Ресурс на Nissan CVT Трансмисия

За всичко, което може да се оправи с чук

Ресурс на Nissan CVT Трансмисия

Мнениеот TheSaint » Пет Мар 10, 2017 10:20 am

Началник, (и други които могат да помогнат), има ли нейде къде може да се намери статистика на ресурса на CVT трансмисиите на Nissan?
Аз от ровене само по американски форуми попадам, където 35К мили е огромен преход и 2-3 години - стара кола.

При нас от 4 нисана с CVT - 2 бяха ремонитрани (при около 180 ~ 200 K km пробег) и на 3-ти сменена в гаранция кутия ( на около 90 К км) - като проблема в последствие се оказа не в трансмисията а в не добре завита свещ.

Човека който ремонтира 2-та нисана (извън гаранция - някаква работилница в Южна Африка), каза, че ако си на 140К без проблеми - значи си късметлия.

Та аз съм късметлията - на 145К км пробег. На колко 130 К км се подплаших и ги накарах да смемят маслото на автоматика (даже укъснях ми се струва) и малко ме е яд, че не го направиха от Нисан, защото е препоръчителна смяната на 70-90К км, а само там си сервизириаме колите, след смяна - стува ми се по-тиха от преди.

2-те ремонирани кутии са карани много душманскта (резки ускорения, високи обороти), но се чидя дали само от това сдадоха багажа...
Сменената в гаранция - имаше придърпване при по-рязко потегляне от ниски обороти - което след доста умуване заключиха, че е проблем на кутията. След смяната й - същото, докато няколко месеца по късно откриха недобре завита свещ.

Аз карам доста пенсионерската - особено с детето в колата - по баири гледам не да поддържам скорост, а обороти - до 3000 макс. Бе като цяло гледам да не мъча добичето - CVT-то започва да "ручи" по особен начин като почне да се "мъчи".

От каквото четох много хора не харесват CVT като концепция - на мен обаче ми допада колко плавно и мазно работи - голям е кеф да се ускорваш и да гледаш как падат оборотите! :fokus:
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Ресурс на Nissan CVT Трансмисия

Мнениеот Nikolashka » Пет Мар 10, 2017 1:30 pm

Може да има статистика, аз не ровичкам толкова дълбоко а освен това ти вече си го направил.
Реално, вашите трансмисии не във всичките случаи са били за подмяна (като цял юнит). Доста пъти нещата са въпрос на апдейт, на ниво на масло, на работа на двигател.

Аз, в моята работа, не срещам проблеми с CVT. Почти всички наши коли вече са със CVT, включително и с турбо двигатели.

За каране на кола с такава трансмисия - наистина е кеф.
Аватар
Nikolashka
екип

Мнениеот TheSaint » Пет Мар 10, 2017 2:43 pm

Nikolashka написа:...
Аз, в моята работа, не срещам проблеми с CVT. Почти всички наши коли вече са със CVT, включително и с турбо двигатели.
...

От любопитство - колко хилдници си виждал с такава трансмисия?
Мен малко ме яд на душманите тук, че пред шефа обяснават, че проблема е в дизайна на трансмисията, не в тяхното каране. И понеже принципно аз избрах колите за Лесото, го приемам малко лично.

X-trail-a който сега scrap-нахме (след катастрофа) е баш на единия от тия майстори (преди около година и ~ 30 К км извадихме $5К за ремонт на CVT-то).
С парите от застаховката купихме сега същия Nissan - година по-нов и на 97Ккм (стария беше на 235К!) - как платиха толкова незнам!
Аз настоях да купим за $1000 extended warranty - 65K км на трансмисия и 85К км на мотор. Да видим сега кога ще я умори и новата кола.
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Kibik » Пет Мар 10, 2017 5:33 pm

За по-мощните коли може и да дават фира, но на моята Микра нямах никакъв проблем до 120х.км без смяна на масло. Да се има предвид, че маслото е специално и скъпо, не е обикновен ATF. Исках да сменям маслото, в Нисан казаха да карам щом нямам проблем, до сега са сменяли 2-3 пъти масло щото собствениците настоявали...
Както съм споменавал това беше най-надеждната кола която съм имал-4 г без похарчено пени за ремонт. Това беше модела до 2001г, следващите модели не са толкова надеждни според механиците...
Мислех, че е с електромагнитен прахов съединител, но преди да я продам, не знам защо взех да се съмнявам, че може би е класически...
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Пет Мар 10, 2017 9:47 pm

Kibik написа: ...Исках да сменям маслото, в Нисан казаха да карам щом нямам проблем, до сега са сменяли 2-3 пъти масло щото собствениците настоявали...

Мисля, че тук мерят нещо на туй масло - може би вискозитет... защото казаха, че ще проверят първо и после казаха, че е за смяна.
Което ме изненада (приятно), че смяната струваше под $100.

Още нещо - в интерес на истината - другите 2 Нисана-а - масло не беше сменяно никога.
1-вия дето сдаде багажа - Нисан бяха завили, че маслото е за смяна като беше на < от 80 К км., но се замотаха със седмици да докарат масло и си го взехме така. Изкара още 3 години и 100 К км преди да се предаде...

Незнам, склонен съм да вярвам, че CVT-то е с по-малък ресурс от конвенционална кутия, но също си мисля, че и душманите имат пръст в тази работа...
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Пачо » Съб Мар 11, 2017 7:11 am

Кутията можеш да я разглеждаш като съединител - амортизира се по дизайн, тя разчита на триене за да предаде върт момент. Което триене е трудно да се постигне с push belt (споменавах преди). Силите на напън го изхвърлят наместо да го затягат както е при класическия клинов ремък. Тоест, да, начинът на каране се отразява както се отразява на съединител - може да го смениш на 30 хиляди, а може и на 200 хиляди. При теб може и доживот да изкара. :)
Аватар
Пачо
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Пон Мар 13, 2017 8:48 am

Пачо написа:Кутията можеш да я разглеждаш като съединител...

Много добро сравнение Пачо - купувам го веднага! Благодаря!
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Nikolashka » Пон Мар 13, 2017 11:26 am

С единствената разлика, че не отделя толкова брашно от фрикционни материали, както конвенционалната автоматична трансмисия и маслото си стои все един цвят.
Аватар
Nikolashka
екип

Мнениеот Kibik » Пон Мар 13, 2017 12:12 pm

Nikolashka написа:С единствената разлика, че не отделя толкова брашно от фрикционни материали, както конвенционалната автоматична трансмисия и маслото си стои все един цвят.

Така е, маслото ми никога не беше сменяно и си беше бистро като олио....
Аватар
Kibik
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Сря Мар 15, 2017 3:30 pm

Е че тя нали би трябвало да има помпа, утайници, филтри и т.н. та как няма да е читаво маслото. Последно някакво старо дърво наречено мерцедес автомат гледах и на него си се продава като сервизен комплект филтър, блок с клапанчета, някакви цетки, и някакъв капак. Тоест сменяш маслото и тия неща и караш. Ама на колко хиляди не помня. Просто младежа купил морга и се чуди колко може да върви още на самотек.
Лично аз автоматици с хидравлики, вариатори и подобни не харесвам. Донякъде роботизирана, но честно казано все още съм фен на тоягата. Вероятно защото не живея в голям град с големи задръствания и пъплене.. а и ми допада да си ползвам мотора като спирачка
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Чет Мар 16, 2017 2:09 pm

longgo написа:...
Лично аз автоматици с хидравлики, вариатори и подобни не харесвам. Донякъде роботизирана, но честно казано все още съм фен на тоягата. Вероятно защото не живея в голям град с големи задръствания и пъплене.. а и ми допада да си ползвам мотора като спирачка

Аз първите 2 години се чудех дали ми харесва повече, ама сега не ща и да чуя за ръчка (изключение правя за (не ежедневна) спортна кола)! :)
Иначе нищо не пречи да си ползваш мотора като спирачка и при автомата.
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Чет Мар 16, 2017 2:10 pm

TheSaint написа:
longgo написа:...

Аз първите 1-2 години се чудех дали автоматика ми харесва повече, ама сега не ща и да чуя за ръчка (изключение правя за (не ежедневна) спортна кола)! :)
Иначе нищо не пречи да си ползваш мотора като спирачка и при автомата.
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Назад към Автомобилна техника