BGdriver.org
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?
ноември 01, 2014, 10:35:59

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
49126 Публикации в 1763 Теми от 472 Потребители
Последено регистриран: Пламен Керанов
Начало Помощ Календар Вход Регистрация
+  BGdriver.org
|-+  Дъра-бъра...
| |-+  На лафче
| | |-+  Домати
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 [2] 3 4 Надолу Изпечатай
Автор Тема: Домати  (Прочетена 7234 пъти)
Смоки
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 4314

« Отговор #15 -: март 03, 2012, 23:29:06 »

Това е дейност за пенсионер, обикновен човек няма време. Кокошките трябва да ги дебнеш като снесат за да вземеш яйцата веднага, иначе  може да ги счупят и да ги изпият. А научат ли се да ги пият, само клане.
Вярно, че имаше и такъв момент. Но може да се измисли нещо. Примерно, наклонен полог и яйцата се изтърколват извън обсега на кокошката.  :)
Активен
"D'oh"
Homer Simpson
Dragonfly
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 2945

« Отговор #16 -: март 03, 2012, 23:39:03 »

Пачо и Смоки
вие от колко време не сте виждали жива кокошка?
От как се помня, а то вече станаха много лазарници, на село кокошките носят в направени в стените на сайванта нишички, които по моя край наричат фириди. Понякога вътре лягат и по две или чакат на опашка :). Събират се обикновено привечер, като от всяка фирида се вземат по няколко яйца.
Много рядко се случва кокошка да счупи яйце, но не умишлено.

Иначе са си хищни, имаме зайци в клетки от бракувани листи сита (ламарина с дупки, на село имаше цех за производството им), тя бяха унищожили цяло котило зайчета, кълвейки ги и вадейки ги на порции през дупките.
Активен
Пачо
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 3374

« Отговор #17 -: март 04, 2012, 10:42:26 »

Пачо и Смоки
вие от колко време не сте виждали жива кокошка?

От когато последно бях в България. Затова пък съм израснал сред кокошки, офци (ударението на "о"), шилета, прасенца, свиньие майки, пловки (патици), магарета и други селски колорити. Спал съм в една ставя с новоизлюпените пиленца до сандъка с кварцовата лампа дето ги топли.

За разлика от айфоните, кокошките не са претърпели такова драматично развитие в поведението и устройството си за последните две три десетилетия, та смятам спомените ми по поддръжката и експлоатацията им да са валидни и към днешна дата.  :biggrin:

Нашите кокошки носеха около обяд и привечер в едни сандъчета които по северозападнало им викат полози (полог ед.ч.). Не всички ядат айцата разбира се, почва една и то от счупено яйце понеже са били повече в полога и при влизане или при снасяне (някои кокошки се надигат когато го правят) яйцето се счупило. И причината да се струпват яйца не е в бройката на полозите, просто си харесват един и същи полог и се чакат, но не отиват в оня който не им харесва. Даже в яслата на магарето снасят, а има празни полози. Тъпа кокошка дето викат. Това когато си им дал свобода, разбира се. Ако наложиш тоталитарна схема, тогава нещата са по-други, но баба ми и дядо ми бяха много либерални хора.

Отделно, че все някоя кокошка ще я удари хормона да става квачка и се насажда на снесените яйца и гони всички други кокошки, пък те там искат на снасят.
Понеже повечето истински кокошки като снесат кудкудякат, та аз имах задачата да ходя за яйцата като ги чуя да кудкудякат. Е, понякога нямаше яйца, но с времето се научих кога кокошката кудкудяка на снесено, кога на учудване, на завист и т.н.

Сега няма да почна за семки, въдене на разсад, прореждане, садене, копане, връзване, култучене, пръскане, поливане, бране, раздвижване на блокирал домат с ракия, полагане в бозаджийски шишета за зимата и прочие прозаични събития с които доматът се сблъсква в този труден живот. Но внимавайте щото и там съм подкован не ами брониран съм, като един същински рицар на северозападналата селяния съм доспехиран. Бронята ми от дискова брана Мадара, щитът ми джанта от К700, боздуганът ми кардан от немска сламопреса фортшрит, копието от фуражен хедер на Клас Доминатор, шлемът от копаня на свиня майка!

