Eдни неделни ТНТМ-та

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Eдни неделни ТНТМ-та

Мнениеот longgo » Пет Май 19, 2023 5:13 pm

Да! Ама не коя да е Ксантия а актива.. Там няма много общо с това в "нормалната" , но е нещо много интересно като техника.

youtu.be/vQrGcIQKMvs
В активата се ползва подобна система, само дето тук липсват хидро биалетките. Чичо Тиф е направо като момченце..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Hyndai Santa Fe - bass

Мнениеот longgo » Нед Май 21, 2023 3:32 pm

Горе долу тривиална задачка, ама пусто почти половин ден замина..
Таратайката е едно старичко Санта Фе. Идеята бе да му се пусне жица за туба. До тук добре.
Обаче като за начало, от къде да му прокараш жицата на това чудо. Гледах, единият вариант ако има някъде в подкалника място или тапа. Такова на бърз поглед не видях. Имаше една снадка с болтове която е на стената към купето. Там има бол място, но трябваше да срежа овитият изолирбанд, за да се рачопли този "купол" и под него минава пез гумено уплътение. В добавка и това че няма масто да завъртиш леко и отместиш снопа ме отказа.
За това избрах малко по-кофти но работещ метод. Отвор над клапата затваряща входящия въздух..

Първо късата линия до батерията. Поне такава трябва да бъде винаги.
hynd_bass_1.jpg

След това махане на кората под чистачките и пробиване на път:
hynd_bass_2.jpg

Кабела поставен в приходящата изолация, и го стегнах за шина която е като стойка държаща интеркулера. Тя е над мотора и не вибрира.
Това бе идеята първо. Второ, само се срязват свинските опашки и кабела с развит цокъл може да го изместиш ако трябва..
hynd_bass_3.jpg

Отвора за който споменах, над клапата:
hynd_bass_4.jpg

До като продължа с другите неща, намазах около кабела със силикон за да съм сигурен,че няма да влезе влага от там. Да! Ясно че отдолу филтъра може да овлажнее но идеята е около кабела да няма отвор..

Поставяне на нулата също бе предизвикателство. На задния колан или седалки имаше място на болта. Обаче, като помолих тоя на който е да си купи едно по-голямо ухо за кабела, че ако трябва да иде на колана на болта или на седалката да може. Ич.. Купи викам "змойска кожа" за кабела (каот на късия) за да има като минава през купето.. Пак си побара...
Имам, но за какво без нужда да му харизвам..
За щастие намерих един болт с гайка, развих малко, срязах и огънах ухото и го закачаих. После стегнато и стана:
hynd_bass_5.jpg

Част от защитата която остана използвах за минаването под таблото:
hynd_bass_6.jpg
hynd_bass_7.jpg

След това избрах праговете за прекарване. Явно, че не съм първия ползващ мастото но хубаво че имаше и свободно малко място за тези:
hynd_bass_8.jpg

Задния панел пак така..
hynd_bass_9.jpg

И нещо като епилог:
hynd_bass_10.jpg

За сега се оказа, че работи. Друг е въпроса, че този бас еле па и усливател аз не бих ползвал но ми е все тая. Слагам и от там сетне не е мой проблема :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Нед Май 21, 2023 9:11 pm

Абе, бая си попълзял насам-натам, като гледам :)
Важното е работата да е свършена и клиенто щастлиФ :drinks:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Слушалки..

Мнениеот longgo » Пет Авг 18, 2023 8:10 pm

headphones_1.jpg
headphones_2.jpg
headphones_3.jpg
headphones_4.jpg

Каква е хавата.. Колегата решил да си пусне слушалките,тоест да ги включи. Не знам колко пъти ги е изтървал :biggrin: Та, натиснал той и копчето потънало в зоната на здрача.
Решил дали не може да го бутне да се върне на място и то се отчупило..
Хубавата новина бе, че се откъртили клемичките на бутона не от към пистите на платката. Тези двете пък които трябвало да държат бутона фиксиран към платката явно не са били запоени добре и.. беж у ряката.
На бутончето отзад имаше две контактни точици които явно се явяваха продължение на на ламаринките които контактуваха към платката. Там запоик кабелчетата.
Към платката го запоих с неговите си мостчета. После малко с топъл силикон да държи контра и взе че стана. Та ще се помъчи още малко с тях.. :scratch:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Авг 19, 2023 3:36 pm

:biggrin: Ми, пестелив си като габровец
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Съб Авг 19, 2023 8:23 pm

нима? :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Ама слушалките не са мои... :thank2:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Авг 19, 2023 9:33 pm

Няма значение, важен и подходът.

Навремето имахме и такива занятия - да определиш местоположението си в непозната местност. Имахме и съответно такъв виц.
Разузнавателна група я хвърлят в непознат район и те почват да се ориентират. По едно време един вика "близо сме до Габрово".
Как позна, бре? Намерих вулканизиран презерватив.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Авг 20, 2023 5:46 pm

- Защо габровци купуват кокошки оттатък балкана?
- защото като мине през тунел влака, кокошката снася...

