Eдни неделни ТНТМ-та

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Turbooooo...

Мнениеот longgo » Пон Окт 25, 2021 9:09 pm

both_graphs.jpg

Taкаа... Някак си се наредиха нещата и за мой късмет се отвори шанс да я премеря.. Нещо не се получи както аз смятах и очаквах, но и резултата който виждам, също не е чак пък и разочароващ.. :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Turbooooo...

Мнениеот TheSaint » Пет Окт 29, 2021 9:26 am

longgo написа:И така, някъде през темите споменах (или оспамих :biggrin: ) , че се сдобих с нафтова печка. Корейчето, да не му е уруки , си върви доста прилично но мен леко ме догложди да засиля малко мулетата във впряга.

Longgo, човеко, шапка ти свалям за знанията, упоритостта и търпението! :good:
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Скоба за клапани..

Мнениеот longgo » Нед Яну 09, 2022 6:14 pm

Ето едно малко безмислено инструментче.. И каква е всъщност историята? :biggrin:
skoba_1.jpg
skoba_2.jpg

На един приятел фиатчето взе да пуши като кубинец с невроза. Явно се поопекли гумичките на клапаните..
Идеята на теория бе следната :
- махаме свещите
- махаме ремъка и разпределителния вал
- през отвора на свещите се поставя по-плътно въже, и полека завъртаме коляновия вал докато опре буталото в клапаните с въжето.
Е тогава вече идва идеята на това "жулязу". "U"-образния профил се стяга с болт на някой от отворите за капак на клапаните, цилиндричното тяло натиска на пружината..
Дали работи цялата идея.. ? Де да знам.. Той май се отказа... че няколко месеца минаха.. :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Скоба за клапани..

Мнениеот Kibik » Нед Яну 09, 2022 6:49 pm

longgo написа:Дали работи цялата идея.. ? Де да знам.. Той май се отказа... че няколко месеца минаха.. :biggrin:

Работи, правил съм нещо подобно на времето, само, че не съм се сетил за въжето... :) С извита бронзова пръчка през отвора за свещта, един подпираше клапана...
Имах и друго за свалена глава... От дебела ламаринена лента, широка малко повече от пружината, сгънат четвъртит О образен профил, висок около 4-5 см заварени крайща. Става нещо като кутийка без две срещуположни стени. На долната има изрязан отвор малко по-голям от пружината. Стягането става с дърводелска стяга...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Eдни неделни ТНТМ-та

Мнениеот Nikolashka » Нед Яну 09, 2022 6:54 pm

Да, инструментът определено ще работи. Аз съм работил с инструмент на този принцип още в Мототехника. В Канада директно създадох универсален инструмент на същият принцип и не ме е излагал до сега. Всякакви двигатели, включително и VW с дълбоки кладенци за пружините на клапаните. Но пък и развитието на инструмента в света е белязало доста напредък. Съществуват всякакви инструменти вече. За свалена глава, за глава на място, за операция със свален разпределителен вал и за операция с вал на място . Ние преди две години имахме recall на доста голям брой коли. Грешна партида пружини клапани, чупят в движение и връзват всичко на възел. Сменихме пружини на около 300 двигателя. Плащаше се 7.6 часа, на мен най-доброто ми време беше 5 часа. Колегата до мен правеше по два на ден. Сваляне двигател, смяна пружини, качване двигател.
Искам да дам видео, но нещо не ми се получава.
Аватар
Nikolashka
екип

Мнениеот Nikolashka » Нед Яну 09, 2022 7:00 pm

Скоба клапани, мой дизайн
Прикачени файлове
25958169-8878-4629-B5A0-C1055BFC6C5D.jpeg
Аватар
Nikolashka
екип

"Ухо" за диагностика

Мнениеот longgo » Нед Яну 09, 2022 7:09 pm

Нали си приказвахме из другите теми за тия радио "уши" с които може да се подслушват шумовете по окачването..па и не само..
За цени на профи апаратура - ясно,че е кофти. :biggrin: Ето я и моята идея за сега:

От бат Съли Експрес, поръчах няколко безжични микрофона работещи на 3.7 волта - те ей такива:

radio_01.jpg
radio_02.jpg

Това излъчва в диапазона 88-108 Мегахерца, което спокойно може да се приема или с радиото на колата или да кажем с телефона ако подържа радио (като моя).
Тая въшка има сериен порт през който я програмираш на кой диапазон да излъчва - видно на едната от снимките. Идеята ми е да са на 89-101-104-106МХц съответно.

