb_dL4
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пон Ное 19, 2018 6:35 pm

Dragonfly написа:Като си няма човек струг, а му трябва ...
Понеже с новия шпиндел цялата машина е вече галванично свързана, трябва ми сонда за допир с електрически контакт за намиране на габаритите на заготовката / детайла. При това изолационната втулка трябва да е максимално съосна с металното стъбло. Набих стъблото плътно в грубо изрязаната втулка и го хванах на шпиндела. Втулката стана изключително точна :)

Интересно, да... За подобни цели аз мисля някой ден да си взема още един стъпков двигател за четвърта ос, но при достатъчно мощен спиндъл и това е решение :good:
Неотдавна си купих една кутия с мостри (sample pack) от материали за машинна обработка от Freeman и в последно време тествам. От материалите, които съм пробвал до момента, най-ми харесва RenShape 450 въпреки, че има малки мехурчета. Когато ми трябва съвсем гладка повърхност мога да ползвам восък (machinable wax).
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Ное 19, 2018 9:17 pm

Гледай сега този пич какво прави :) За ротационни детайли най-добро качество и точност става чрез струговане. Четвърта ос със стъпков мотор, т.е. може да се индексира на определен ъгъл на завъртане и да се движи синхронно или удържа на позиция, е полезна за зъбни колела, шлици, прорези и т.н. За добре стругована повърхност обаче няма да свърши работа, трябват обороти, които стъпковият мотор не може да даде. Идеалното решение е серво мотор с драйвер, но те пък са доста скъпи.
Доколкото преценявам на видеото, това е струг за дърво, задвижван от електромотор с механична спирачка, каквито съм виждал на промишлени шевни машини за кожа.
Но поставен на плота и като се използва Z оста, става съвсем приличен струг.

youtu.be/cQ332KGc-6M
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Пон Ное 19, 2018 9:24 pm

Dragonfly написа:Като си няма човек струг, а му трябва ...

Споменавал съм, че имах много малко руско стругче с универсал 80мм. Един приятел имаше Хоби7 и от 20г от време на време преговаряме да ги заменим. Вчера стана, със сериозно доплащане от моя страна.
Въпреки, че е малко използвано, сега разглобявам/смазвам/регулирам някои възли...абе кефи ме- 125мм универсал, 21мм отвор в шпиндела, самоход/резби... На времето е правено само за износ в Русия, не знам как се е сдобил...
Моето имаше вертикален супорт, който се закрепва на мястото на ножодържача, та става за фрезови операции, това няма и сега търся някакъв втора употреба. Ако не намеря, ще взема от eBay някой китайски...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Ное 27, 2018 1:28 am

Човъркам се с едни малки пластмасови отливки (уча се де...) но един от детайлите ме кара доста да се чеша по главата... Става дума за следното:
Collar2.PNG

Ако го нямаше това стесняване в средата (в зелено), ситуацията е съвсем проста - изрязвам детайла от нещо лесно за дълбаене (напр восък), правя отливка от нещо еластично (латекс или силикон) и накрая правя необходимия брой копия от твърда пластмаса (напр. полиуретан)...

Този вдълбан пръстен, обаче усложняван нещата. В началото мислех да направя две форми до вдълбания пръсте (вклюително пръстена) и всичко останало и да ги съединя двете форми преди да излея детайла, но малко сложно се получава.

Последната ми идея е просто да го направя от две части, като втората част тънкият пръстен в зелено на долната картинка:
Collar1.PNG

После просто залепвам пръстена за останалата част. Това като изработка ветоятно е най-просто но ми се щеше да е една отливка...

Как бихте подходили вие?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Ное 27, 2018 10:49 am

Веднага ти давам два отговора:
- даваш го някъде да ти го пуснат от ABS на 3Д принтер.Има сайтове където хората предлагат услуги с 3д принтер. Все ще намериш някой наоколо..