Когато габровец избира къща има следните изисквания:
- къщата да е толкова голяма, че да не остава време на жената от чистене да иде при майка си и толкова малка че да няма място тъщата да се нанесе при нас..

На вън топло.. На габровец дошли гости. Поседяли, поприказвали, и по едно време съпругата подмята:
- е ти няма ли да почерпиш гостите нещо разхладително?
- разбира се ма жена! И отворил широко прозорците..

Аз на практика съм русенец, и почти антагонист на габровец, ама няма проблем. :biggrin: :drinks:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Нед Сеп 03, 2023 12:08 am

Аз два комплекта слушалки ги изхвърлих. Пише накамичи на тях ама забрави. Прекъсна им се кабела в зоната около самите слушалки. Егати кабелите са измислили абсолютно не подлежи на запояване. Мъчих се към час и поръчах нови от amazon.
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

oil...oil..oil..

Мнениеот longgo » Съб Яну 27, 2024 8:06 pm

Години назад, фирмата Декел , по-късно наречена ДЕКЕЛ-МАХО има едно хитро нещо което инсталираха в машините си: ротационен прозорец.
Това е кръгъгл пластмасово-стъклен елемент който се върти с високи обороти и така, ако попадне охлаждане по него то бива изхвърлено и на практика почти постоянно има чиста част през която може да гледаш.
В момента фирмата е обединена с японската Мори-Секи и се kазва DMGMori. Такава е и машината в тоя пост.

На входа където бива захранвана с въздух, принципно трябва да има един утаител за масло и въздушен филтър който да го обира. Обаче, когато основата се пукна заради маслото от компресора и типа на прозрачната пластмаса, така и не купиха каквото трябва да бе сложено ей това:

s1.jpg

Няма лошо, но предната седмица това търкало.. спря. И по веригата ... се оказа следното:

- въздух бива доставян за вътрешно обдухване на ротора от тук (регулатора над пантата) :

s2.jpg

- от там през маркуч се доставя под ротора заедно със захранването:

s3.jpg

- и както се вижда маслото бе навсякъде... Масло, не уловено от компресора. И освен че трябва да се отвори почисти това "прозорче" , това масло одървило кабела защото текло вътрешно и той се скъсал:

s4.jpg

s5.jpg

- но не само това, ами почти 4 метра по кабела, се стекло и до буксата в шкафа:

s6.jpg

И за капак автоматичното реле бе паднало..
Разбира се, механиците се направиха на заети ама купиха жица и петъка я прекарах. Но пък аз се направих на ощипан и не си взех кримп клещите за тези крайните обувки (тръбички) та понеделник ще идва ПРО ел техник да го върже :biggrin:

А ако оставим на страна, че това е статична индустриална машина то същата свинщина я има и в модел на Ауди и Мерцедес, където масло от клапана управляващ фазите на валовете по кабела се навира в компютъра на колата и става облажаване :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Виртуализация 1.0

Мнениеот longgo » Съб Яну 27, 2024 9:17 pm

Предполагам сте чували израза : онлайн виртуален сървър? Като цяло, аналогично на VM Ware, Oracle Virtual Box и сродните. Среда, в която може да се "инсталира" цяла операционна система и на практика да имаш компютър в компютъра.
Само, че тук идеята е доставчик на дисково пространство за уеб сайт да ти предложи такъв вид машина но онлайн.. Удобствата са най-различни, като едно от тях е да имаш сериозна машина със софтуер а да се достъпва като започне от таблет , телефон или доста простичка кутийка а работата да е в "облака".. Тъй де , ма това коства сума и е безмислено да си я прави човек ей тъй за идеята. Най-вече за разправията по откриване и т.н

Аз имам под Windows 7 инсталиран Oracle Virtual Box а там поне 4-5 различни виртуални машинки за различни нужди. Въпреки това все си мислех колко по-яко ще е да имам достъп до нещо аналогично на онлайн сървъра ама без да плащам и да си ми е мое. Има няколко различни проложения както и Ксен сървър но са все платени. И то солено.
От скоро обаче се понапълни тубата с видеа за Proxmox и как хората го ползват за малък домашен сървър на който качват софтуер като openNAS (достъпен по мрежата дисков масив), openWRT (подобрен рутер софтуер) , PiHole (филтриране на рекламите чрез личен DNS сървър..) , както и за софтуер за управление на умен дом..
Проверих , но и там се изискваше лиценз. Обаче! Аха да го отмина , в едно от видеата пича обясни как чрез скрип се спира бизнес лиценза и може да си го ползваш. Губиш всякаква поддръжка и правото да им "звъннеш" но форума им е отворен и си го ползваш безплатно за домашни нужди..