Извинявай, че многословно и саркастично тук таме, сам не знаех, че съм толкова чувствителен на тема селска експертиза. Като един дон кихот веднага видех ветърна мелница измежду постингите :biggrin: :drinks:

Глейте кво е К700 за който не знае:

К 700 Кировец Жесть Смотреть до конца!
Активен
... "Всичко,що е технически оправдано,е красиво"-Королёв, Сергей Павлович
komisar
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 1414

« Отговор #18 -: март 04, 2012, 11:56:59 »

Като се научат един път да си ядат яйцата пустите му кокошки и край. Казват, че понеже не им достигал калций и затова започвали... Не знам. Опитвахме се да правим някакви тарикатски полози, дето яйцето се търкулва на сигурно, но кокошките не ги одобриха и снасяха в люцерната на зайците  :rofl: . Оправията е с нови кокошки. Старите-  :diablo:
Активен
Спиро от филма "Два диоптъра далekогледство":- Ако някой ти каже лоша дума за Москвича, да знайш- от завист е!
turin
Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 414

Arcane lore
« Отговор #19 -: март 04, 2012, 12:38:13 »

Виждам, че сте казали за колтученето вече. Да кажа и аз – знам, че масовата практика е да се прави и на село винаги така са се кършели долните филизи...

обаче

Като малък бях видял в един брой на "Направи сам" на татко статия за доматите и там основната идея беше, че НЕ трябва да се колтучат. Статията май беше от българин, който е усъвършенствал метода на вкореняване на филизите и имаше снимка – човекът и зад него джунгла от домати, а самите домати – огромни.

Идеята е, че доматите (както и картофите, които са ми първи братовчеди) имат много слаба коренова система. Всъщност принципно не е слаба, но ние искаме от тях да стават все по-високи, все по-грамадни, с все повече листна маса и все повече плодове... и накрая се оказва много слаба за тая цел. Това връзване на доматите за колци и вдигането им нависоко също спомага дисбаланса – огромно растение, а отдолу корените му се събират в една-две шепи максимум.

Затова още първите филизи след разсаждането човекът ги оставя да растат. След това, като пораснат малко, ги натиска надолу и ги вкопава в земята – оставя само връхчетата им да стърчат. Така те пускат допълнителни корени и увеличават кореновата система. По някое време (преди да стане голямо растението, но не още в началото) основното стебло също се наклонява и се вкоренява по същия начин.

Накрая имаш растение, което заема площ за 3-4 "конвенционални" растения, но има обща коренова система и може много по-успешно да изхранва листата и плодовете.

Следва бурен растеж, цъфтеж и яко наедряване на много на брой домати. Повече, отколкото биха дали съответният брой невкоренени растения.

Все исках да опитам това на вилата, но не успях да навия бабите ми и дядо, пък после престанах да ходя, после те починаха и сега никой не сади домати. Оставил съм го за когато си имам свой двор и своя къща. Но ако на някой му е интересно, може да опита – даже ако не се лъжа, като бях проверявал последно преди години въпроса в мрежата, имаше тук-там писано за това вкореняване на домати...
Активен
Dragonfly
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

« Отговор #20 -: март 04, 2012, 13:25:50 »

Пачо, както го беше написал първия път, все едно това е постоянното явление, а не изключение от правилото. За изключенията знаеш, има лек - сатърче, нож и в тенджерата  :biggrin:
А ти знаеш ли защо кокошките кудкудякат усърдно, като снесат яйце?
Активен
ivanovbg
Гост
« Отговор #21 -: март 04, 2012, 20:30:31 »

За разлика от айфоните, кокошките не са претърпели такова драматично развитие в поведението и устройството си за последните две три десетилетия, та смятам спомените ми по поддръжката и експлоатацията им да са валидни и към днешна дата.  :biggrin:

Не си прав вече. Днешните кокошки според спуснатата директива от Европейския съюз трябва да са щастливи. Ако ли не -затваряш фермата за яйца. Понеже щастието е скъпо затова и сега им качиха цената двойно цената на яйцата. А ти като си спал, хранил и си се грижил за старите нещастни кокошки си много назад с материала.

