Eдни неделни ТНТМ-та

Електроника, навигация, Hi-Fi, екстри

Re: Eдни неделни ТНТМ-та

Мнениеот Пачо » Нед Яну 03, 2021 11:38 am

Сложна схема ти е наложила ситуацията в твоя район.
За openvpn, отворената версия е безплатна, но конфигурирането е тромаво. На практика клиент и сървър е една и съща инсталация, определяш дали работи като сървър или клиент в конфигурационния файл.
Комерсиалната версия (OPENVPN AS) има удобен интерфейс за конфигурация и позволява два клиента да се вържат към сървъра без да се купува лиценз. Мотивацията е, че са ти нужни два клиента за да провериш дали всичко работи преди да купиш, но няма ограничение колко време да го ползваш. Инак най-ниската цена е 180 долара за 10 едновременни връзки към сървъра. Ти може да издадеш безброй сертификата за връзка със сървъра, но едновременно могат да се свържат само 10. от тази година въведоха още някаква лицензна схема с която не съм запознат. Ползвам и двете версии платената и community, разлика в работата им не намирам. Това не ти го казвам за да те кандърдисвам да се прехвърлиш на openvpn, само като информация.
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Разбери - защита срещу по-високо напрежение

Мнениеот longgo » Нед Яну 03, 2021 8:13 pm

:biggrin: - аз нямам проблем с това да ми "похвалиш" софтуер. Щом за теб и това за което го ползваш реботи много добре защо да не го похвалиш. Обаче, пак стигаме до идеята : клиент сървър. Което при мен както стана ясно е неприложимо както и системите от типа с open DNS опциите.

Преди време реших да си направя нещо като.. малко PC базирано на Разбъри. Или по-точно да става и за гейм конзола:

pi_pc_1.jpg
pi_pc_2.jpg

Всичко заработи идеално. Поне в началото. 12 волта захранване влиза в платката за управление на екрана (зелената) , от нея към TFT матрицата. От разклонение, тия 12V влизат в DC-DC step down регулатор и смъкват на 5.1V (синята платка). Всичко бе много убаво, на платката (синята) вместо потенциометър бях поставил 5.6кОм резистор който настройва точно на 5.1-5.2V
Това бе първа и последна грешка : оставих резитора стърчащ а трябваше да поставя SMD.. И така без да искам бутнах екрана, той политна, аз подхванах отзад така резистора опрая в бубината .. и 12те волта директно шибнаха разбърито и то изцвърка на умряло.. както и аз..
За това реших, че ще трябва да реша проблема малко по-кардинално с някаква схемичка. И схемичката е следната:

rasp_overvoltage_protection_1.jpg
rasp_overvoltage_protection_2.jpg

Идеята е : ако волтажа надхрърли 5.45-5.5v тиристора шунтира на късо и думва бушона. Малко е Bruteforce но пък си работи (ето симулацията)

youtu.be/-wym8QRZ8x0
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пон Яну 04, 2021 3:31 pm

Другият вариант е да избягваш "фърчащ" монтаж. :)
Не че аз винаги го спазвам, де. На връх Нова година изпатках GRBL Nano-то, дето командва лазера. Оптимизирах и прекарвах на ново кабели, че да не се оплитат, а един механиката го откъсна даже. Ама съм забравил да го изключа и ипрасках едни 12 волта към 5 волтов вход. И стана мармалад, даже УСБ към сериен порт чипа се изприщи с видима пъпка. :biggrin:
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Вто Яну 05, 2021 12:57 am

Kak как хвърчащ бе.. :biggrin: Това е закачено с болтове, лепило..няма мърдане :fokus:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Предишна

Назад към Автомобилна електроника