Eдни неделни ТНТМ-та

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Eдни неделни ТНТМ-та

Мнениеот Пачо » Нед Яну 03, 2021 11:38 am

Сложна схема ти е наложила ситуацията в твоя район.
За openvpn, отворената версия е безплатна, но конфигурирането е тромаво. На практика клиент и сървър е една и съща инсталация, определяш дали работи като сървър или клиент в конфигурационния файл.
Комерсиалната версия (OPENVPN AS) има удобен интерфейс за конфигурация и позволява два клиента да се вържат към сървъра без да се купува лиценз. Мотивацията е, че са ти нужни два клиента за да провериш дали всичко работи преди да купиш, но няма ограничение колко време да го ползваш. Инак най-ниската цена е 180 долара за 10 едновременни връзки към сървъра. Ти може да издадеш безброй сертификата за връзка със сървъра, но едновременно могат да се свържат само 10. от тази година въведоха още някаква лицензна схема с която не съм запознат. Ползвам и двете версии платената и community, разлика в работата им не намирам. Това не ти го казвам за да те кандърдисвам да се прехвърлиш на openvpn, само като информация.
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Разбери - защита срещу по-високо напрежение

Мнениеот longgo » Нед Яну 03, 2021 8:13 pm

:biggrin: - аз нямам проблем с това да ми "похвалиш" софтуер. Щом за теб и това за което го ползваш реботи много добре защо да не го похвалиш. Обаче, пак стигаме до идеята : клиент сървър. Което при мен както стана ясно е неприложимо както и системите от типа с open DNS опциите.

Преди време реших да си направя нещо като.. малко PC базирано на Разбъри. Или по-точно да става и за гейм конзола:

pi_pc_1.jpg
pi_pc_2.jpg

Всичко заработи идеално. Поне в началото. 12 волта захранване влиза в платката за управление на екрана (зелената) , от нея към TFT матрицата. От разклонение, тия 12V влизат в DC-DC step down регулатор и смъкват на 5.1V (синята платка). Всичко бе много убаво, на платката (синята) вместо потенциометър бях поставил 5.6кОм резистор който настройва точно на 5.1-5.2V
Това бе първа и последна грешка : оставих резитора стърчащ а трябваше да поставя SMD.. И така без да искам бутнах екрана, той политна, аз подхванах отзад така резистора опрая в бубината .. и 12те волта директно шибнаха разбърито и то изцвърка на умряло.. както и аз..
За това реших, че ще трябва да реша проблема малко по-кардинално с някаква схемичка. И схемичката е следната:

rasp_overvoltage_protection_1.jpg
rasp_overvoltage_protection_2.jpg

Идеята е : ако волтажа надхрърли 5.45-5.5v тиристора шунтира на късо и думва бушона. Малко е Bruteforce но пък си работи (ето симулацията)

youtu.be/-wym8QRZ8x0
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Яну 04, 2021 3:31 pm

Другият вариант е да избягваш "фърчащ" монтаж. :)
Не че аз винаги го спазвам, де. На връх Нова година изпатках GRBL Nano-то, дето командва лазера. Оптимизирах и прекарвах на ново кабели, че да не се оплитат, а един механиката го откъсна даже. Ама съм забравил да го изключа и ипрасках едни 12 волта към 5 волтов вход. И стана мармалад, даже УСБ към сериен порт чипа се изприщи с видима пъпка. :biggrin:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Яну 05, 2021 12:57 am

Kak как хвърчащ бе.. :biggrin: Това е закачено с болтове, лепило..няма мърдане :fokus:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Пет Яну 22, 2021 11:34 pm

Намира ми се една такава чудесйка и към нея "стойка-базикня"

bd_m1.jpg

да държи преходниците за кутийката на снимкта. Горе долу свърши работа доста пъти вече, но доста лимбизе китайско е пусто.

За това реших да модернизирам леко нещата :pardon: :

bd_m2.jpg
bd_m3.jpg

Проблем ми бе донякъде как да направя хем да е с винт, удобно да се движи шейната ,
хем да не ми пречи отгоре врътката а и без да се налага направата на нова най-горна плочка.
И решението бе те тоя "квадрат":

bd_m4.jpg

Слага се на място, върти се докъдето трябва и после се маха като отгоре спокойно може да се постави кутийката.
И понеже в сета има няколко по-малки преходника, реших да барна нещо и за тях:

bd_m5.jpg
bd_m6.jpg

Сега, така или иначе през повечето време не ползвам тия неща, мога да ползвам стойката за чупене на орехи по научен метод :boast: :biggrin:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Яну 23, 2021 6:53 pm

Един маторь и с Ардуиното правиш автомат за чупене на орехи. :)
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