Софта е линукс базиран, а виртуализацията е на QUEMU емулатора. (пак линукс). Инсталирах го на една много симпатична машинка:

proxmox0.jpg

Това е с Intel i7 / 32Gb RAM / 250Gb SSD / 1Tb nvme / USB3.0. Размер колкото нормален домашен рутер, в комбинация с гигабит мрежова карта.
След инсталацията на програмата, добавих и клиент за HAMACHI. За това след малко.
Качих си 7-ца, някой линукс, по-нови Windows-и.. , и честно казано работи доста добре:

proxmox1.JPG
proxmox2.JPG
proxmox3.JPG
proxmox4.JPG
proxmox5.JPG

Има два начина за достъпване
- през прозорец в браузъра, но става малко по-флегматично дори в локалната мрежа и мишката не следва много пряко
- допълнителен софтуер за целта наречен Virtual Machine Viewer . Наличен както за Windows, така и за Linux. Идеален за целта!

proxmox6.JPG

След инсталиране на сървър софтуера, за да се достъпва през бразузура трябва да се направи чрез специален скрипт с уникален ключ за всеки потребител и т.н. нива на сигурност ако ще е за ползване от повече хора и в интернет.
Аз нямам нужда от такива неща, защото е за чисто лична употреба. Като видео подръжка активирам при създаване на всяка машина SPICE което ще се ползва от софтуерчето по-горе.
След инсталиране на операционната се добавят ръчно в Windows и автоматично в Линукс доп. драйвери и може просто да се влачи и пуска вътре във виртуалната машина файлове, а също и мишката минава през нея като през приложение. Има много малко забавяне в локалната мрежа ако се ползва през кабела.
Веднъж тръгнал софтуера, отваря се браузъра и се влиза в панела. От там се пуска която искаш виртуална машина и след това се сваля едно мъничко конфигурационно файлче което се зарежда в програмата за контрол достъп до виртуалната машина. Там са ключове, настройка и т.н. нужни. И си работиш..
А защо споменах HAMACHI или безплатният им вариант на VPN? Защото след като инсталирах на сървъра клиента на хамачи, направих си виртуалният тунел и дефакто мога с кекав лаптоп или дори таблет да си вляза от където искам през VPN клиента и да си ползвам по-сериозната машина. Или например дори с Raspberry Pi линукс едноплатков компютър мога чрез подходящ екран отдалечено и при добра интернет връзка да си ползвам кад системата видима на снимката по-горе. Нещо което принципно няма как да стане иначе защото нито таблет нито Pi имат толкова "вътък".. :biggrin:

Предполагам, винаги има опцията от сорта на отдалечен достъп през Google Chrome, Team View до нормална машина и да се работи по същият начин. Отделно, понеже машинката не е точно як сървър не мога да пусна 10 едновременно заради ресурси..Все пак е удобно, а и може да имаш на едно място работещ софтер под лек линукс да изпълнява разни задачи а в това време да си достъпваш машинка с Windows на която да имаш неща полезни за работа.. :pleasnatry:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Фев 10, 2024 9:52 pm

Нещата се развиват с такава скорост, че изоставам безнадеждно.
Основната ОС, на която работя, е Линукс /Убунту/. А вътре в нея на виртуална машина (Oracle Virtual Box) си ми върви добрият стар Уиндоус ХР, отрязан от интернет и всякакви вируси. :)
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Фев 11, 2024 11:12 am

Не си единствен! Мен това ми бе интересно като концепция още с появата на Xenn или Ксен.. не опмня как се пише точно сървърите. Но софтуера бе само за корпоративни клиенти и искаше яка машина.
Това вече е по-достъпно. Иначе относно PHP, HTML , CSS , SQL неща с които съм се занимавал малко.. сега гледам като теле. Четене, чесане.. А мисля крайно време е да се поразчета за тоя Питон и понауча нещо защото е доста използван, включително и в индустриалните машини вече..
А като каза Убунту - имам лаптоп. Не лош ама въобще. Но му сложих някаква по-измислена безжичка карта не на Интел. Или на Атерос или на реалтек. При убунту 16 или минт 16-18 , само качваш и ползваш.
Обаче при 21 или 23 който е там последният при инсталиране я разпознава и си работи, и като рестартираш греда. Няма тръгване. То бе четене у форуми, то бе ровене из кофигурационни файлове, ама спри това, ама напиши онова.. Цели 3 часа се мотах и тръгна. И след два рестарта линукса реши че пак трябва да я осере.. Честно казано, за много неща е готин линукса, ама понякога особено по-новите версии направо са ги направили уиндосицирани... Че и по-зле.

Между другото, сега не е на мода Оракъл или VMWARE ами QUEMU. На база убунту и този софтуер е изграден проксмокса от снимките по-горе.
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Предишна

Назад към Автомобилна електроника