Моята слабост и страст

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Моята слабост и страст

Мнениеот Dragonfly » Съб Сеп 29, 2018 12:55 pm

Виждал съм такава инкрустация (inlay), като е използван метода V-carve. Но то е повече за спорта, защото вариращата дълбочина (което е същността на метода) работи различно при негатив и позитив.
Инкрустация се прави точно с фурнир и плитки джобове. Номерът е, че не могат да се получат абсолютно остри вътрешни ъгли (винаги има радиус на инструмента). За целта се прилага алгоритъм, който модифицира всички ъгли с радиуса на зададения инструмент. Например във Vectric V-Carve има вградена функция за inlay. За КамБам има написан плъгин, който прави същото.
Едната част винаги се изрязва с известно малко свиване или разширяване, в зависимост мъжкото или женското. Първо се копае грубо с по-едър инструмент, като се оставя малък излишък. После се повтаря с профил само по контурите с възможно най-малък диаметър.
Има и така наречения inverted inlay- основата се прорязва цялата откъм гърба огледално обърнато и от същата страна се прави плитък джоб с примерно с правоъгълна форма, който покрива цялото изображение. Вкладката се реже позитив, като не се отрязват до край, а се оставят върху тънка основа. После се пъхат откъм гърба и основата потъва в направения там джоб, за да е на една равнина или под равнината на гърба. После отпред се шлайфа.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Нед Сеп 30, 2018 4:20 pm

longgo написа:Аз вероятно не стоплям.. ама като залепиш двете половини (полжителна и негативна) на йероглифа.. нали гърба е права дъска.. Как ще видиш след това нещо вътре? Тоест каква е цела? (за пробата ясно)

Като ги залепиш между тях остава пролука, която се контролира с един параметър (overcut) на инлея (в моя случай 1.5 мм). След като изсъхне лепилото с тънко острие (най-често scroll saw) се прави разрез през тази пролука. В този момент инлеят се "прехвърля" върху основата. Остава само да се изшкури, за да придобие завършен вид.

Това е видеото от инструкциите на F-Engrave
Making V-Carve Wood Inlays with F-Engrave
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Нед Сеп 30, 2018 4:37 pm

Dragonfly написа:Виждал съм такава инкрустация (inlay), като е използван метода V-carve. Но то е повече за спорта, защото вариращата дълбочина (което е същността на метода) работи различно при негатив и позитив.

Не е така. Двете половини си пасват или по-точно се допълват перфектно. Виж видеото от горния ми пост, ето още примери:
Vcarve Inlays on the CNC Router
The VCarve Inlay Technique
Dragonfly написа:Инкрустация се прави точно с фурнир и плитки джобове. Номерът е, че не могат да се получат абсолютно остри вътрешни ъгли (винаги има радиус на инструмента). За целта се прилага алгоритъм, който модифицира всички ъгли с радиуса на зададения инструмент. Например във Vectric V-Carve има вградена функция за inlay. За КамБам има написан плъгин, който прави същото.
Едната част винаги се изрязва с известно малко свиване или разширяване, в зависимост мъжкото или женското. Първо се копае грубо с по-едър инструмент, като се оставя малък излишък. После се повтаря с профил само по контурите с възможно най-малък диаметър.
Има и така наречения inverted inlay- основата се прорязва цялата откъм гърба огледално обърнато и от същата страна се прави плитък джоб с примерно с правоъгълна форма, който покрива цялото изображение. Вкладката се реже позитив, като не се отрязват до край, а се оставят върху тънка основа. После се пъхат откъм гърба и основата потъва в направения там джоб, за да е на една равнина или под равнината на гърба. После отпред се шлайфа.
Сега замислям една друга процедура, за която ми трябва метод да залепям две парчета дърво временно (докато режа на машината), след което по някакъв начин ги разлепвам. Ако се сещаш какво може да се използва за целта - свиркай...
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Окт 01, 2018 5:37 pm

Двойно лепяща лента. Аз ползвам такава марка Orafol, за рекламната индустрия. Държи здраво, но ако не е престояла дълго, се отлепва добре. Особено със затопляне с горещ въздух и леко разклащане първо настрани. Директното дърпане може да отчекне цепленка от дървото, не трябва да се прекалява с лентата. Бяла непрозрачна, някакъв акрилатен материал.
Колкото до използването на V-carve за инкрустации, струва ми се не съвсем целесъобразно - трудно е да се получи добре пасващи си, особено по дълбочина мъжка и женска част. Или трябва да се изръсиш солидно за специализиран софтуер, който има инкрустация като вградена функция и следователно ще прави мъжката част да отговаря на женската. Единственото предимство на метода е, че позволява получаването на остри върхове чрез изтегляне на инструмента във височина. Но то пък автоматично означава вариации в дърбочината. Кухините явно се запълват от лепилото.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пон Окт 01, 2018 9:13 pm