КИА задни спирачки

Мнениеот longgo » Вто Юни 01, 2021 4:17 pm

Ей ги на и едни задни спирачки "ЗАсмени" :biggrin:

ki_reb_1.jpg

ki_reb_2.jpg

ki_reb_3.jpg

Доста необичайно да свалиш цяло рамо за да откачиш това дето държи апарата ама горе долу нищо необичайно. Изглежда да има доста ръжда но е повърхнотстна като патина по качването а по пружина и амортисьори се вижда как е.. Ремонта бе спокоен, и за втори път тествам новата "играчка" :

ki_reb_4.jpg

Честно казано нямам идея дали наистина има 250Нм макс ударно, но за такива странични болтове няма смисъл да се чудя големия как да тикна, а това дори една ремъчна шайба охлаби..Та съм повече от доволен какво може и мога да препоръчам такова като добре направен продукт :ok:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Вто Юни 01, 2021 4:34 pm

Оня ден бях тръгнал си търся ударни инструменти, да разгледам какво има де. Падна ми капата, макита за 150 лева, деуалт и той някъде толкова. Нови. Докат разбера че са ментета.
Кажи какво си взел и си доволен.
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Юни 01, 2021 7:50 pm

Aз имам само тези два:

M18 FHIWF12-0X : https://www.milwaukeetool.eu/en-eu/m18- ... 8-fhiwf12/
M12 FRAIWF12-0 : https://www.milwaukeetool.eu/en-eu/m12- ... -fraiwf12/

И двата ги взех на промоции и то добри от Швеция. Малкия е с 4Ач батерия, вероятно за сега стига. Големия е с две по 4А като еднта е оригинал, другата китайска но и двете работят при моето ползване доста добре.
Не ползвам постоянно.. така, че мисля ще вършат работа доста време.

Иначе, двама приятели си купиха от лидълските на Parkside и тук поне бяха на цена 62е със зарядно и една батерия. Не знам колко са реални тия им 400Нм обявени, но за тия пари дори при четкови мотори каквито са пак работи повече от добре.. Все пак разгледай. Но за протокола - когато лкупих тези, дори с доставката от Швеция до тук бяха пак с бая левове по-евтини от България.. което е леко безобразие :pardon:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Сря Юни 02, 2021 9:03 am

Пачо написа:Оня ден бях тръгнал си търся ударни инструменти, да разгледам какво има де. Падна ми капата, макита за 150 лева, деуалт и той някъде толкова. Нови. Докат разбера че са ментета.
Кажи какво си взел и си доволен.

Ми фрашкано е с такива.Преди няколко седмици ходих на пазара и,като ги гледах през 5 метра наредили на земята чисто нови,оригинални...Даже и не спрях,за да ги разгледам.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Лев4о » Чет Юни 03, 2021 6:13 am

Пачо, в нашата къща е пълно с такива инструменти, но всичките са купени от EBAY. Излизат на половин цена, та и по-малко. А през три двора от нас е официалният склад на Макита и има от къде да се вземат оригинални, но са твърде скъпи.
Аватар
Лев4о
Баш Майстор
Баш Майстор

КИА Сиид -чистачки

Мнениеот longgo » Сря Юли 21, 2021 11:06 am

Някъде преди около две седмици реших да полея малко предния джамЪ за да изчисти труповете на гнидите дето съм размазал докато карам. Дръпнах аз лоста, течноста поля ама чистачките се завлачиха едно отегчително сякаш бяха охльови на санаториум. :shok:
Викам си, може да е прекалено сухо стъклото, перата да са опечени и ред глупости които човек си мисли вместо да отрезнее и да види грозната истина - нещо не е у ред с тоя механизъм!
Да, ама после едната вечер валя доста, след което като излизах пуснах чистачикте и си работеха добре и отмиваха водата. И така, до вчера когато взе да ръми докато карам за работа, пуснах аз да очисти и.. пак така, че дори не завършиха хода си.. Та трябваше да дръпна няколко пъти лостчето да се върнат..
Ах вашата...
Та след работа като се прибрах (добре че тук се стъмва към 23 сега лятото..) та извадих тоя калпазанин..:

x1.jpg

x2.jpg

Като цяло не бие на очи нищо, но свалих кожуха с идеята да завъртя остта на ръка и видя какво става. И чеп. Ми то все едно някой бе усукал ластик около мотора..
Оказа се, второто рамо бе някак си блокирало във втулките..

x3.jpg

x4.jpg

Отддава но до някъде. И понеже не прави 360° а частични махове за това явно събира наклеп, ръжда в едната част и те ти резултата. Или както аз си мисля че е станало нещо в мястото между двете втулки.
Е, тъй като няма как да хлопам с чук в 12 през ноща, отворих онлайн сайтовете (морги) да видя какво има. Оказа се, че на около 60км от мен в едната имаше две такива за продаване.
Отидох днес , взех другото и го смених.
"Новото" му свалих зегерките и почистих втулките и остичките, след което намазах с водоустойчива грес и го събрах. Добавих на това същото и една допълнителна "екстра"

x5.jpg

Та се надявам от там да не пропуска влага поне едни години напред, че много кофти така да те предаде кога най не е подходящо. Иначе, самото сваляне е не повече от 15мин. работа.
Удобно и лесно и само няколко инструментчета трябва. Това добре ама.. що трябва да става тъй.. :scratch:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Чет Юли 22, 2021 9:27 am

Нормално-различни метали и корозира.На форда чак скъса рамото.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Предишна

Назад към Автомобилна електроника