Следващото в списъка бе да сменя микрофона с пиезо пластина, да намеря подходяща кутийка и окабеляване.
Имам за сега две готови кутийки за батерии от тип 18650 с ключе. В едната половина на кутията ще си е с батерията, във втората ще е платката.
Кабела е двужилен с оплетка над двата проводника. Две за пиезо микрофона, останалото ще е за антена:

radio_03.jpg

Оделно, като поръчам още две от тия кутийки ще ръчам и едни от тея еластичните котешки езичета на лента с която да прихващам кутийката към даден възел по купето да виси докато върви "ХОРИЗОНТ" :biggrin:
Та до тук имам ей това:

radio_04.jpg

Все още нямам идея как точно ще е самата пиезо плочка залепена в скобата. И дали да не поставя по-мапък диаметър пиезо елемент който да залепя яко към самата стяга а тя "захапала" детайла който подслушвам да резонира.
Направих следния тест: защипах диска с тази лапа към масата и минах с остър предмет леко по масата и по стиската. Направо кънти в ушите - значи ... работи :ok:

За приемник ползвам ей тва:

radio_05.jpg
radio_06.jpg

Това си е УКВ приемник. Има и жак за слушалки. Работи на 3.3-5волта. Има и MINI-USB букса на него, което го прави готов да се ползва с кабел за телефон, който пътк спокойно може да се хакне в УСБ зарядното за кола.
Или и на него една кутийка с две батерии по 2А на 3.7 волта и готово.. Това ще мисля в процес на работата.. :music:
Последна промяна longgo на Нед Яну 09, 2022 7:16 pm, променена общо 1 път
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Скоба за клапани..

Мнениеот longgo » Нед Яну 09, 2022 7:16 pm

Kibik написа:...Стягането става с дърводелска стяга...

Точно от голяма дърводелска стяга но такава с трапецовиден винт имам направена ама за свалена глава.. Идеята бе да не се сваля нищо тука.. Но така ще си и остане за сега явно..

Nikolashka написа:Скоба клапани, мой дизайн

Доста добре! :ok: А това със синджира за сваляне на главата ли е? Да в вдигаш с повдигач или да държи мотора.. ?
Щях да питам що да вадите мотора.. ама ако говорим за субару или порше няма да питам.. А като каза смяна и за такива с вал на място, предполагам става дума за мотор с кобилици? Защото ако е такъв с пулове и чашки над пружината които вала натиска директно не виждам как ще става без вадене на разпределителния..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Nikolashka » Нед Яну 09, 2022 7:30 pm

Това със синджирите е за сваляне на двигател, мой дизайн и производство преди 29 години. С него съм свалял 4 цил редови, 6 редови, 6 V образен, 8 V образен, 4 боксер и 6 боксер. Никога не ме е провалял. За случаят с многото двигатели, вадехме, защото става дума за боксер конфигурация.

Не става да кача видео клипове, но ще дам линк за моя Фейс. Там videos има всякакви клипове. Сваляне полуконусчета, качване полуконусчета, с вал, без вал.....всякакси. Но главата винаги е на место. Клапаните се държат да не паднат в цилиндъра с въздух под налягане , около 3 паунда на кв инч. Клиповете са публични, не са заключени, трябва да се виждат.

https://www.facebook.com/nick.siemens.7/videos
Аватар
Nikolashka
екип

Re: "Ухо" за диагностика

Мнениеот Kibik » Нед Яну 09, 2022 7:46 pm

longgo написа:Това излъчва в диапазона 88-108 Мегахерца, което спокойно може да се приема или с радиото на колата или да кажем с телефона ако подържа радио (като моя).
Тая въшка има сериен порт през който я програмираш на кой диапазон да излъчва - видно на едната от снимките. Идеята ми е да са на 89-101-104-106МХц съответно.

Моето беше примитивно, за еднокртна употреба, но свърши работа... Микрофоните ми бяха с ширмовани кабелчета.
Помисли за филтриране, защото влизат паразитни честоти, които маскират звука който търсиш... Експериментите ще ти покажат какво имам предвид.
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

То-Шиба... лапни топ..

Мнениеот longgo » Чет Фев 24, 2022 7:37 pm

Преди да напиша останалото, ей какво се крие в едно модерно SSD :

Crucial-240SSD.jpg

Извадих му "карантията" защто имам един малък компютър да го "засиля" и той е с такива микро платки. Няма как да го заболтя тоя, защото оригиналния има отвор умишелно оставен но толкова плътно влиза в SATA порта, че няма проблем.
А сега за лаптопа. Това е една стара тошиба. Вероятно модел 2009. (по спомен).

tosh_0.jpg

Носят ми го, че не работел и се рестартирал сам. Мина ми през акъла едно две идеи.. Обаче като разглобих излезе те това:

tosh_1.jpg
tosh_2.jpg

накой явно го ползвал за прахосмукачка. Смених му и пастата:

tosh_3.jpg
tosh_4.jpg

Обаче нещата не се пртомениха. Пуснах в SAFE MODE , там вентилатора бачка на 50% нон стоп и понеже всичко е дефорсирано не гъква. Ама и не става за работа. Лайв линукс от флашка - пляяяссс рестарт на половината път. Уиндоус зарежда, поработва към 1.5 мин до 2 макс и пляяяясссс рестарт.
Набедих, че прегрява много бързо и за това реших да опитам друга тактика:

tosh_5.jpg
tosh_6.jpg

Откачих пположителният кабел за 5 волта от вентилатора с идеята да пусна 5волта от USB-то и като пуснеш компа да бачка на макс. Ама явно чипа управляващ процесите по вентилацията не му хареса идеята да получава сигнал който не е заявил и рестартира къде по-рано.. Брех тойта...
На настолните машини се виждат подути кондензатори, докато тук.. иди че разбери. Викам си, има къде по-напред от мен с материала пичове да видя чичо Гошо какво казва по темата: Toshiba A300 capacitor issues.. и буфтааа.. зарина ме с инфо за смяна на кондензатори. Явно им е било слабо място.
И така, свалих от донор платка кондензатори. Стари , ма квото такова.. Иначе чакай доставка от Европа..