Dragonfly написа:Двойно лепяща лента. Аз ползвам такава марка Orafol, за рекламната индустрия. Държи здраво, но ако не е престояла дълго, се отлепва добре. Особено със затопляне с горещ въздух и леко разклащане първо настрани. Директното дърпане може да отчекне цепленка от дървото, не трябва да се прекалява с лентата. Бяла непрозрачна, някакъв акрилатен материал.
Ще видя какво мога да открия по нашите вилаети...
Dragonfly написа:Колкото до използването на V-carve за инкрустации, струва ми се не съвсем целесъобразно - трудно е да се получи добре пасващи си, особено по дълбочина мъжка и женска част. Или трябва да се изръсиш солидно за специализиран софтуер, който има инкрустация като вградена функция и следователно ще прави мъжката част да отговаря на женската. Единственото предимство на метода е, че позволява получаването на остри върхове чрез изтегляне на инструмента във височина. Но то пък автоматично означава вариации в дърбочината. Кухините явно се запълват от лепилото.
Софтуерът за V-Carving е по принцип специално писан за тази цел и действително двете части си пасват много добре. Конкретно F-Engrave няма кой знае колко възможности, но пък е безплатен и поне при моите експерименти работи много добре. Следващият ми експеримент пак ще е на база V-Carving, но с някои модификации. Като ми се избистри в главата, ще го опиша.

Иначе един доста прост начин да се постигне доста приличен резултат е, да се залепи фурнир върху контрастиращо дърво и просто да се издълбае.
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Съб Окт 13, 2018 4:45 pm

След множество неуспешни опити, най-накрая един ще годе приличен резултат...
Aikido_V2.jpg
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Окт 14, 2018 10:32 am

Добре се е получило.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Окт 20, 2018 3:15 pm

Браво, добре е станало..!
Аз чааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааак сега стоплих каква идея се мъчиш да постигнеш.. да съ и у Гауреца.. :boast:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Окт 20, 2018 4:13 pm

Айде и аз да се разпиша с малко глупости. Правих малко "демо" бройки за някаква изложба та и малко глупости набацах за кеф.. :biggrin:
cube3.jpg
cube4.jpg
cube2.jpg
cube1.jpg
ball2.jpg
ball.jpg
stal.jpg

Всъщност кубчетата са идеи с които тествах макро програмиране на машината какво може да се докара..

И нещо което правих за друго. Смъкнато ниво на 0.5 и праснато с боя. След това го минах с остър инструмен да лъсне и готово. Щеше да е перфктно вместо боя да се оксидира и пак мине.. ама.. каквото такова..
bclb.jpg
bclb.jpg (23.79 KiB) Прегледано 579 пъти
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Окт 20, 2018 5:39 pm

Наистина си се заиграл :)
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Съб Окт 20, 2018 5:57 pm

longgo написа:Айде и аз да се разпиша с малко глупости. Правих малко "демо" бройки за някаква изложба та и малко глупости набацах за кеф.. :biggrin:

Много добре! :good:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Вто Окт 23, 2018 7:41 pm

Имам си вече китайски шпиндел - 2.2 КВт с водно охлаждане :biggrin:

youtu.be/8KDMbbp3aEY
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Окт 23, 2018 7:57 pm

Aйде честито! Добре се справя пущината.. А и то вече взе да излизаш от графата "хоби" :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Вто Окт 23, 2018 8:13 pm

Dragonfly написа:Имам си вече китайски шпиндел - 2.2 КВт с водно охлаждане :biggrin:

Честито и от мен! :ok:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Вто Окт 23, 2018 8:22 pm

Благодаря и "пу, да не му е уроки" :)
Всичко е още на хвърчащ монтаж наоколо, а имам и поръчка за изработване. Ще трябва да направя ново шкафче за ел. инсталацията и преаранжирам всичко. Доста по-голяма маса и тегло е от Спарки-то, но моторът на Z оста не вижда зор. Само дето винкеловата маса, на която е поставен рутера, доста неприятно се люшка при рязка смяна на посоките. Ще трябва или да я укрепвам, или да направя нова от затворени профили. Разгеле синът пък си купи инверторен електрожен :)
В сравнение със Спарки-то и въобще с четковите мотори, направо е безшумен на празен ход.
Клиентът пък си донесе негово шублерче, че да контролирам размерите. Струва колкото шпиндела, инвертора и останалите такъми за него :biggrin:
Caliper-500.jpg
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

ПредишнаСледваща

Назад към Автомобилна електроника