Който е в България знае колко напред дръпнаха кокошките в психичното им развитие последния месец  :biggrin: :drinks:

Виждам, че сте казали за колтученето ...

И аз го четох това. Оранжерията се използва основно да се отглеждат домати в неблагоприятни условия с цел по ранно плодоотдаване(зреене). Другото което е че времето за което домата пуска нови корени, съседния домат който е култучен вече плодоотдава. Вярно е че от по голяма площ взима хранителните вещества, но ако сметнеш броя домати на квадратен метър мисля че отношението ще е същото, а и е много вероятно като настъпи същинското плодоотдаване да го удари сланата.
« Последна редакция: март 05, 2012, 07:33:26 от ivanovbg » Активен
Смоки
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 4314

« Отговор #22 -: март 04, 2012, 22:09:37 »

Глейте кво е К700 за който не знае:

Бах ти и Кировеца, изгризах си ноктите, докато излезне! Евалата, голяма машина, голям драйвър!  :drinks:
Активен
"D'oh"
Homer Simpson
Пачо
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

« Отговор #23 -: март 04, 2012, 23:13:50 »

Хвана ме на тясно, не знам :biggrin:
Активен
Пачо
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

« Отговор #24 -: март 05, 2012, 00:25:06 »

Бах ти и Кировеца, изгризах си ноктите, докато излезне!

Толкова точно казано! Имах онова смъдящо усещане в слабините, страхът да не те ритнат там  :biggrin: :drinks:
Активен
Dragonfly
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

« Отговор #25 -: март 05, 2012, 12:28:22 »

Хвана ме на тясно, не знам :biggrin:
Да ги чуе петелът и да им пише надница :)
Активен
Гжмъц
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 1061

« Отговор #26 -: март 12, 2012, 00:20:45 »

Не заспивайте за доматите, моля. Следя внимателно дискусията и чукча чете :)
Активен

Таралежът е птица упорита-
без да го ритнеш не излита !

Като чуеш тропот на копита, огледай се за кон, а не за зебра !
Пачо
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

« Отговор #27 -: март 12, 2012, 02:55:47 »

Не заспивайте за доматите, моля. Следя внимателно дискусията и чукча чете :)

Сигур нещо авангардно те интересува, щото другото е ясно

Growing Tomatoes Upside Down
Активен
ivanovbg
Гост
« Отговор #28 -: март 12, 2012, 08:53:36 »

Не съм си и представял че има толкова луди :biggrin:

Иначе темата не е заспала, просто чакам да се стопи снега за да монтирам оранжерийката. Разсада иначе засега расте и живот и здраве следващата седмица ще го пикирам в кофички.

А тази година мисля да пробвам това с ягодите и тръбите:
« Последна редакция: март 12, 2012, 09:04:12 от ivanovbg » Активен
Гжмъц
Баш Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 1061

« Отговор #29 -: март 12, 2012, 16:17:19 »

Темата е много готина и тази година ще садя и аз :)  навихте ме. Най-голям проблем ще ми бъде, че трябва да махна 100м2 райграс и да добавя хубава почва. Мамка му и райграс, никаква полза от него, а и се гледа по-трудно от домати :)
Жената също се е навила здраво, но разсада ще го взимам готов.
И защо да са луди бре Иванов, според мен това са най-нормалните останали хора :)

Пачо, нищо не вдявам братко от тези неща, но се надявам да се науча, затова ми е интересно всичко, което споделяте по темата :)
Активен

Таралежът е птица упорита-
без да го ритнеш не излита !

Като чуеш тропот на копита, огледай се за кон, а не за зебра !
Страници: 1 [2] 3 4 Нагоре Изпечатай 
« назад напред »