Нещо такова:

tosh_7.jpg
tosh_8.jpg

И което дори за мен бе учудващото.. взе, че стана.. Оставих го разглобен да поработи около 40мин.. никакви признаци да забавя или ресетва. Вентилатора палеше според натоварването.. :pardon:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Лев4о » Пет Фев 25, 2022 2:08 am

Браво на теб, разбираш ги новите технологии!
Нещо подобно и при мен, само дето не ги разбирам. Лаптопа на жената е НР. Подарих й го през 2011 г. за 50 годишнината. Не е ползван много. Обаче през последните 2 години работи от в къщи и то от този лаптоп. И започна да загрява и вентилатора да вие на умряло. Тъкмо зареди - и рестартира. Обърнах го с гъза нагоре, взех подходящи отвертки и де що имаше винтове всичко развинтих, вероятно и такива дето не е трябвало. Така му се ядосах, че направо го изкормих. Вътре мъх,вълна и какво ли не. Издухах каквото и колкото можах и го сглоби. Първият успех беше, че не ми остана нито едно излишно винтче. А като го включих - работи като нов, вентилатора почти не се чува и не се рестартира. Спестих купуването на нов лаптоп - засега.
Аватар
Лев4о
Баш Майстор
Баш Майстор

Огледалце..огледалце..

Мнениеот longgo » Нед Апр 03, 2022 7:19 pm

- Огледалце,огледалце на стената , коя е най-красива на земята?!
- ми мръдни се, че да видя... :biggrin:

Това разбира се е готин виц, но моята идея бе... просто за идеята. :pardon:
Доста пъти ми попада в нета как да си направиш в дом. условия "Magic MIrror". Разбира се, има готови решения, има и много статти и видеа. Аз реших да се пробвам.
За целта купих рамка , по-дебела , 30х40см. Както и пластмасово двупосочно огледало. Това същото бе към 4мм дебело. Не е лошо, че седи стабилно и устойчиво, но вероятно със същия успех би се получило и с огледално фолио добре облепено към стъклото на рамката. А! Рамката е за снимки / картини.. Да кажа де.
Следващото бе нуждата от екран. Една матрица от стар лаптоп 15.6" и съм готов. За нея купих китайска платка драйвер в която директно се забожда HDMI кабела. Същата матрица, олепих отпред с черех гланциран изолирбанд по металата част за да не отразява, а отзад покрих с черна строителна лента за да е пропуска светлина.
Имам към 3мм широко двойно залепващо за екрани или каквото трябва в електрониката. С него внимателно залепих матрицата за огледалото. Хем да не мърда, хем да не попада прах или пък светлина да се отразява на някъде.
Това направено, трябваше захранване. За матрицата дават изискване за 12V около 2-2.5А с предпочитане за 3А. За това един нископрофилен LED драйвер бе идеален. Имаше опция да купя 5A такъв но ми излизаше по-скъп отколкото текущия, плюс едино евтино зарядно 5 волта 2А за телефон. И речено сторено.. окабелих, пръснах зарядното да изкарам 220в жици към драйвера за да взема от едно място.
Следващото бе едно разбъри пи3 (едноплатков микрокомпютър), инсталиран неговия Линукс, там нагласен Хромиум браузър в Киоск режим (със стартиране на системата, след малко се стартира браузъра със заредена страница на цял екран). И към това добавен готовия Magic Mirror проект от GitHub.
И voila! It`s alive.. :biggrin:

mirror_1.jpg
mirror_2.jpg
mirror_3.jpg
mirror_4.jpg
mirror_5.jpg
mirror_6.jpg

Имах видео как изглежда, но понеже няма как да прикача, за това снимките от огледалото работещо са такива "странни". Още неща които ми се иска да му донаглася остават, но за сега ще е така, докато набера пак мерак за тоя проект.. :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Punto .. story

Мнениеот longgo » Съб Апр 16, 2022 9:26 pm

В крайна сметка се стигна до момента да си пробвам скобата за клапаните.... :biggrin:

punto_1.jpg
punto_2.jpg
punto_3.jpg
punto_4.jpg
punto_5.jpg
punto_6.jpg
punto_7.jpg

Разбира се, имаше тук там леко премеждие но като цяло се получи струва ми се..
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Май 02, 2022 9:24 pm

На това Пунто сменяно ли му е маслото, откак е станало кола? :biggrin:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор