Все още непомътнели фарове...

За всичко, което може да се оправи с чук

Все още непомътнели фарове...

Мнениеот батваню » Пет Юли 26, 2019 4:25 am

Начи, придобих една кола с обичайните за епохата ни пластмасови фарове, които мязат като нови (или някой много педантично ги е полирал и чистил отвсякъде). Чудя се сега, да ги оставя ли както са или да търся някакъв вариант с фолио, лак или нещо друго. Много ми са иска да продължат да светят все така хубаво поне 5-6 години. Какво ще ма посъветвате?
Аватар
батваню
Баш Майстор
Баш Майстор

Re: Все още непомътнели фарове...

Мнениеот Лев4о » Пет Юли 26, 2019 6:24 am

Първо,честито за придобивката и безаварийно ползване пожелавам.
Второ, за фаровете моят съвет е да не ги пипаш, а след време ако забележиш някаква промяна тогава да се занимаваш с тях.
:drinks:
Аватар
Лев4о
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Юли 26, 2019 10:11 am

Честита придобивка, майсторе! :drinks:
Пластмасовите фарове им се разгонва фамилията от задължителното каране денем на къси. Виж опция за LED дневни, ако няма.
Иначе, следвай съвета на Лев4о.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот kamen » Пет Юли 26, 2019 5:12 pm

:drinks:Честито! :drinks:
Не ги човъркай,като им дойде времето-тогава.
kamen
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот prius06 » Пет Юли 26, 2019 5:21 pm

Честито и от мен! :drinks:
Аватар
prius06
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот батваню » Нед Юли 28, 2019 1:13 am

Благодаря ви за пожеланията. :)
Относно дневните светлини, мисля си за комбинирани светодиодни лампи в мигачите (бяла/оранжева). Обаче като гледам по улиците колко коли с допълнително поставени светодиодни дневни светлини светят мижаво лилаво вместо първоначалното бяло и направо ми са отщява...
https://mspeed-auto.com/produkt/диодни-крушки-за-мигач-и-дневна-светли/
https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q ... 5278269091
Аватар
батваню
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот longgo » Нед Юли 28, 2019 6:54 pm

Toва с крушките е .. меко казано та*ак. Освен ако не намериш разбира се добри но малко ме съмнява. Защо? Защото вътре са просто две редици диоди който се управляват през транзистори. Когато работи единия свети бяло, когато се включат мигачите работи оранжевата половина. Това добре. Ама за разлика от "умните" светлини в новите коли, това става пълна дискотека редувайки се мигане бяло с оранжево. Би било добре да бяха поставили по една логическа схема с 555 таймерче и някакви танталови кондензатори(намален обем). И така когато стартира мигача, да не светва бяло докато трае мигането и чак като спреш мигача да минава някакъв кратък период и да пали бялото отново. Например на моята таратайка са също бели мигачи с оранжева крушка и мислих да си направя схемичка да управлява тия гъзарии но някъде по трасето са добавили доп. реле и си имам автоматични дневни светлини така или иначе.
Та моя съвет е: или си направи ти схема и то кадърно да управлява идеята (половинките на лампата) или по-добре не се хващай. То и без това в БГ е разграден двор, но има шанс да те глобят полицаите в пристъп на мерак да ти намерят проблем..
Тука чета честитят.. ама явно не съм разбрал за какво.. Но пък честито и от мен :biggrin: :drinks:
Аватар
longgo
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот батваню » Пон Юли 29, 2019 12:19 am

Относно редуването на бяло и оранжево, някои от тия китайщини изрично обещават, че гасят бялото, докато мига оранжево, гледах ги и в уйтубата. Мен ма притеснява, че бялата част ще деградира бързо заради некачествени светодиоди или прекалено голям ток през тях. Ако взема да стабилизирам тока на някаква щадяща стойност, не знам дали няма да светят като фасове.
Аватар
батваню
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Пет Авг 23, 2019 12:10 pm

батваню написа:Относно редуването на бяло и оранжево, някои от тия китайщини изрично обещават, че гасят бялото, докато мига оранжево, гледах ги и в уйтубата. Мен ма притеснява, че бялата част ще деградира бързо заради некачествени светодиоди или прекалено голям ток през тях. Ако взема да стабилизирам тока на някаква щадяща стойност, не знам дали няма да светят като фасове.

Честито и от мен!
Иначе аз това чудо го взех на майтап... и сега гледам, че скоро ще станат 2 години (беше $12 тогава!) :)
https://www.aliexpress.com/item/32588030896.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dWihTlJ
Работи коректно, светлината е сравнително студена, но не е много синя, повече е бяла, не е деградирало (да чукна на дърво) изключва бялото като мига и го включва с леко закъснение - като цяло - кефи!
Доста ярко свети с сравнително големите рефлектори на 2011 Нисан X-trail, даже по 1 време се чудех, дали да не сложа реле да ги гася като пусна фарове, но ми мина... :)

Относно БГ законите/КАТ обаче - незнам дали ще си ОК, защото доколкото четох, могат да се захванат, че не караш на къси (освен, че не светят късите, могат да те подхапят, че не светят габаритите отзад). Та незнам в БГ как стоят точно нещата...
Но ще го мисля и аз като се върна за по-дълго (Пикасото има огромни рефлектори на мигачите, урепало се е за дневни светлини там! ;) ).
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Пет Авг 23, 2019 4:48 pm

На колите със заводски дневни светлини, отзад не светят габарите през деня. Което е плюс, защото иначе се притъпява реакцията на светнали стопове през деня (че и през нощта).
Друг е въпросът, че съм виждал и хора, които карат на дневни вече по тъмно, защото виждат достатъчно добре пред тях и не се сещат да пуснат основните светлини.
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Пет Авг 23, 2019 5:16 pm

Dragonfly написа:На колите със заводски дневни светлини, отзад не светят габарите през деня. ...

Tака е. Но аз визирах закона - който казва, че трябва да се кара на къси, т.е. и габаритите трябва да светят през деня и това важи за ВСИЧКИ коли, дори и тези с дневни светлини (бях се заинтересувал доста преди няколко години и това беше пояснено от господата полицаи в една статия), та КАТ пак могат да те правят на маймуна...

Но видях пак тази година, че масово, колите с дневни светлини си карат на тях, а не на къси... Сигурно не ги закачат.
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот Dragonfly » Съб Авг 24, 2019 9:45 am

Според мен, без да имам точния текст пред себе си, в закона се казва, че колите със заводски дневни карат с тях. А които нямат заводски - на къси, освен ако нямат монтирани допълнителни дневни, отговарящи на определен стандарт. Затова доста хора у нас карат с някакви присадени LED светлини отпред.
А полицаите са последният фактор, който може да разтълкува правилно нормативна постановка :)
Газ до ламарината!
Аватар
Dragonfly
Баш Майстор
Баш Майстор

Мнениеот TheSaint » Съб Авг 24, 2019 10:12 am

Dragonfly написа:Според мен, без да имам точния текст пред себе си, в закона се казва, че колите със заводски дневни карат с тях. А които нямат заводски - на къси, освен ако нямат монтирани допълнителни дневни, отговарящи на определен стандарт. Затова доста хора у нас карат с някакви присадени LED светлини отпред.
А полицаите са последният фактор, който може да разтълкува правилно нормативна постановка :)

Прав си Драгоне, явно аз съм останал с погрешно впечателние!
Тук една не лоша статия:
https://uni-carrent.com/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/2017/09/29/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D1%88%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D1%81-%D0%B2%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D1%86%D1%8F%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0
и в нея има следния абзац, който касае самоделни дневни светлини - с 2 думи, пак сме в ръцете на полицаите:
"Тъй като в ЗДвП не е указaна позицията, формата, цветът или видът крушка, габаритите и LED светлините, също могат да се приемат за светлини за движение през деня. Решението дали водачът, включил светлини различни от късите, е в нарушение или не, остава в ръцете на контролното лице."
Аватар
TheSaint
Баш Майстор
Баш Майстор

Назад към Автомобилна техника