или

1 - намираш си една малка дискова фрезичка. Която да може да се хване в патронника. Подобно на това:
https://www.ebay.com/itm/382587823346
2 - от квадратен материал, блокче хванато в менгеменце, си фрезоваш целия профил +1мм горница. Например, ако е 10мм високо, фрезоваш вътрешният профил (зъбчета) на дълбочина 11мм , след това обикаляш по цилиндър отвън пак на 11мм дълбочина. Финално внимателно отрязваш профила от останалия материал

не ти харесва, ок. Пропускаш идеята за дисковата фреза. Фрезоваш всичко от блокчето както писах преди. След това си правиш една втулка, която да уплътнява идеално вътре в окръжността където завършват зъбчетата но да е поне 1мм по-ниска. На шмиргел, от метал си правиш като стругарско ножче, и го стягаш както Драгона е направил. В шпиндела стягаш в цанга болт , и на него се поставя втулката с бройката. Така хем си правиш каналчето, хем след това махаш и излишният материал и детайла е готов. :boast:

Ако искаш да го отливаш..
as2.jpg

Правиш си три детайла *като на грубата скица)
Двете половинки се допират една в друга по охравата повърхност и водещи отвор-пин. След това се поставя третата оформяща зъбите. Тя ползва 4те товора за фиксиране и същевременно служи за под. :pardon:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Ное 27, 2018 5:19 pm

Аз по принцип отливам частите. В голяма степен следвам описаното в тези статии:
Guerrilla guide to CNC machining...
и най-вече в тази: Resin casting...
По принцип отливането с помощта на силиконови форми е сравнително лесно дори при наличието на вдлъбнатини. В конкретния случай, ако имах детайла в ръцете си, правенето на форма и отливане на детайли по нея би било лесно и вероятно няма да изисква разане на формата защото вдлъбнатините не са дълбоки.

Произвеждането на детайл с вдлъбнатини на CNC е друга бира... В самия край на втората статия (4.4.7. Multi-part molds), авторът е подхвърлкил идея за производство на форми за детайли с overhang, но това е само повърхностна идея, защото както той самият загатва - процесът не е сложен, но изисква малко упражнения... На практика това правя в момента - упажнявам си пихтията в черепа... :biggrin:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Ное 27, 2018 5:22 pm

Dragonfly написа:Гледай сега този пич какво прави :) ...
Доколкото преценявам на видеото, това е струг за дърво, задвижван от електромотор с механична спирачка, каквито съм виждал на промишлени шевни машини за кожа.
Но поставен на плота и като се използва Z оста, става съвсем приличен струг.

Става... стига да не се налага синхронизиране на оборотите на спиндъла с линейното движение на CNC-то (за резба например)...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Сря Ное 28, 2018 5:37 pm

longgo написа:...
Ако искаш да го отливаш..
...

По отношение на отливките...

На този етап ми се вижда най-лесно да направя това чудо от две части. Да речем, че направя към 1/3 я оставя да се втвърди и после просто я пусна върху все още течния полиуретан за останалите 2/3... Някой знае ли дали двете части ще залепнат прилично?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Дек 11, 2018 3:33 am

Ако играете табла (или друга игра със зарове) и ви е писнало да хвърляте геле, докато опонентът хвърля дюшеш след дюшеш... можете да си направите разбъркваща кутия "Baffle box" по следния начин:

Първо изрязвате частите от пластмаса, фазер, плексиглас и пр.
Baffle_box_1.jpg

И после сглобявате:
Baffle_box_2.jpg

:tease:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Апр 02, 2019 10:20 pm

Играя си с един малък проект на CNC-то. Опитвам се да работя с едни детски дървени кубчета, които са със страна 5см. Проблемите са няколко и всичките са свързани със захващането на детайла. Основният е височината на кубчетата - едва се побират под спиндъла, поради което няма как да ги хвана със скобите, които обикновено използвам (от снимката по-долу).
Clamp.jpg

Другият проблем е, че не искам да не се занимавам с непрекъснати настройки на координатите, а да фиксирам X-a и Y-a т.е. всеки път като монтирам кубче, да знам точно къде се намира (на машината).

На този етап мисля да отрежа от дървена плоскост с дебелина около 2см (подобна на тази от горната снимка) два Г-образни профила, които да захвана за основата на машината с помощта на горните скоби, а самите кубчета да захващам между горните профили с помощта на болтове. Нещо подобно на долната картинка:
cube_mount.png

При смяна/завъртане на кубчето едната от горните планки ще стои неподвижно монтирана, т.е. смяната ще става чрез:
1) Разхлабване на втора планка от машината
2) Разхлабване на болтовете между планките
3) Смяна/завъртане на кубчето
4) Затягане на болтовете между планките
5) Затягане на втората планка към машината

Смятате ли, че това ще върши работа, ако не, какво бихте ползвали?
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Сря Апр 03, 2019 9:05 pm

Би трябвало да свърши работа. Като хванеш веднъж координатите на ъгъла на неподвижната част, само трябва да го въртиш.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Автомобилна електроника